Poważne konsekwencje wybuchu wulkanu Puyehue w Chile.

Kategorie: 

Wybuch wulkanu Puyehue w Chile, który emituje chmurę pyłu, spowodował chaos ruchu lotniczego na całym świecie. Siła erupcji, według monitorujących go służb zmniejszyła się nieznacznie.

 

Erupcja, która rozpoczęła się 4 czerwca wystąpiła po dziesięcioleciach uśpienia wulkanu. W jej efekcie linie lotnicze zmuszone były do odwołania setek lotów, od Argentyny po Australię.

 

Eksperci twierdzą, że drobne cząstki popiołu, które znalazły się w powietrzu rozprowadziły się na całym świecie i mogą w nadchodzących miesiącach nadal utrudniać podróże lotnicze.  Ale spadek siły erupcji budzi nadzieje, że wybuch stabilizuje się. 

"Aktywność wulkaniczna zmniejszyła się, ale nadal jest umiarkowana siła erupcji", powiedziała dla Reutersa rzeczniczka biura bezpieczeństwa narodowego d/s zagrożeń.

Wulkan wysłał początkowo wysoki słup pyłu unoszący się nawet do 30 km w atmosferze, teraz chmura skurczyła się do zaledwie kilku kilometrów wysokości.

 

Erupcja ma wpływ loty w tak odległych państwach jak Nowa Zelandia, ale też na krótko przerwano ze względu na popiół krajowe chilijskie loty na południe do Patagonii.

 

W zeszłym miesiącu po erupcji najbardziej aktywnego wulkanu na Islandii zostały zakłócone podróże lotnicze w północnej Europie i Wielkiej Brytanii. Wulkan Grimsvotn wysłał wtedy sporą chmurę popiołu i dymu dochodzącą do 25 km wysokości.

 

Chilijska erupcja powlekła pyłem miejscowości turystyczne w południowej Argentynie. Szary popiół jest wszędzie, nawet na zwierzętach gospodarskich i co gorsza odstrasza turystów podczas lukratywnego sezonu zimowego.

 

W kwietniu ubiegłego roku, wybuch innego islandzkiego wulkanu, Eyjafjallajokull, doprowadził do 100 000 odwołanych lotów, mając wpływ na 10 milionów ludzi kosztem 1,7 mld USD.

 

Chilijskie wulkany często wyrzucają więcej popiołu niż europejskie na przykład te z Islandii, bo magma ma inną konsystencję i rośnie wolniej.  W rezultacie wydobywa się z niego więcej popiołu.

 

Jest to ostatnia z serii erupcji wulkanicznych w Chile w ostatnich latach.  Wulkan Chaiten wybuchł spektakularnie w 2008 roku i stało się to po raz pierwszy od tysięcy lat , lawa spływała po zboczach i emitowane były spore ilości pyłu, który dotarł do stratosfery. Wulkan Llaima, jeden z najbardziej aktywnych w Ameryce Południowej, wybuchał kolejno w 2008 i 2009.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2011/06/17/chile-volcano-idUSN1728308920110617

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Portret użytkownika admin

Ten tekst to jakiś dramat. Ja

Ten tekst to jakiś dramat. Ja zawsze po tłumaczeniu automatycznym tłumacze to z translatora na polski to nie jest taki prosty proces. Robi się tłumaczenie potem do edytora tekstu, potem poprawy, czytanie w oryginale w celu eliminacji "epic fails" z translatora. Mimo to korzystając z translatora da się znacznie przyspieszyć tłumaczenia.
 To co tu było dodane to jakieś nieporozumienie było, kompletny chaos i kompletne stylistyczne dno. Poprawiłem tekst i już powinno być mniej bolesne dla czytających.

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Portret użytkownika Bananus

Ja już w styczniu

Ja już w styczniu proponowałem adminowi szybką, dobrą i darmową korektę tekstów Wink Poprawienie takiego jak powyżej z zachowaniem sensu i poczytnego stylu to około 5 minut...
Niestety czasem błędów jest tak wiele, że nie da się każdego zgłosić do edycji Wink

Portret użytkownika kurp78

"Nawet ja, wraz ze swoją

"Nawet ja, wraz ze swoją perfekcyjną polszczyzną zaczynam robić błędy stylistyczne "
Ludzie, skad wy sie bierzecie? Jesli komus nie pasuje to wystarczy zmienic strone lub zrobic swoja i ulepszyc wedlug swojego widzimisie. Czlowiek zadupca po necie i stra sie wylapac najwazniejsze informacje a wy macie problemy.
 

Portret użytkownika Papierowy Czad

Nie mamy żadnych problemów,

Nie mamy żadnych problemów, chcemy tylko, by fantastyczna ta strona, jaką w istocie jest, była jeszcze lepsza.
Przecież nie czepiam się każdego przecinka i spacji przed nim, ani przegapionej końcówki, bo wiem, że pomyłki się zdażają, ale... no bez przesady. Jak się trzyma poziom, to się go trzyma i niech tak zostanie, amen.
 
:-) 
Dzięki Adminie za poprawki!

Ekoświatek

Portret użytkownika Bananus

Papierowy Czadzie, chyba nie

Papierowy Czadzie, chyba nie mamy wyjścia, a przynajmniej source'y można czytać w oryginale, zawsze angielski się troszeczkę rozwinie, a polski nie uwsteczni Wink
Po pięciu latach intensywnego przebywania na forach dyskusyjnych moja niegdyś prawie perfekcyjna ortografia jest już tylko bardzo dobra i coraz częściej muszę zaglądać do słownika, nie wspominając o psychologu.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem