Poważna katastrofa ekologiczna w fabryce chemicznej w Uzbekistanie

Kategorie: 

Do wycieku ponad 3 mln ton chemikaliów doszło w jednym z przedsiębiorstw w regionie Taszkientu. Pękła spoina składu kwasu siarkowego, zarządzanego przez firmę Ammofos – maxam, podaje portal 12UZ.

 

Wypadek miał miejsce 21 lutego, ale ukrywano to do dnia dzisiejszego. 540 ton substancji dostało się do wód gruntowych i zanieczyściło kanał Gizhgen, łączący Tanczew i Bukę. Kanał znajduje się jeden kilometr od miejsca zdarzenia.


Analiza składu wody w kanale wykazała gwałtowny wzrost zawartości metali ciężkich. Tylko w ostatnich dniach z wód akwenu wyciągnięto 300 kilogramów martwych ryb. Uzbekistańskie media podkreślają, że z powodu koordynacji działań Centrum Zarządzania Kryzysowego i innych służb udało się zminimalizować skutki katastrofy. Oficjalnie podano, że padły tylko cztery zwierzęta, które napiły się wody bezpośrednio z kanału.


Zarząd Ammofos – maxam musi zapłacić karę w wysokości 67 milionów sumow (równowartość 30 tys. dolarów). Ammofos - maxam jest jednym z największych przedsiębiorstw w Republice Uzbekistanu. Istnieje od 1969 roku. Produkuje obecnie kompleksowo nawozy fosforowo – azotowe.

 

Firma jest częścią państwowej spółki akcyjnej Uzkimesanoat. W lutym 2009 r. 49 % akcji sprzedano inwestorowi zagranicznemu tj. hiszpańskiemu koncernowi Maxam Corp. Spółka dowodzi, że dokłada wszelkich starań i przestrzega przepisów dotyczących ochrony środowiska. Tereny przemysłowe Ammofos - maxam znajdują się 60 kilometrów od Taszkientu i 7 kilometrów od miasta Almalyk.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Medium

21 февраля 2014 года в ОАО

21 февраля 2014 года в ОАО "Аммофос-Максам" в Алмалыке в результате разрыва сварочного шва на складе серной кислоты произошла утечка более трех тысяч тонн химикатов. Из них 540 тонн через грунтовые воды попали в канал Таначи-Бука, впадающий в канал Гижген, находящийся в одном километре от предприятия.

Wskutek rozerwania szwu (spoiny) spawalniczej na składzie kwasu siarkowego nastąpił wyciek ponad 3 tysięcy ton chemikaliów, z czego 540 ton przez gruntowe wody przedostało się do kanałów w odległości jednego kilometra od przedsiębiorstwa.
 
 

Portret użytkownika Venture

Sporo tych chemikaliów

Sporo tych chemikaliów wyciekło tallinku. 3 mln ton nie zmieściłoby się nawet w 10 najwiekszych tankowcach. A tu taki wyciek tylko przez jedną spoinkę...
 
Więc czy napisali o trzech milionach ton czy może o tysiącach?
... в результате разрыва сварочного шва на складе серной кислоты произошла утечка более трех тысяч тонн химикатов.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem