Potężny układ niżowy sieje spustoszenie w Europie

Kategorie: 

Nad Europą szaleje kolejny orkan. Tym razem układ niskiego ciśnienia nazwano Felix. Jego atakiem szczególnie doświadczeni zostali mieszkańcy Szkocji, ale sztormowa pogoda jest odczuwalna w dużej części kontynentu.

 

W Szkocji wiało ekstremalnie. W porywach prędkość wiatru dochodziła do 225 km/h. Na skutek ekstremalnej pogody ucierpiały połączenia komunikacyjne zarówno drogowe jak i kolejowe. Uszkodzone zostały liczne sieci energetyczne i wiele domów. Bez prądu pozostaje ponad 70 tysięcy domostw.

W Polsce już od kilku godzin wieje coraz silniej. W naszym kraju najbardziej ekstremalne warunki będą panowały głównie w górach. Na Kasprowym Wierchu spodziewana jest  wichura wiejąca nawet 140 km/h. Jednak w większości kraju wiatr nie powinien przekraczać 70 km/h.

Jednak to nadal niebezpieczna pogoda. Wiele drzew może zostać powalonych. Należy pamiętać aby w miarę możliwości nie parkować aut w ich otoczeniu. Prawdziwe uderzenie żywiołu dopiero nas czeka i jutro powinna nastąpić kulminacja orkanu Felix. Podobna aura ma się utrzymać do środy przyszłego tygodnia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Foxtrot

Żądne sensacji media

Żądne sensacji media ogłosiły, że czeka nas przetaczający się przez Polskę orkan Feliks. Jak widać niektórzy dziennikarze i publicyści są wyjątkowo odporni na wiedzę a idąc po najmniejszej linii oporu kopiują bez zrozumienia newsy zachodnich kolegów, w tym przypadku zapewne niemieckich. Jedynie w Niemczech terminem „orkan” określany jest 12.stopień w skali Beauforta, czyli w polskim nazewnictwie „huragan”. Tytuł i nazwę temu intensywnemu, pozazwrotnikowemu układowi cyklonalnemu nadały natychmiast polskie wszystkie media, kierując się chyba chęcią podkreślenia grozy sytuacji. Dotychczas jak pamiętam, pojęcie „orkan” w odniesieniu do zjawisk meteorologicznych w Polsce się nie pojawiało. Próżno szukać orkanu w polskim słownictwie meteorologicznym i geograficznym. Znajdziemy go natomiast w niemieckiej wersji skali Beauforta jako nazwa 12. jej stopnia (wiatr średni powyżej 118 km/h, 32,7 m/s) – polski jej odpowiednik to huragan, rosyjski – uragan, angielski – hurricane, francuski – chociaż nie do końca – ouragan, hiszpański – huracan, portugalski – furacao, a po włosku uragano i kasirga – po turecku.

Portret użytkownika Angelus Maximus Joker

No co ty nie powiesz...? A

No co ty nie powiesz...? A mnie i autorowi artykułu wydaje się, że "orkan" i huragan to to samo, tylko inaczej nazwane... I jakie to ma znaczenie dla nas, zwykłych ofiar tego zjawiska, jak się nazywa?
 Popisujesz się swoją specjalistyczną wiedzą jak kura zniesionym jajkiem. Tak naprawdę tą twoją "wiedzę" wszyscy mamy w anusie.

Miecz nie jest mordercą ale narzędziem w rękach zabójcy...

Portret użytkownika achiles

Jeśli to prawda Angelusie, to

Jeśli to prawda Angelusie, to trzymaj się i nie daj zrobić w bambucho, dla FRAGLESÓW, którzy odwalają hauturę, a biorą za tą robotę, jak za zborze w dobie nieurodzaju. Tak jak to zwykle się przyjęło w naszym KRAJU. 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem