Potężna eksplozja w holenderskich zakładach chemicznych Shell w Moerdijk

Kategorie: 

W holenderskich zakładach chemicznych Shell w południowej Holandii doszło we wtorek do potężnej eksplozji, w wyniku której dwie osoby zostały lekko ranne. Po opatrzeniu wysłano je do domów – podaje Upstream.

 

Wybuch nastąpił około godziny 11:00. Strażacy długo walczyli z ogniem.

„Testy na miejscu wskazują, że nie doszło do emisji szkodliwych substancji. W powietrzu nie wykryto żadnych szkodliwych stężeń toksyn” – powiedział burmistrz Moerdijk. „Shell ściśle kooperuje ze strażą pożarną i lokalnymi służbami ratunkowymi”.

Przedstawiciele Shell informują, że pożar został ugaszony około godziny 06:00 rano. Nie ustalono jeszcze przyczyn wypadku. Dochodzenie w tej sprawie trwa.


Incydent wydarzył się, gdy instalację wyłączono czasowo, aby poddać ją konserwacji.  Zakład produkuje monomery styrenu i tlenki propylenu, które stanowią surowiec stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych. Wybuch wzbudził niepokój wśród okolicznych mieszkańców.

„Shell szczerze żałuje, że zdarzenie doprowadziło to do zakłóceń, ale jednocześnie zapewnia, że troszczy się o lokalną społeczność i pracowników firmy” – podano w oświadczeniu.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika koń który mówi

Po wysadzeniu WTC też nic nie

Po wysadzeniu WTC też nic nie było w powietrzu. Za wyjątkiem 2 tysięcy ton azbestu i setek tysięcy ton betonu w postaci pyłu. W powietrzu była także rtęć z wielu tysięcy rozbitych świetlówek oraz np. ołów, wanad, arsen, włókno szklane i koszmarne ilości dioksyn. Każdy bez wyjątku kto miał kontakt z tą zabójczą mieszanką będzie ciężko chorował i jest to tylko kwestia czasu.
Jak działa styren na organizm człowieka?
cyt. "Styren do organizmu człowieka dostaje się poprzez układ oddechowy, a także (w niewielkim stopniu) przez skórę. Substancja ta jest pochłaniana podczas bezpośredniej inhalacji w 60-80% i osadza się głównie w tkance tłuszczowej. Styren działa przede wszystkim depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i obwodowy".
Z kolei tlenki propylenu są substancjami łatwopalnymi, a także toksycznymi jeśli znajduje się ich więcej niż 35g w m3 powietrza. Ta potężna eksplozja może sugerować, że doszło albo do samozapłonu jakiegoś ogromnego zbiornika z gotowym tlenkiem albo do zaprószenia ognia. Przy czym nikt mi nie wmówi, że wszystko spłonęło bo w momencie eksplozji potencjalnie wiele ton tego gówna dostało się do atmosfery i poleciało z wiatrem na okoliczne miasta i wioski. Ludzie mają to już w płucach, wątrobie i nerkach, podobnie jak wszelkie zwierzęta - również hodowlane.
Ile na ten temat dowiecie się ze ścierwomediów? A ile dowiecie się o syfie w powietrzu po eksplozji instalacji Shella? Dokładnie tyle samo. Holendrzy nic się nie stało - tylko fabrykę tlenków i styrenu wyj.bało.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem