Potencjalnie niebezpieczna asteroida Apophis zbliży się do Ziemi

Kategorie: 

Asteroida Apophis to ciało niebieskie, które nie wzbudza zainteresowania zachodnich astronomów za to bardzo interesuje Rosjan. Głośno teoretyzują oni na temat jej zniszczenia, gdy podczas kolejnego przelotu stanie się jasne, że jej następne zbliżenie zakończy się impaktem. To ciało niebieskie minie nas 9 stycznia 2013.

 

Pełna nazwa asteroidy to 99942 Apophis. Została ona odkryta 19 czerwca 2004 za pomocą teleskopu Kitt Peak w Arizonie. W 2005 roku dostała swoją nazwę, "Apophis", na cześć starożytnego egipskiego boga Apophisa. Oficjalne odkrywcy asteroidy to Roy Tuckera, Davida Tholen oraz Fabrizio Bernardi.

 

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że średnica obiektu sięga 270 metrów.  Według naukowców, średnia temperatura powierzchni -3 stopni Celsjusza.  Jego masa jest wystarczająca, aby ​​zderzenie z naszą planetą zapewniło energię równoważną 25 000 bomb, jaka spadła na Hiroszimę. 

 

Efekty wybuchu po kolizji można różnić w zależności od składu asteroidy i lokalizacja oraz kąta uderzenia.  W każdym przypadku, wybuch powoduje ogromne szkody na tysiącach kilometrów kwadratowych, ale raczej nie powinien stworzyć długoterminowych globalnych skutków w postaci tak zwanej zimy nuklearnej.

 

Apophis powinien się zbliżyć do naszej planety 9 stycznia 2013. Znajdzie się wtedy w odległości 14,5 milionów km. W 2029, według obliczeń naukowców, asteroida zbliży się do Ziemi na maksymalnej odległość około 36-37 000 km. Asteroida przeskoczy wtedy z grupy Ateny do grupy Apollo.

 

Po obserwacji radarowych, astronomowie odkryli, że ryzyko kolizji asteroidów "Apophis" do ziemi w 2029 nie jest to możliwe, ale z powodu błędnych danych początkowych istnieje ryzyko zderzenia obiektu z Ziemią w 2036 roku i w latach kolejnych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika boulibrat

10 grudnia 2010 roku niejaki

10 grudnia 2010 roku niejaki Leonid Elenin dostrzegł na niebie nowy obiekt, który został określony jako kometa. Nadano mu nazwę: C/2010 X1 (Elenin); („C/” – kometa nieokresowa, „2010″ – rok odkrycia, „X” – każda kolejna litera oznacza połówkę miesiąca, dla daty odkrycia „1″ – numer dla wszystkich kolejnych komet odkrytych w ciągu tego okresu).
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pewna intrygująca zbieżność zjawisk:

27 luty 2010 w Chile nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 8,8 M.
 

4 wrzesień 2010 w Nowej Zelandii nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,1 M.
 

11 marca 2011 w Japonii nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 9 M.
 
Uważny obserwator zapewne zwrócił już uwagę, że podczas gdy Elenin, Słońce i Ziemia występowały w linii prostej – na ziemi występował silny wstrząs. Ponadto siła wstrząsu korespondowała z odległością Ziemi od Elenin (podawane w jednostkach astronomicznych – AU = średnia odległość Ziemi od Słońca)W teorii, komety nie mają takiej masy aby tak oddziaływać, nawet planeta jest na to za lekka… potrzeba by było czegoś gwiazdopodobnego?! (masa słońca stanowi 99,86% masy wszystkich znanych obiektów Układu Słonecznego)
Zatem, czy Elenin jest karłem (brązowym/czerwonym)?
Ostatecznie, Sumerowie twierdzili, że w naszym układzie słonecznym jest jeszcze coś (posiadające długą orbitę ocenianą na 3600 ziemskich lat) co zwali Nibiru, ponadto wielu szukało obiektu zaburzającego ruch planet w naszym układzie słonecznym (została tylko garść nazw roboczych: Nemesis – hipotetyczna gwiazda, Tyche – hipotetyczne ciało niebieskie, Planeta X – hipotetyczna dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym).

…zapewne wtedy, będziemy już wiedzieli na pewno(symulacja orbitowania Elenin została opracowana przez Jet Propulsion Laboratory).
To tak przy okazji tej komety
 
 

Portret użytkownika stereo

wyliczenie trajektori takiego

wyliczenie trajektori takiego obiektu jest proste jeżeli nie trzeba brać pod uwagę krótkotrwałych przelotów przez strefę oddziaływania grawitacyjnego ciała o dość dużej masie. więc wszystkie sprzeczki i rozbieżności dotyczace apophisa są związane własnie ze sposobem podejścia do tych przelotów w bezpośredniej bliskości ziemi. wystarczy założyc kilka zmienionych warunków poczatkowych i już wychodzą znaczne rozbieżności w wynikach

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Struktura magnetyczna

Struktura magnetyczna środowiska jest tak unikalną, że wszelkie ciała niebeiskie o chaotycznym kursie, ich trajektornia jest odchylana wzdłuż odchylonych wskutek zakłócenia danego elementu energetycznego ( Księżyc, Ziemia. Wenus... itp) dlatego nie zdarzają sie uderzenia prostopadłe... Niewidzialna odchylona struna magnetyczna jet jak tramwajowy tor dla takiego asteroidu...

Portret użytkownika syriues

Wiem po co sa takie

Wiem po co sa takie artykuly,a zeby bac sie zagrozen z kosmosu i nie tylko.A zeby ufac poprostu mediom.Komu potrzebna jest wiedza o tej asteroidzie i tych 14,5 mln kilometrow?Przeciez to czysta strata czasu by sie tym martwic.Mozna oczywiscie obserwowac ja ,gdyby np zderzyla sie z czyms innym.No ale wtedy znaczmie bylaby mniejsza.A jakby wpadla do oceanu ,to mozna powiedziec ,ze tez by nic sie nie stalo

Portret użytkownika FuBBu

Nie musi jej walnąć nic

Nie musi jej walnąć nic dużego. Stracić może niewiele materiału, a kurs będzie zmieniony o kilka stopni. Zależy jeszcze z czego jest zbudowana, bo może się rozsypac przy pierdnięciu, a może wytrzymać zderzenia innych asteroid w stanie nienaruszonym.  Zależy...
 
A jakby wpadła do oceanu to wyłołałaby ogromne tsunami. Haiti czy Japonia, to by było pluśnięcie w porównaniu z falą jaka mogłaby powstać. Jak masz głosić takie "mądości" to lepiej nic nie mów/pisz.
 
Nie ważne czy uderzyła by w ląd czy w ziemię, miałoby to dla nas fatalne skutki. 

Portret użytkownika syriues

Teoria przeciw teorii.Nie

Teoria przeciw teorii.Nie badz fanatykiem takim ,bo mozesz sie mylic.I prosze Cie o jedno zanim komus cos zakarzesz to sie nad tym troche zastanow.Jasne ,ze gdyby wpadla do oceanu nieopodal wysp czy kontynentow ,to pewnie zalaloby cos.Ale ja raczej myslalem o srodku oceanu. Smile takze poluzuj smycz bo cisnie Cie obroza intelektualna

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem