Polskie złoża gazu łupkowego to poważne zagrożenie dla interesów Gazpromu

Kategorie: 

Rosja obawia się polskich złóż gazu łupkowego. Potwierdzenie ich istnienia w momencie otwierania gazociągu Nordstream z pewnością zaniepokoiło Kreml. Dodatkowo ostrzegawczo dla Gazpromu wyglądało to, że wydobycie gazu łupkowego gwarantowała amerykańska technologia stosowana z powodzeniem w USA.

 

Jak wiemy wydobycie gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych zrewolucjonizowało tamten rynek. Ilość gazu, jaka jest tam wydobywana tą metodą jest tak duża, że ceny tego surowca spadły wielokrotnie. W tej chwili 1000 metrów sześciennych kosztuje tam już tylko 68 dolarów a w Polsce taka sama ilość gazu kosztuje aż 500 dolarów. Na dodatek gaz kupujemy od partnera, który traktuje dystrybucję surowca, jako element lokalnej polityki, co oznacza, że zwłaszcza po wybudowaniu rurociągu omijającego Polskę możliwe jest nawet wstrzymanie dostaw tego najdroższego na świecie rosyjskiego gazu.

 

Gaz łupkowy często jest przedstawiany, jako zagrożenie dla środowiska. Znane są setki przypadków, gdy gaz zaczynał przenikać do wód gruntowych. Doprawdy trudno powiedzieć, na jakich podstawach opierają się zapewnienia naukowców, którzy w powyższym materiale stacji Euronews zapewniają, że skażenia w Polsce nie będzie.

Metoda w postaci szczelinowania hydraulicznego jest bardzo inwazyjna i polega na wierceniu najpierw pionowym a potem poziomym i na tłoczeniu pod dużym ciśnieniem "wody" zwanej raczej "fracking fluid". Pod wpływem wtłaczania pękają skały uwalniając gaz, który potem jest odciągany wraz z tym "fracking fluid". Następnie wyłapuje się gaz przetwarza się wodę i wstrzykuje się ja jak "tampon" w miejsce odwiertu. Tak w skrócie wygląda ta technologia.

 

Jak wiemy ustalono ostatnio, że zeszłoroczne trzęsienie ziemi w Hiszpanii w miejscowości Lorca wystąpiło, dlatego, że wybrano bardzo duże ilości wód podziemnych, co spowodowało wręcz tąpnięcie okolicy i płytkie niszczące trzęsienie ziemi. Podobnych procesów, może nie na taką skalę należy się spodziewać, jako wynik szczelinowania. Trzęsienia ziemi, jako zjawiska towarzyszące szczelinowaniu to coś bardzo oczywistego, na co trzeba przygotować mieszkańców okolic szybów wiertniczych.

 

Bez względu na wiedzę o negatywnych aspektach szczelinowania trzeba przyznać, że wydaje się to być zbawieniem dla Polski. Tani gaz mógłby rozkręcić koniunkturę jak ma to miejsce w USA. Poza tym rynek gazu ma potencjał gdyż jest to równoprawne paliwo do samochodów i można się spodziewać, że wzrost cen paliw tradycyjnych będzie wpływał na wzrost popularności aut z instalacją gazową. To oznaczać będzie, jako taką niezależność od wahania cen ropy naftowej. Poza chciwością fiskusa na cenę gazu może wpłynąć niepewność dostaw.

 

Budowany gazoport może nie być w stanie spełnić swojej funkcji, ponieważ umiejscowienie na wejściu do ortu w Świnoujściu fragmentu rurociągu Nordstream zamyka to praktycznie drogę dla statków transportujących katarski gaz skroplony. Skoro odcięto nam możliwość sprowadzania gazu oraz budowy gazociągu z Norwegii ( niewielu już chyba pamięta, że był taki pomysł), ponieważ gazociągi nie mogą się krzyżować to pozostaje tylko gaz łupkowy, jako szansa na dywersyfikacje dostaw.

 

Jednak z tego, co można wywnioskować z oficjalnych komunikatów rozwój wydobycia gazu łupkowego w Polsce idzie jak po grudzie. Mimo to koncesje na wydobycie zaczynają skupować firmy kojarzone z Gazpromem. Ten rosyjski koncern energetyczny w Europie wspiera wszelkiej maści "ekologów" walczących z zanieczyszczeniem środowiska, ale przy jednoczesnej dbałości o europejską przyrodę ten sam Gazprom dogadał się z koncernem Exxon i planuje wydobycie gazu łupkowego na Syberii.

 

Ryzyko, jakie dla rosyjskiego interesu w Europie mógł stworzyć polski gaz wydobywany z Amerykanami było zbyt wielkie, aby Rosja nie próbowała temu zapobiec. Teraz pozostaje pytanie  czy wkrótce usłyszymy, że gazu łupkowego nie ma lub, że się nie opłaca, czy wręcz przeciwnie wydobycie ruszy, ale zrobi to właściwie Gazprom przez swoje spółki zależne, co raczej nie przełoży się na spadek cen, jaki widzimy w tej chwili USA.

 

 

Źródła:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/609846,rekordowo_tani_gaz_lupkowy_nakreca_gospodarke_w_usa.html

http://gazlupkowy.pl/pawlak-exxon-ma-duze-kontakty-z-gazpromem-w-gazie-lupkowym-nie-bedzie-aktywny/

http://polityka.wykop.pl/ramka/890237/stracilismy-miliardy-na-sprzedanych-przez-po-koncesjach-na-wydobycie-gazu-lupko/

http://polityka.wykop.pl/ramka/1243327/palikot-przeciw-polskim-lupkom/

http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204124204577153062896262468.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika PablitO1981

witam podsumujmy na szybko

witam
podsumujmy na szybko kilka faktów:
w polsce mamy antypolski rząd
gaz - jako złoża sprzedawany, nierzadko z ziemiami (pozwolenie na wysiedlanie prawowitych właścicieli) - zagrożenie zanieczyszczeniem wody pitnej w polsce
gmo - wszystkie pasze jakimi karmi się zwierzęta na ubój itp - badania dowiodły że GMO jest rakotwórcze / zezwolenie na uprawę GMO na własny użytek - pomimo że w USA mówi się o skażeniu genetycznym zdrowych upraw
szczepionki - coraz bardziej agresywna polityka pomimo wielu podejrzeń o kiepską jakość szczepionek zakupowanych od kartelów farmaceutycznych oraz brak jakiejkolwiek odpowiedzialności przy przypadkach powikłań poszczepiennych
sąd - korupcja afery układy bezprawie itp itd- że tak uogólniłem
polityka socjalna - 67lat i polok w pracy? (aby zatrzymać miejsca pracy przeciwko młodym, którzy mają "uciekać za granicę" i najlepiej nie wracać) a Ci którzy tego nie rozumieją to śmieciowe umowy i knebel w gębę
wojsko - polska jest jak to głośno przed rzekomym samobójstwem mówił ś.p. gen. Petelicki - jedynym krajem który stracił w dwóch katastrofach lotniczych całe dowództwo sił wojska
...można by tak wymieniać dalej i wiecej tego od tv aż po szczególy otoaczające zwykłego Kowalskiego który czasem nic nie podejrzewa i nie czuje że wróg jest jużu niego w domu i walczy z nim...
Cóż chyba pora pozbyć się wątpliwości że u nas rządzi wróg i nie będzie dobrze póki nie wykopiemy wszystkich z tego zawszonego zakażonego belwederu...i tych z prawej i lewej strony mocy - bez znaczenia
pozdrawiam
 

Portret użytkownika konserva

Za taką wysoka cene gazu

Za taką wysoka cene gazu mozecie podziekować naszemu Wielkiemu Negocjatorowi  Pawlakowi,negocjowal z Gazpromem bodajże 3 mies. i mamy taką cene,dodatkowo powiem że po  wizycie p.Czempinskiego w swoim gabinecie umożyl Gazprom'owi  1,2 mld dolarów długu wobec Polski,dziwne? Acute

Portret użytkownika Tomek500

Tak tylko że Amerykanie

Tak tylko że Amerykanie wydobywają ten gaz na pustyni w Texsasie, który to stan jest większy niż Polska.Niema tam nic oprócz kamieni wyschniętej ziemi i piasku, a probieniu setek kilometrów ludzi.A te nasze złoża znajdują się nieopodal studni Polskiego Kowalskiego i lasów.To jest chyba delikatna różnica.

Portret użytkownika Tomek500

Tak tylko że Amerykanie

Tak tylko że Amerykanie wydobywają ten gaz na pustyni w Texsasie, który to stan jest większy niż Polska.Niema tam nic oprócz kamieni wyschniętej ziemi i piasku, a probieniu setek kilometrów ludzi.A te nasze złoża znajdują się nieopodal studni Polskiego Kowalskiego i lasów.To jest chyba delikatna różnica.

Portret użytkownika mjr

Ludzie ludzie. Co za głupoty.

Ludzie ludzie. Co za głupoty. 80% zasobów łupkowych zostało już sprzedane w latach 80 i 90. To co nalezy do państwa to tylko mały wypierdek.
Nikt mądry nie sprzeda gazu 3 razy taniej niż Gazprom.
Nawet nie ma żadnej pewności, że chodź mała część naszego (już nie naszego) trafi do polskich odbiorców.

Portret użytkownika elvis_zyje

Bezsensu dziurawic ziemie bo

Bezsensu dziurawic ziemie bo i tak bedzie drogi gaz! 
Slask tez caly podziurawili,potem kopalnie sprzedali za grosze tym pejsatym kapitalistom z Warszawy a oni kradna na potege,to sie nazywa Gospodarka Rabunkowa!!!
Kazdy wie ile dzis kosztuje tona wegla? 
Nie rozumiecie ze Polski juz niema!!! Ten Qrwa Strazak wszytko sprzedaje, sprzedaje...
Najpierw trza zrobic czystki a potem kopac gaz! 

Portret użytkownika oli

Nasze PAŃSTWO można porownać

Nasze PAŃSTWO można porownać do rodziny patologicznej. OJCIEC - złodziej MATKA - NARKOMANKA  a dzieci /naród / są pozostawieni same sobie. ALBO jedni przechodzą na strone ojca a drudzy na strone matki. jedni i drudzy są skazani na nędze - bo wszyscy sie od nich ODWRACAJA I NIMI GARDZĄ.....

Portret użytkownika ARTUR5

Równie dobrze można

Równie dobrze można powiedzieć że nasz węgiel powinien być w kraju tani a jest 2 x droższy niż sprzedajemy za granicę z dostawą na miejsce .Z gazem będzie tak samo ,rozkradną i rozsprzedadzą na pniu całe złoża a my nadal będziemy głupimi gojami .

Portret użytkownika iwan2229

Sytuacja w Polsce zmieniła by

Sytuacja w Polsce zmieniła by się tylko po zamachu stanu...Nie ma innej opcji usunięcięcia tych kłamiliwych świń.Zamach stanu,czasowe zamknięcie wszystkich granic, utworzenie nowego rządu opierającego się na braku immunitetów dyplomatychnych oraz płac rzędu 50-100tyś zł miesięcznie.Rządu złożonego z młodych ambitny ludzi kochających swój kraj i chących coś w końcu zmienic żeby żyło się lepiej nie tylko im ale całemu narodowi,żeby ludzie mogli wracac z emigracji do ojczyzny i byc z niej dumni!Niestety nie ma w Polsce człowieka który mógłby poprowadzic ludzi,choc tak naprawde to już chyba wszyscy tylko czekają na kogoś takiego...Co ma wisiec nie utonie.

Portret użytkownika jaro

Obecny prezydent francji

Obecny prezydent francji ,stwierdzil ze weFR nie bedzie wydobywania gazu lupkowego.A frajerzy ( czt. ekonomisci) stwierdzili ,ze to 5 tys miejsc pracy...
Na co Holland odpowiedzial ,lepiej 5tys. bezrobotnych ,niz brak wody pitnej.
Niestety nasi specjalisci ,nie widza zadnych zagrozen...
Pewnie juz zainkasowali " zaliczki"!!!

Portret użytkownika sica

To Lech Kaczynski wpadl na

To Lech Kaczynski wpadl na pomysl wydobycia gazu lupkowego, pamietacie? Wtedy go wysmiewano,ze wydobycie jest za drogie, nie ma go tyle zeby na tym zarobic itp Moze jego smierc wiaze sie z tym , chcial aby tylko i wylacznie Polska na tym zarobila. Zagrozenia politycznego raczej nie stwarzal. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase. Tu mamy do czynienia z wielomilionowymi kontraktami. Wiem ze do wydobycia potrzebne sa specjalistyczne maszyny, ktorych nie mamy, ale skoro jest go az tyle to czy nie warto byloby zainwestowac i zrobic wkoncu cos dla kraju. Za to cenilem Lecha. Zaznaczam ze nie jestem zwolennikiem Pisu.

Portret użytkownika devoratus

Wydobycie gazu łupkowego to

Wydobycie gazu łupkowego to KATASTROFA ekologiczna!!!
 
Statystycznie 1 na 100 szybów ulega awarii i wstrzyknięty syf (czyli fenole i inne rakotwórcze gówna, w sumie kilkaset związków) przedostaje się do gleby.
Wydobycie gazu łupkowego wiąże się z wykonywaniem wielu odwiertów rocznie przez 30 lat. Słyszałem nawet o 3000 odwiertów rocznie. to daje w sumie 90 tysięcy dziur. Nawet jeśli podzielimy to przez 10, to zostaje nam prawie 10 tysięcy odwiertów. Statystycznie "puści" 1%, czyli będziemy mieli 100 miejsc katastrofy ekologicznej. Szyby wierci się w pobliżu ujęć wody, więc w 100 miejscach dojdzie do jej skażenia i zatrucia całej okolicy.
 
Dodatkowo ceny 1 hektara ziemi (na której wydobywa się gaz) w USA wynoszą 3000 dolarów, a Polska bierze za nie 30 centów. Oto widzisz jak wygląda "robienie czegoś dla kraju".
 
Podsumowując, zaleją cały kraj toksycznym gównem, kasę i tak zarobi kto inny, a ceny na pewno nie spadną.
 
 

 

 

Portret użytkownika promyk

Nie wiem czemu mnie

Nie wiem czemu mnie minusujecie. Pooglądajcie sobie filmy na you tube, są też po Polsku o negatywnych skutkach gazu łupkowego. Metan w wodzie, jeszcze do tego się pali. Czas pokaże.

Portret użytkownika normalny

Ja Ciebie nie minusuję.

Ja Ciebie nie minusuję. Obejrzałem Gasland i włosy mi dęba stanęły, gdy zdałem sobie sprawę co oni wyprawiają w USA. Oczy otworzyły mi się szeroko jak spodki. Wydobycie gazu łupkowego to katastrofa dla ekosystemu. Wystarczy sam fakt, że pod ziemię nie jest wtłaczana żadna woda tylko roztwór blisko 600 substancji chemicznych, w tym wiele rakotwórczych.

Portret użytkownika ymm

normalny napisał: Ja Ciebie

normalny wrote:

Ja Ciebie nie minusuję. Obejrzałem Gasland i włosy mi dęba stanęły, gdy zdałem sobie sprawę co oni wyprawiają w USA. Oczy otworzyły mi się szeroko jak spodki. Wydobycie gazu łupkowego to katastrofa dla ekosystemu. Wystarczy sam fakt, że pod ziemię nie jest wtłaczana żadna woda tylko roztwór blisko 600 substancji chemicznych, w tym wiele rakotwórczych.

chciałbym przypomnieć śledzącym temat, że jest metoda wydobycia gazu przez wtłoczenie CO2 więc ten argument z  - wodą/chemikaliami/wodą z chemikaliami/zużyciem dużej ilości wody/etc - logicznie rzecz ujmując jest propagandą. Przykład:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391560,do-szczelinowania-mozna-uzyc-skroplonego-co2-zamiast-wody.html

Portret użytkownika devoratus

Z ludźmi też można się

Z ludźmi też można się "dogadać", więc pisanie o wojnach jest tylko zwykłą propagandą...
 
To co "można" zrobić to jedno - to co się robi, to coś zupełnie innego. Jeśli się okaże, że CO2 jest bardziej kosztowne - to każdy będzie miał w dupie ekologię. Poza tym co jest łątwiejsze w użyciu, woda zaczerpnięta z pobliskiego jeziora - czy CO2, które skądś trzeba wziąć (zakupić). W Polsce to nasz kraj ma obowiązek zapewnienia wody do odwiertów (taka umowa), dlatego szyby stawia się nad ujęciami wody (rzeki, jeziora).
 
Opisana przez Ciebie metoda to nowość opracowana przez Japońskich naukowców - nie można pisać o niej że to "metoda przemysłowa", dopóki nie wejdzie do powszechnego zastosowania. A już tym bardziej nie można pisać o obenie stosowanej metodzie, że to tylko propaganda.
 
Atom też nie jest zły, tylko nie dorośliśmy jeszcze do tej technologii.
 

 

 

Portret użytkownika normalny

Dodam, że węgla mamy tyle, że

Dodam, że węgla mamy tyle, że moglibyśmy całą Europę zaopatrywać przez kolejnych 100 lat, a nie sprowadzać węgiel z Rosji czy RPA. Pomyślcie co jest grane, że taka sytuacja ma miejsce. Naszych górników wykopano na odprawy, kopalnie pozalewano  betonem, a ludziom ogłoszono, że się nie opłaca. Tak jak nie opłacało się produkować stali czy budować statków. Jeszcze ktoś wierzy w te bajki? Z gazem nie będzie inaczej lub zarabiać będą obce państwa. Bo przecież u nas nikt już dawno nie broni interesu narodowego, nie dajmy sobie tego wmówić. By żyło się lepiej, złodziejom.

Portret użytkownika czytacz

jakie obce państwa będą

jakie obce państwa będą zarabiać? jakie obce państwa będą zarabiać? a my - przeciętni obywatele, Polacy - już nie? No jeśli nawet gaz będzie dwa razy tańszy niż z Rosji i więcej nam zostanie w portfelach to nie zarobimy na gazie łupkowym?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem