Polska zbuduje pierwszy czołg po II wojnie światowej

Kategorie: 

Elektryzujące wieści nadchodzą z Polski. Wszystko wskazuje na to, że powstanie nowy stuprocentowo polski czołg. Kontynuatorem chlubnej tradycji zakładów PZinż ma być konsorcjum firm z Bumarem na czele.

 

Jak informuje polska-zbrojna.pl Konsorcjum zbuduje dla wojska uniwersalną platformę gąsienicową, która może być zabudowywana, jako czołg lub bojowy wóz piechoty. Konstrukcja ma zostać oparta na doświadczenia przy swoistym proof-of-concept w zakresie budowy broni pancernej, jaki podjęli kilka lat temu inżynierowie z Ośrodka Badawczo Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych w skrócie OBRUM. Efektem ich pracy była konstrukcja ochrzczona Anders.

 

W sumie stworzenie Andersa kosztowało około 10 milionów dolarów i to wtedy właściwie powstał pierwszy polski czołg po II wojnie światowej. Nie został jednak dopuszczony do produkcji, ponieważ zawierał wiele funkcjonalności, których nasze wojsko nie chciało a nie zawierał tego, czego by od niego oczekiwano. Trudno powiedzieć czy prototyp był aż tak nieudany, ale fakt faktem dobrze, że powstał, bo technologie wypracowane przy jego budowie posłużą teraz za podstawę do budowy uniwersalnej platformy gąsienicowej.

Z jednej strony to dobrze, że Polska buduje własny czołg, ale z drugiej strony fakt, że będzie to z pewnością produkowane w sposób maszynowy może budzić w jakimś stopniu niepokój. Czy Polska się zbroi? Jeśli tak to bardzo dobrze, ale jeśli musi to robić to bardzo źle wróży.

 

Przypomnijmy historię z pierwszej połowy XX wieku. Wtedy również Polska zaczynała w 1939 wielki plan zbrojeniowy rozpisany na kilkanaście lat. Powstało wtedy wiele ciekawych konstrukcji, z których cześć służyła potem Niemcom na przykład czołgi 7TP służyły w Grecji. Wtedy nie zdążyliśmy się uzbroić na czas, oby teraz było inaczej.

 

Padają sugestie, że jeśli Konsorcjum z Bumarem wygra przetarg to może powstać nawet 1000 czołgów. Polska armia posiada obecnie około 900 czołgów, z czego zdecydowana większość, bo aż 500 sztuk to przestarzałe T-72. Jest też egzemplarzy jego modyfikacji zwanej PT-91. Najnowocześniejszymi czołgami w naszych siłach zbrojnych są Leopardy 2A4, których mamy 128. Są to jednak przestarzałe konstrukcje z lat osiemdziesiątych i zostały nam darowane przez Bundeswerę, bo było to tańsze od złomowania.

 

 

Źródło: http://konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Powstanie-pierwszy-polski-czolg-od-czasow-II-wojny-swiatowej,wid,15354665,wiadomosc.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Coś w tym może być prawdy ale

Coś w tym może być prawdy ale z kim ta wojna??My sami czy więcej państw będzie brało w tym udział.Trza sie pakowac i ucikać ale gdzie do afryki czy na biegun.Może zmiany klimatyczne są tak wielkie że rządy poszczególnych krajów wiedzą o tym  że wybuchną zamieszki i wojny nie o tereny tylko o żarcie.Stąd te zbrojenia.Ciekawe czy USA robi jakieś zbrojenia.Gdy by tak nastała powiedzmy
Epoka lodowcowa albo coś podobnego to jakiego kraju ?musiała by się obawiać Unia europejska.Rosji?Iranu?chinoli?.Kto ma mało zasobów naturalnych a  dużoooooooo wygłodniałych ludzi.Może coś z kosmosu ale czołgi?Myślałem że plan powołania do rezerwy rezewistów to pranie pieniędzy przez bande rudego ale chodzi chyba o coś innego.

kolo21

Portret użytkownika ad vocem

Czytam te posty i......ręce

Czytam te posty i......ręce opadają.
Można je podsumować jednym stwierdzeniem: Z GOŁĄ DUPĄ ALE W OSTROGACH.Rozwinę myśl.Broń pancerna jest przede wszystkim bronią OFENSYWNĄ a nie defensywną.Środki przeznaczone na to żelastwo winny być przeznaczone do rozwoju indywidualnych zestawów do niszczenia broni pancernej npla.O regularnym szkoleniu pododdziałow rezerwistów/które niestety kosztuje/nawet nie wspominam.Armia w obecnym kształcie służy tylko i wyłącznie do pacyfikacji niepokojów społecznych.Wojna Fińsko-Sowiecka niczego nie nauczyła?

Portret użytkownika smasher

To nie jest czołg. To

To nie jest czołg. To transporter opancerzony z możliwością zamontowania ciężkiej wieżyczki. Możliwe, że taka konstrukcja jest polskiej armii bardziej potrzebna, niż typowy czołg.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem