Plaga much dotarła nawet do stolicy Bośni, Sarajewa

Kategorie: 

Jakiś czas temu informowaliśmy o problemach serbskiego miasteczka Kraljevu, które zostało sparaliżowane przez miliony much, które rozmnożyły się dzięki sprzyjającej pogodzie. Okazuje się, że ten problem dotyka teraz kolejnych obszarów Bałkanów w tym stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewa.

 

Zanim miliardy owadów dotarły do stolicy zdołały narobić sporo zamieszania w wielu miastach Bośni. Problem polega na tym, że nie ma sposobów przeciwdziałania muchom. Straż pożarna zwykle wzywana, gdy jest potrzeba poradzenia sobie z innymi owadami jak osy czy szerszenie, tym razem nie może pomóc.

 

Władze sugerują, aby zabezpieczyć okna i drzwi. Dobrze jest też stosować podwójne zasłony tak, aby tworzyć śluzy odgradzające ludzi od owadów. Jednak nawet wtedy przy tak dużej ilości populacji much, należy się liczyć z tym, że te uprzykrzające życie stworzenia jakoś przedostaną się przez nasze zabezpieczenia.

 

W niektórych miastach problem jest na tyle ekstremalny, że much pokrywają cienką warstwą prawie całą powierzchnię. Eksperci tłumaczą tą eksplozje populacji much szybkim wzrostem temperatury. Według entomologów ogromna ilość owadów to wynik wyklucia się kilku generacji much jednocześnie. Sugerują oni, aby zastosować pestycydy, które zredukują wielkość populacji much. Włodarze miast dotkniętych plagą powinni też rozważyć wyłączenie świateł drogowych, ponieważ ściągają insekty.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

To nie są żadne muchy, a są

To nie są żadne muchy, a są to muchówki z rodziny ochotkowatych, które bardzo silnie się roją.
Bałkany od kilku lat zmagają się z ciężkimi zimami, gdzie następuje sporo opadów śniegu, a to z kolei sprzyja tym owadom, gdyż larwy rozwijają się w środowisku wodnym lub w wilgotnej glebie. Stąd może te roje.

Portret użytkownika MP

Żeby wylęgły się muchy sam

Żeby wylęgły się muchy sam wzrost temperatury nie wystarczy. Jak zwykle naukofcy bredzą. Potrzebne jest środowisko do wyklucia, a według mojej wiedzy muchy najlepiej mnożą się na gnijącym mięsie. Nie będę sugerował gdzie takie mięso sobie znalazły.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem