Pirania zaatakowała rybaka w Wołgodonsku

Kategorie: 

Agresywnych ryb, według ichtiologów, w wodach śródlądowych żyje już dość sporo. Niektóre można złapać na wędkę. Plotki na forach internetowych także brzmią dość groźnie. Wspominani są mężczyźni, który z powodu ataku piranii, stracili to, co najcenniejsze, podaje Pierwszy Kanał rosyjskiej TV.

 

Kolejny przypadek miał miejsce w rosyjskim Wołgodonsku. W feralnym dniu, Gregory Kurilkin przygotowywał się do rejsu, stojąc po kolana w wodzie w miejscu, gdzie były trzciny i pełno glonów. I nagle… coś mocna ukąsiło go w nogę.

Rana na nodze goi się wolno. Gregorij kuleje i jako doświadczony rybak pierwszy raz przeżył taką sytuację. Koniecznie chciał poznać napastnika i wtedy postanowił złapać agresywne stworzenie. Wyłowienie ryby nie było prostą sprawą. W okolicy miejsca zdarzenia porozstawiał sieci. Na efekty trzeba było czekać dwa tygodnie. Połów zakończył się jednak sukcesem.

Lokalny ichtiolog Natalia Volodkina potwierdziła, iż złapana ryba to groźny gatunek z rodziny piranii tzw. czarna paku - ulubiona ryba ekstrawaganckich akwarystów. Najwyraźniej któremuś znudziło się hodowanie paku i wypuścił ją do rzeki. Po zbadaniu zębów osobnika stwierdzono, iż ryba musiała być uwolniona dość dawno. Mogła przetrwać zimę, albo dwie, jeśli gdzieś w akwenie znalazła cieplejszą nieckę. Volodkina jest pewna, że pirania zdecydowała się na atak, bo nie jest sama. To tropikalne zwierzę może przyswoić się do życia w surowym klimacie. W zimniej wodzie być może jest mniej mobilna, ale potrafi przetrwać.

Koryto kanału, w którym złapano czarną paku łączy się ze zbiornikiem Timlańskim. Ichtiolodzy obawiają się, że zachwiany zostanie cały ekosystem, jeśli egzotyczny przybysz zadomowił się na dobre. Po pierwsze będzie rywalizować o pożywienie z lokalnymi leszczami i okoniami, zdobywając pożywienie i terytorium, a po drugi piranie częściej będą atakować ludzi. I nie chodzi tylko o to, że kontakt z rybą skończy się na małym bólu. W sieci opisano już wiele przypadków ataku tych ryb na ludzi. Głośna była sprawa, gdy paku wykastrowała kąpiącego się mężczyznę. W Teksasie czarna paku wyskoczyła z akwarium i zmasakrowała nos hodowcy.

Piranie tego rodzaju złapano już w różnych regionach Rosji. Rosjanie rozważają możliwość wprowadzenia przepisów zakazujących importu i hodowli piranii. Prawo takie obowiązuje już w Izraelu. W Wołgodonsku ludzie zgłaszają władzom kolejne przypadki występowania paku w tej samej rzece, w której ryba raniła Gregrija Kurilkina.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem