Pingwiny nosicielami nieznanego szczepu ptasiej grypy

Kategorie: 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ptasia grypa dotyczy nie tylko kur, gęsi i dzikich wędrownych kaczek, które są w stanie przenosić wirusa z kontynentu na kontynent, ale dotyka także pingwiny.

 

Wcześniej sądzono, że mrozoodporne nieloty nie są zainfekowane tą chorobą. Jednak ostatnie badania wykazały, że pingwiny Adeli mieszkające w dużych koloniach na skalistych wybrzeżach Antarktydy, są nosicielami jednego ze szczepów wirusa ptasiej grypy – pisze Gismeteo.

 

Odkrycia dokonali naukowcy z australijskiego Laboratorium Badania Grypy, działającego przy Światowej Organizacji Zdrowia. Dowodzą oni, że choroba roznoszona jest zarówno w ciepłym, jak i zimnym klimacie. Prace na Antarktydzie prowadziła grupa ekspertów pod kierownictwem Aerona Hurta.


Naukowcy odkryli, że około 3 % badanych ptaków z dwóch różnych kolonii zarażonych jest nowym, nieznanym wcześniej,  szczepem wirusa grypy. Nie ma jednak żadnych widocznych objawów grypy u zakażonych osobników. Wszystko wskazuje na to, że wirus nie powoduje żadnych zakłóceń w funkcjonowaniu ptaków, a one są po prostu jedynie jego nosicielami.

 

Wykryty wirus jest różny od innych wirusów znanych dotychczas. Ukrywa się on w układzie pokarmowym i drogach oddechowych pingwinów. Dzisiaj nikt nie umie wytłumaczyć w jaki sposób wirus dostał się na Antarktydę. Niektórzy sugerują , że oryginalny szczep wirusa dotarł na kontynent przed ponad 50 laty za sprawą migrujących ptaków tj. rybitwa arktyczna lub rożeniec żółtodzioby.  Naukowcy nie wykluczają możliwości zakażenia pingwinów przez foki lub wieloryby.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem