Pierwsze nagranie rozmowy człowieka z robotem na ISS

Kategorie: 

Robot Kirobo, który znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przeprowadził kilka dni temu pierwszą konwersację w przestrzeni kosmicznej z japońskim astronautą, Koichi Wakatą. Maszyna została tam wysłana dla "przetestowania relacji między ludźmi a maszynami".

 

Ten kilogramowy robot posiada autonomiczną zdolność prowadzenia konwersacji - zamiast wybierania zaprogramowanych wcześniej odpowiedzi które będą pasować do zadanych pytań, humanoid przetwarza pytania i samodzielnie konstruuje odpowiedzi, korzystając z zaprogramowanego słownika. Rozmowa wraz z japońskim astronautą Koichi Wakatą została przedstawiona na powyższym filmie.

 

Robot wysłany na stację ISS nie ma do wykonania jakiejś poważnej misji i prawdopodobnie jest to eksperyment, który pozwoli jeszcze bardziej ulepszyć tego typu maszyny i wyłapać ewentualne błędy. Jego powrót na Ziemię jest planowany na grudzień 2014 rok. Przez ten czas będzie przebywał w przestrzeni kosmicznej z japońskim astronautą, prowadził z nim rozmowy i uczył się nowych słów.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wideo/roboty-pojawiaja-sie-wszedzie-nawet-w-przestrzeni-kosmicznej

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał

Przykro mi, że muszę zgasić

Przykro mi, że muszę zgasić waszą radość, ale moim zdaniem to obrzydliwy fake, a nie prawdziwa rozmowa. Zwłaszcza jak robot opowiada z przejęciem jaka piękna jest Ziemia, jak się jej przygląda z przestrzeni i jak wysyła zdjęcia do przyjaciół albo jak mówi jakie jest jego marzenie, a konkretnie świat współdzielony przez ludzi i roboty.
No i ta cisza trwająca zawsze tyle samo po każdym pytaniu. To wygląda tak, jakby głos kosmonauty był transmitowany na ziemię, a następnie ktoś z bazy naziemnej podsyła do robota treść odpowiedzi i robot to wypowiada na zasadzie Iwony.

Portret użytkownika Venture

To nie orbita Księżyca gdzie

To nie orbita Księżyca gdzie opóźnienie wynosi 8 sekund. W tym przypadku opóźnienie jest spowodowane przetwarzaniem mowy ludzkiej przez mikroprocesor robota.
Najpierw musi zdekodwać mowę do formy tekstu i bitów, później wybrać i skleić kilka słów, dodając do tego coś mającego naśladować emocje, co jest oczywiście bajką bo robot nic nie czuje. Wszystko oparte jest na złożonym algorytmie, a to o czym opowiada robot zostało przygotowane wcześniej przez programistów.

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał

Niesamowita dedukcja po

Niesamowita dedukcja po prostu. Opóźnienie generowane losowo, dodane dla uwierzytelnienia mistyfikacji, trwające absurdalnie długo przy najprostszych pytaniach i kilka razy krócej przy trudnych, złożonych, uznajesz za naturalne przetwarzanie mowy na tekst, a potem dobieranie treści do odpowiedzi... nieźle, zwłaszcza że rozpoznawanie mowy w czasie rzeczywistym ćwiczyłem na sprzęcie klasy Pentium 3 800MHz ze 128MB ramu już jakieś 15 lat temu i odbywało się to w czasie rzeczywistym na oprogramowaniu Dragon Dictate.
Ten robot musiałby być naprawdę genialny i posiadać bardzo dużą wiedzę i wyobraźnię biorąc pod uwagę przebieg "rozmowy". Jak możesz to spisz sobie na kartce te wszystkie pytania i odpowiedzi to dojdziesz bardzo szybko do takiego samego wniosku jak ja, że jest to po prostu mistyfikacja. Przekonująca ale jednak tylko sztuczka.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem