Pierwsze dokowanie prywatnego statku kosmicznego planowane już 7 lutego 2012

Kategorie: 

Już w lutym tego roku dojdzie do pierwsze próby dokowania modułu transportowego Dragon, który został zbudowany przez prywatne przedsiębiorstwo. Tak wyobraża sobie NASA przyszłość zaopatrywania ISS.

 

Powszechnie zauważalna zmiana podejścia administracji amerykańskiej do wydatkowania na program kosmiczny skutkował ostatnio różnymi wydarzeniami. Jednym z najważniejszych było zakończenie programu wahadłowców. Nie oznacza to oczywiście, że USA nie rozwijają konceptu samolotu kosmicznego, wręcz przeciwnie, po prostu go militaryzują i NASA nie ma już monopolu na takie misje.

 

Wahadłowce transportowały sporo towaru na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wyłączenie ich z eksploatacji spowodowało, że transporty były uzależnione od Rosjan i ich technologii rakietowej. Trzeba przyznać, że rakieta Sojuz to doskonały niezawodny środek transportu na orbitę. Mimo to Amerykanie zachęcili do budowy rakiet przedsiębiorstwa tak, aby skomercjalizować transport na orbitę.

 

Wśród wielu projektów najbardziej obiecujący był ten przygotowany przez SpaceX. To oczywiste, że gdy w grę wchodzą prywatne pieniądze to wszystko można zrobić 50 razy taniej i szybciej, niż gdy wydawane są pieniądze publiczne. W tym wypadku SpaceX opracowała system rakietowy wielokrotnego użycia, który może znacząco zredukować koszt wprowadzenia na orbitę ładunków.

 

Lot 7 lutego przyszłego roku będzie już drugim lotem pokazowym przeprowadzonym przez Space Exploration Technologies (SpaceX). Kilkanaście miesięcy temu firma poprosiła, aby plany dwóch wystrzeleń testowych dla NASA zmienić w jedno bardziej ambitne, z dokowaniem na ISS.

 

Kapsuła transportowa Dragon pozostanie podłączona do Stacji przez około tydzień a w tym czasie astronauci wyładują ją. Następnie kapsuła odłączy się od ISS i wejdzie do atmosfery spadając bezpiecznie gdzieś w Oceanie Spokojnym w okolicy Kalifornii.

 

Źródłohttp://www.universetoday.com/91817/nasa-announces-feb-7-launch-for-1st-spacex-docking-to-iss/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Voymir

Coś mi się widzi, że w ciągu

Coś mi się widzi, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy, najbezpieczniej będzie na orbicie okołoziemskiej... chyba ;8-] Być może podobnie myślą szychy z sektora prywatnego. Ciekawi mnie czy ktoś przypadkiem nie wpadnie na pomysł budowy bazy na Księżycu na czas zmian na Ziemi (przebiegunowanie, kataklizmy itp.) z farmami księżycowymi, z elektrowniami solarnymi i podobnym sprzętem ;8-]

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem