Pierwsza broń Liberator wydrukowana na drukarce 3D wywołuje kontrowersje

Kategorie: 

Świat obiegła informacja o stworzeniu pierwszej broni "Liberator", która prawie w całości została wydrukowana w drukarce 3D Stratasys Dimension SST przez Cory Wilsona. Prototyp został wykonany przy wykorzystaniu tworzywa ABS i składa się z 16 plastikowych elementów. Wilson umieścił w niej gwóźdź i kawałek metalu by nie złamać prawa Undetectable Firearms Act, które zabrania posiadania broni niewykrywalnej przez skanery. Broń przeszła niedawno pozytywny test na strzelnicy w Teksasie.

 

Cory Wilson, student prawa na uniwersytecie w Teksasie założył organizację Defense Distributed, która oferuje projekty różnych części broni palnej a następnie udostępnia te plany całkiem za darmo w internecie. Parę tygodni temu otrzymał licencję Type 7 Federal Firearms License (FFL). Umożliwia ona sprzedaż i transport niektórych drukowanych militarnych elementów.

 

To jednak nie wszystko. Cory Wilson chce, aby każdy miał możliwość wydrukowania takiej broni. W tym celu zamieścił na stronie http://defcad.org plik CAD z projektem Liberatora, zachęcając do jego ściągania oraz zapewniając, że osoby które ją wydrukują nie będą podlegać kontroli tożsamości. Wywołuje to ogromne kontrowersje a zamieszanie wokół Wilsona i jego plastikowej broni pokazuje, że obecne prawo nie nadąża za możliwościami, jakie oferują nowoczesne technologie.

Wilson, który określił się jako kryptoanarchista, zdaje sobie sprawę z tego, że broń może zagrozić bezpieczeństwu. Mimo wszystko uważa, że nie ma powodów by zabraniać posiadania takiej broni. Kongresmen Steve Israel mocno krytykuje Wilsona i naciska na wprowadzenie ustawy zabraniającej drukowania plastikowych broni, która nie będzie wykrywana w punktach kontroli bezpieczeństwa.

 

"Kiedy kilka miesięcy temu zacząłem mówić o plastikowych broniach mówiono mi, że to w obecnym momencie jedynie fantastyka naukowa. Teraz, gdy mamy dowód, że technologia druku broni naprawdę istnieje, musimy szybko działać, aby rozszerzyć zakaz na plastikowe bronie" - powiedział w oświadczeniu Steve Israel.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/technology/1112838750/first-3d-printable-gun-050613/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika euklides

Na NBC napisali, że Wilson

Na NBC napisali, że Wilson JEST całą grupą Język Niezrozumienie zagadnienia kryptoanarchii poraża. Ciekawe jak Pan Israel sobie wyobraża egzekwowanie tego zakazu kiedy technika druku 3d na dobre się rozpowszechni. Zresztą pojawią się też inne zabawki, a każdy przepis czy zakaz tylko wzmacnia kryptoanarchię.

Portret użytkownika Los Anonimos

Niekrórzy bez kasy to żyć nie

Niekrórzy bez kasy to żyć nie umieją, myślą, że pieniądze to im szczęście dają i wogóle. A prawda jest taka że pieniązdze szczęścia NIE DAJĄ. Wiadomo że w dzisiejszych czasach bez pieniędzy jest ciężko ale nie po to człowiek żyje, żeby się tylko bogacić, bo i tak w końcu kiedyś umrze jak każdy, a pieniędzy ze sobą nie weźmie.
PS. Zastanawialiście się czasami nad tym po co tak naprawde człowiek żyje? Albo czy zauważyliście czemu dzieci jak się rodzą, wykazują się większą inteligencją i możliwością wchłaniania wiedzy niż np rodzice? Każdy z nas zabiera cząstkę z tego świata ale to nie są pieniądze, a przebyte doświadczenie za życia i to mogę nazwać normalnym cyklem ewolucji, dążeniem do perfekcji. Niekórzy za młodu np coś robili skomplikowanego i nie wiedzieli jak to wytłumaczyć, ale wiedzieli jak to dokładnie się robi. I to jest właśnie to Smile

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
 • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
      _        _  
/\ /\ | | __ ___ /_\
\ \ / / | |/ / / _ \ //_\\
\ V / | < | __/ / _ \
\_/ |_|\_\ \___| \_/ \_/
Przepisz kod wyrażony w postaci znaków ASCII