Z Parku Narodowego „Mierzeja Kurońska” mogą zniknąć łosie

Kategorie: 

W 2014 roku okazało się, że władze litewskie zamierzają budować most, który przetnie terytorium Mierzei Kurońskiej, a konkretnie piaszczysty wał, który oddziela Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego, pisze Vakarų ekspresas.

 

W południowej części Mierzei Kurońskiej jest usytuowany park narodowy, w którym żyje ponad 40 gatunków ssaków, w tym rzadkie w tym rejonie łosie. Przyrodnicy obawiają się, że budowa mostu będzie miała nieobliczalne i nieodwracalne skutki dla środowiska. Zakłócona zostanie równowaga ekologiczna, podaje z kolei Kauno diena.


Eksperci uważają, że pojawienie się przeprawy na mierzei będzie wiązać się z nieustannym ruchem pojazdów w nocy i w dzień, co nieuchronnie doprowadzi do wzrostu śmiertelności wśród zwierząt. Będą one prawdopodobnie tonąć, próbując ominąć przeszkodę. Ponadto prawdopodobnie będą wpadać pod koła rozpędzonych pojazdów.


Pracownicy Parku Mierzaja Kurońska (lit. Kuršių nerija) przypominają, że mierzeja wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a to oznacza, że jej wygląd nie powinien się zmieniać. Władze litewskie są jednak mocno zainteresowane wdrożeniem i realizacją projektu. Nowy most pozwoli zlikwidować, przynoszącą straty przeprawę promową w Kłajpedzie i umożliwi rozbudowę portu. Prace mają rozpocząć się na początku 2020 roku.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem