ONZ dostrzega wyjątkową brutalność obu stron konfliktu w Syrii

Kategorie: 

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna. Z jednej strony mamy wojska rządowe kojarzone z szyitami, a z drugiej rebeliantów sunnickich ze wspomagającymi ich najemnikami, czyli w większości bojownikami Al Kaidy. Na dodatek wojska Assada są uzbrajane przez Rosję a terroryści przez tak zwany Zachód. Efektem tego trwającego ponad 2 lata konfliktu jest śmierć nieustalonej ilości osób, szacowanej na kilkadziesiąt tysięcy.

 

Wzajemne uzbrajanie obu stron konfliktu prowadzi do wielkiej eskalacji brutalności. W opublikowanym właśnie raporcie ONZ pojawiają się informacje dowodzące, że wojska rządowe używają do walki z terrorystami bomb termobarycznych. Zanim taka bomba eksploduje w okolicy jej działania zachodzą ekstremalne procesy. Ludzi zabija wielka temperatura, ale też brak powietrza wysysanego z płuc ofiar w trakcie detonacji.

 

Świat widział już takie konflikty, w których dwie strony dozbrajają walczące strony. Dobrym przykładem jest amerykańska interwencja w Wietnamie czy radziecka w Afganistanie. Wiemy z historii, że tego typu wojny są niezwykle brutalne i krwawe. Nie inaczej jest w przypadku Syrii. Rosja traktuje ten kraj, jako swój przyczółek na Bliskim Wschodzie i nie zamierza się wycofać. Najlepszym na to dowodem jest poważna deklaracja prezydenta Putina o wysłaniu w rejon konfliktu baterii rakietowych S-300.

 

Dzisiaj odbyło się spotkanie UE-Rosja w Jekaterynburgu i padły na nim deklaracje, że S-300 nie znalazły się jeszcze w Syrii, mimo, że Rosja jest związana legalnym kontraktem zobowiązującym ją do ich dostarczenia. Putin zaznaczył jednak, że Rosja nie chce zburzyć równowagi w regionie, ale nie będzie wiecznie wstrzymywał jego wypełnienia. Baterie S-300 są znacznie lepsze od słynnych amerykańskich Patriotów, prawdopodobnie na świecie nie ma obecnie lepszego systemu rakietowego.

 

Gierki wielkich mocarstw oddalają nas niestety od zakończenia tej wojny. Nie pomaga w tym również fakt, że po stronie tak zwanych rebeliantów nie ma za bardzo, z kim rozmawiać, bo nie widać tam żadnego przywództwa. Jeśli z jednej strony Iran i Rosja a z drugiej państwa sunnickie z regionu Bliskiego Wschodu i tak zwane państwa zachodnie się nie opamiętają to czeka nas jeszcze kilka lat krwawego konfliktu, w którym może zginąć następne 80 tysięcy osób.

 

 

Źródło: http://www.nytimes.com/2013/06/05/world/middleeast/un-panel-reports-increasing-brutality-by-both-sides-in-syria.html?pagewanted=all&_r=0

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem