Odnaleziono ślady po istnieniu rzeki na Marsie

Kategorie: 

Marsjański łazik Curiosity znajduje się na powierzchni Marsa już od ponad dwóch miesięcy. Najwyższy czas na zakomunikowanie pierwszego znaczącego odkrycia. Curiosity dotarł do miejsca, które może być dawnym korytem strumienia. To ostateczny dowód istnienia wody na tej planecie.

Zdjęcia, jakie łazik wysłał na Ziemię przedstawiają dno koryta dawnej niewielkiej rzeki, lub strumienia. Widok, jaki zobaczyło ziemskie urządzenie do złudzenia przypomina podobne struktury zidentyfikowane na Ziemi. Cechą charakterystyczną takich dawnych koryt rzek są charakterystyczne kamienie, otoczaki. Są one zwykle zaokrąglone, ponieważ oddziaływała na nie długo płynąca woda, która zeszlifowała kamienie do regularnych kształtów. Oprócz tego znaleziono również żwir, który powstał, jako efekt procesów hydrologicznych.

Porównanie pozostałości strumienia z Marsa, po lewej i z Ziemi, po prawej

Po analizie pozostałości po strumieniu naukowcy doszli do wniosku, że strumień musiał płynąć długi czas z prędkością dochodzącą do metra na sekundę. Jego głębokość dochodziła prawdopodobnie do około metra. Specjaliści z NASA twierdzą, że to kolejne potwierdzenie, że Mars w przeszłości wyglądał podobnie do Ziemi tylko coś wpłynęło na jego ekosystem zmieniając planetę w nieprzyjazną pustynię. 

 

Źródłohttp://www.forbes.com/sites/alexknapp/2012/09/28/curiosity-finds-evidence-of-ancient-stream-on-mars/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika MASAKRA

Nas robia w konia a Tobie

Nas robia w konia a Tobie mowia prawde Smile tak ?
Tylko czlowiek ograniczony moze sobie brac do serca wszystko TO co nam mowi NASA ! Sa tez inne srodki by sprawdzic czy na Marsie byla, jest... Woda ! Czlowiek zainteresowany ta tematyka, nie potrzebuje wyjasnien NASA by wiedziec, ze na Marsie bylo zycie, lub jeszcze jest ! To wiedzielismy juz setki i tysiace lat temu !

Portret użytkownika MASAKRA

MASAKRA !!!!  Chce poprawic

MASAKRA !!!!  Chce poprawic jeden z moich ponizszych wpisow. Sorry, za duzo wypilem i mnie ponioslo. Wiadomo przeciez nie od dzis, ze w calym wszechswiecie jest tylko jedno wyjatkowe cialo niebieskie, ktore sie nazywa ZIEMIA ! :)Ziemia to planeta jedyna i najbardziej wyjatkowa :)  Wyjatkowa dlatego, ze tylko na naszej kochanej Ziemi jest zycie a my jestesmy wraz z nia tez wyjatkowi i najwspanialsi, bo zostalismy stworzeni przez Boga naszego na podobienstwo jego Smile ! Reszta wszechswiata to kamienie i gruz oraz trujace gazy i bezgraniczna  pustka ktora jest niczym !!! Serdeczne pozdrowienia :) TEST Wink

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem