Odkryto ponad 50 planet podobnych do Ziemi

Kategorie: 

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS.

 

Michael Mayor, odkrywca 51 Pegasi b, jednej z pierwszych planet pozasłonecznych, nie spoczywa na laurach i nie pozwala sobie na odpoczynek.

 

Kierowany przez niego zespół z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii dysponuje niezwykle precyzyjnym spektrografem HARPS, który pracuje na 3,6-metrowym teleskopie w Obserwatorium ESO La Silla w Chile. Ten nowoczesny sprzęt, w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem i technikami analizy danych, pozwolił astronomom zaobserwować więcej planet pozasłonecznych.

Odkryciowe żniwa ze spektrografu HARPS przekroczyły wszelkie oczekiwania i obejmują nadzwyczajnie liczną populację superziemi oraz planet typu neptunowego, okrążających gwiazdy bardzo podobne do Słońca. Co więcej, najnowsze wyniki wskazują, że tempo odkryć wzrasta - powiedział Mayor.

Wśród odkrytych obiektów aż 16 przypisano do kategorii superziemi, czyli planet o masach oscylujących pomiędzy jedną a dziesięcioma masami Ziemi. Tego typu obiekty mogą być skaliste i jeżeli znajdują się w odpowiedniej odległości od swoich gwiazd, istnieje prawdopodobieństwo, żę mogą na nich wystąpić warunki do powstania życia.

 

Jedna z planet, oznaczona jako HD 85512 b, ma masę minimalną 3,6 razy większą niż masa Ziemi i położona jest na brzegu tzw. strefy nadającej się do zamieszkania. To obszar umiejscowiony wokół gwiazdy, w którym w odpowiednich warunkach może występować woda w stanie ciekłym.

 

Naukowcy posłużyli się w swoich badaniach techniką pomiarów prędkości radialnych, najskuteczniejszą w odkrywaniu planet pozasłonecznych. Stosują ją też inne zespoły badawcze, ale precyzja spektrografu HARPS plasuje go w czołówce tego typu instrumentów. Spektrograf jest w stanie wykryć zmiany prędkości radialnych znacząco mniejsze od 4 km/h, czyli od tempa, w jakim chodzi człowiek.

 

Źródłohttp://www.tvnmeteo.pl/informacje/swiat,27/znalezli-16-planet-podobnych-do-ziemi,12980,1,0.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika stefan99j

Szukają nowej planety po to

Szukają nowej planety po to aby zasiedliła sie tam elita. Tutaj pozostanie klasa srednia i podklasa wraz z robotami ktorymi sami stworzylismy. Proszę obejrzeć film "Ja Robot". Dokładnie przedstawia jak będzie. Fascymujemy się najnowszymi gadżetami XXI wieku, wystarczyloby nie kupować niepotrzebnych rzeczy: Bransoletka Emopulse, blackberry, iphone,ipody, Quadrocoptery, konsole, drukarki3d, Obroża na upalne dni itd. Wystarczą tylko podstawowe sprzety zwykly tv,zwykla kom. itp. ...ale nie czlowiek ciągle czegoś chce, ciagle pragnie, ma chęc posiadania a gdy juz ma, euforia znika i kolo się zamyka.kupuję nastepny produkt.
Internet(fcb, twitter,fora) stworzyli po to aby Cię rozpraszał,żebyś przestał racjonalnie myśleć.zalewają cię tak duża dawką informacji ze nie zapamietujesz nic.Brakuje ci kreatywnosci i zdolnosci do glebokiej refleksji.
 
Jezeli wsrod naukowcow pojawiło się pytanie, "czy autonomiczne roboty powinny decydować o tym kogo należy zabić podczas działań zbrojnych i czy można sprawić aby maszyny stosowały się do prawa humanitarnego" to skłania do myślenia nad relacjami człowiek-maszyna, które pewnego dnia mogą wymknąć się spod kontroli.

Portret użytkownika historyk

Przecież od dawna wiadomo, że

Przecież od dawna wiadomo, że CO2 nie jest przyczyną globalnego ocieplenia. Główną rolę w tym teatrze gra nasza najbliższa gwiazda, także nie widze powodów do paniki. Problem ze słodką wodą co najwyżej zgotuje nam nową epokę lodowcową w najgorszym przypadku i o to powinniśmy się martwić...

Portret użytkownika Gorąca prośba i sugestia do admina

Ikony kciuków widoczne przy

Ikony kciuków widoczne przy każdym poście są bardzo źle ulokowane. Zdecydowanie nalegam i zachęcam do przeniesienia ich z pozycji obok avatara użytkownika np. za timestamp posta (ale wyjustowane do prawej krawędzi) i jednoczesną zmianę ich układu z wertykalnego na horyzontalny. Dodatkowo mogłyby być bardziej intuicyjne poprzez pokolorowanie ich np. na zielono i czerwono. Naprawdę męczące są te cyferki i kciuki podczas czytania w obecnej pozycji - kłują mnie w oczy w tym miejscu i utrudniają wejście w tekst. Oczywiście jest to sugestia i konstruktywny krytycyzm, a nie czepianie się.

Portret użytkownika djrutek

Szkoda, że naukowcy muszą

Szkoda, że naukowcy muszą spoglądać w teleskopy, po to, żeby zobaczyć planety podobne do naszej. Wystarczy spojrzeć w starożytne pisma, zmienić znaczenie niektórych słów (które są kluczowe, a dotychczasowe tłumaczenia w mojej ocenie są błędne), po to by zobaczyć co naprawdę kryje się w czeluściach kosmosu.

Portret użytkownika Rasta4Peace

Niepokoi mnie troche nazwa

Niepokoi mnie troche nazwa tego spektografu "HARPS". :PZaczynają się gubić w tym co przekazują reszcie świata, ludzie poprostu zaczynają dochodzić do pewnych wniosków i pytają tak jak w przypadku użytkownika "Maloy"Według mnie dobrze wiedzą czym jest obiekt elenin i doskonale wiedzą że nie jest to ciało niebieskie tylko obiekt który jest świadom (może statek) wyraźniejsze zdjęcia mogły by to uświadomić spotrzegawczemu oku nas ludzi.Planet jest mnóstwo nic nam po tym to jest wiadome, nauczmy się współpracować z naszą, a może za mały X czasu bedziemy mogli odwiedzać bratnie istoty w naszym makro kosmosie :)Pozdrawiam

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem