Odkryto bardzo jasną i dziwnie samotną gwiazdę

Kategorie: 

Niezwykle jasną pojedynczą gwiazdę odnaleziono w pobliskiej galaktyce. Gwiazda jest trzy miliony razy jaśniejsza niż nasze Słońce. Wszystkie poprzednie podobne "supergwiazdy" zostały znalezione w gromadach, ale ta wspaniała latarnia świeci samotnie.

 

Pochodzenie tej gwiazdy jest owiane tajemnicą. Czy powstała w izolacji czy została wyrzucona z gromady? Każda z tych opcji stawia przed astronomami wyzwania odnośnie zrozumienia procesów formowania się gwiazd.

 

Międzynarodowy zespół astronomów w celu przeanalizowania gwiazdy wykorzystał ESO Very Large Telescope(VLT). Ciało niebieskie o oznaczeniu VFTS 682 znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, małej sąsiedniej galaktyce Drogi Mlecznej. Analizując światło gwiazdy za pomocą instrumentu FLAMES, odkryto, że jest około 150 razy większa od masy naszego Słońca. Gwiazdy takie jak te do tej pory znajdowano jedynie w zatłoczonych centrach gromad gwiazd, ale VFTS 682 znajduje się osobno, poza gromadą.

 

Powyższa sekwencja wideo zaczyna się od Drodze Mlecznej i jej dwóch małych sąsiednich galaktyk, Obłoków Magellana. Przybliżenie idzie w kierunku Wielkiego Obłoku Magellana i skupia się na ogromnym regionie formowania się gwiazd w obrębie Mgławicy Tarantula.

 

Finałowa sekwencja wykazuje bardzo szczegółowy obraz, zdobyty zarówno w świetle widzialnym i w podczerwieni. Widzimy gęstą gromadę gwiazd R 136 i bardzo błyszcząca, ale dziwnie samotną, gwiazdę VFTS 682. Film można tez oglądać w jakości HD.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Hej... "naukowi

Hej... "naukowi ściemniacze"!  Gwiazdy się nie formują tylko umierają! Wszechświat jest w degradacji a nie w "ewolucji"!! Dajcie głąby dowody na "ewolucję" gwiazd i ich narodziny! Od czasu "tchnienia Boga"... nic się nie narodziło w kosmosie, tylko umarło...

Portret użytkownika hmmm

masz po części rację, ale nie

masz po części rację, ale nie całkowitą. Pamiętaj, że jest tu mowa o gwiazdach, nie o materii. Nic w przyrodzie nie ginie, gwiazdy rodzą się z materii, umierające gwiazdy dają materię potrzebną do powstania kolejnych gwiazd. Jest to obieg zamknięty.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem