Obłoki srebrzyste przeraziły mieszkańców Czelabińska

Kategorie: 

Ludność Czelabińska ma w tym roku powody do niepokoju. Najpierw spadła na nich mała asteroida, która o mało nie doprowadziła do wielkiej tragedii a teraz wielu mieszkańców poważnie się zaniepokoiło tym, co zobaczyli na nocnym niebie.

 

Popłoch wywołały tak zwane obłoki srebrzyste (noctilucent clouds zwane też NLC). Są to chmury pojawiające się w obszarach polarnych. Można je obserwować po zmroku lub o świcie, kiedy Słońce znajduje się kilka stopni poniżej horyzontu.

 

Tej nocy zaobserwowano je w Czelabińsku. To bardzo zaskakujące zobaczyć coś takiego pod ą szerokością geograficzną, ponieważ obłoki te są widoczne zwykle wyłącznie w obszarach polarnych. Kiedyś, aby zobaczyć to zjawisko, trzeba było się udać na Alaskę lub do Skandynawii, ale w ostatnich latach zaczęto je widywać w innych miejscach.

Niektórzy badacze uważają, że rozprzestrzenianie się tych chmur piętra wysokiego to efekt zmian klimatu i zwiększenia stężenia metanu oraz dwutlenku węgla. W tym roku nastąpiła jednak istotna zmiana, bo obłoki srebrzyste zaczęły się pojawiać na znacznie większym obszarze. Bardzo możliwe, że odpowiada za to zmiana prądów strumieniowych, których globalny obieg uległ reorganizacji powodując, że zmienił się globalny obieg wiatrów, co sprzyja gromadzeniu się pary wodnej w górnych warstwach atmosfery.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika FL

To robota tych

To robota tych tutaj:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/20jun_tmaclouds/
Na stronie NASA SCIENCE NEWS z 20 czerwca 2003roku czytamy:
Pewnej nocy na niebie dostrzegalne są dziwnie świecące chmury, poskręcane na wietrze. Chmury stworzone są przez naukowców w celu badania jonosfery na wysokości od 90 do 200km od ziemi. Trzy rakiety wystrzelone z wyrzutni Wallops NASA Flight Wallops Island, w stanie Wirginia, rozpyliły substancję chemiczną zwaną trimetyloglin (TMA) w powietrzu od 90 km do 175 km nad Oceanem Atlantyckim. TMA spala się samoczynnie w obecności tlenu. "Nieszkodliwe" produkty spalenia trimetyloglin (TMA) będą widoczne z wybrzeża Virginia, Karolina Północna, Maryland, New Jersey, Washington DC, i ewentualnie części dolnej Nowym Jorku i Pensylwanii.

Portret użytkownika Ewaito

Oj ludzie, ludzie nie warto

Oj ludzie, ludzie nie warto się kłócić i tak "niechybnie wszyscy zginiemy w zupie";)
Co za różnica: chemtrails, Haarp, cykliczne zmiany klimatu, czy zmiany klimatu przez działanie człowieka!? Wszystko prowadzi do jednego- kłopotów tak czy inaczej. A my tu i teraz powinniśmy nieść energię ludzkiej miłości- to konieczna wibracja dla naszej umęczonej planety. Polecam do snu książeczkę (dla tych co nie czytali) "Śmierć nie istnieje" Danniona Brinkleya- zmienia......chyba wszystko.
A z innej beczki, jako kompletnie pozbawiona wiedzy technicznej- na pierwszym filmie przedstawiającym rzeczone zjawisko, na moim ekranie widoczne są pionowe czarne linie, które zdają się wytyczać zjawisko na niebie, czy to jaj mam nie daj- omamy?

Portret użytkownika dex

Obłoki srebrzyste można

Obłoki srebrzyste można oglądać także w Polsce. Najlepiej na przylądku Rozewie. Sam widziałem i to bardzo piękne, naturalne zjawisko. Nie wiem skąd ten popłoch w Rosji, bo Czelabińsk jest mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej.

Portret użytkownika boulibrat

Baron daj sobie na luz z tą

Baron daj sobie na luz z tą bandą bo tylko nerwy sobie popsujesz. Niech im będzie, że świat jest rajem a w pogodzie nikt nie grzebie a w szczególności nie śmiałbym podejrzewać o to Ruskich, którzy nie raz przyznawali się do tego procederu a ostatnio na święta niepodległości bodaj zmienili pogodę.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem