Nowe wytyczne dla pilotów dokonujących zdalnie kierowanych ataków dronów

Kategorie: 

Jak wiadomo laureat pokojowej nagrody Nobla, Barack Obama, zwany jest złośliwie "Królem Dronów". To za jego kadencji doszło już do tysięcy ataków z wykorzystaniem bezzałogowców i to na całym praktycznie świecie. Armia amerykańska jest powszechnie krytykowana za to, że przy okazji unicestwienia wrogów USA giną niewinni ludzie, w tym matki z dziećmi. Postanowiono coś z tym zrobić i zmieniono treść oficjalnych instrukcji.

 

Celem uaktualnienia instrukcjami jest zminimalizowanie ilości ofiar cywilnych przy stosowaniu zdalnych ataków. Żołnierze operujący dronami muszą teraz zapewnić, że straty nie były "nadmierne" q porównaniu z osiąganymi celami działania. Operatorzy UAV zostali szczególnie zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej. Nakazano, aby "unikać kierowania" ataków na cele cywilne.

 

Komentatorzy stwierdzają, że są to kosmetyczne zmiany czy jak kto woli dyskretne korekty, których celem jest minimalizacja ubocznych strat w wyniku operacji wojskowych. Sformułowanie "uboczne straty" jest eufemistycznym określeniem na martwych niewinnych ludzi.

 

Operacje z wykorzystaniem dronów są poufne, dlatego nikt nie wie do końca ile osób zostało zabitych w ich wyniku. Z danych opublikowanych na łamach dziennika Washington Times wynika, że w samym tylko Pakistanie za pomocą dronów zabito 3657 osób w tym 948 cywilów. W trakcie tych operacji raniono ponad 1500 osób. Poza tym najwięcej ataków było w Jemenie i w Somalii odpowiednio 389 ofiar ( 56 cywilów) i 27 ofiar (15 cywilów).

 

Organizacje humanitarne takie jak Amnesty International czy Human Rights Watch uważają, że liczne operacje wojskowe z wykorzystaniem bezzałogowców pociągające za sobą straty wśród ofiar cywilnych to naruszenie prawa międzynarodowego.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika darek1

Dawniej wykonywano nalot i

Dawniej wykonywano nalot i ginęli wszyscy. Drony są chyba bardziej humanitarne bo wyławiają konkretnych ludzi. Wszyscy są źli bo to dobra broń i ciężko się przed nią schować. Bardzo trudno podłożyć minę pułapkę kiedy obszar patroluje dron ze swoimi kamerami termo-nokto-podczerwono-wizyjnymi i może cię zabić bardzo humanitarnie bo nawet się nie spodziewasz skąd przyleci pocisk.

Portret użytkownika RH+

rzeczywiście humanitarnie. I

rzeczywiście humanitarnie. I pewnie masz rację, że to lepsza broń. Przecież w tych nalotach dywanowych ginęło tylu pilotów. teraz tylko uboczne straty i cel. Czyli broń o niebo lepsza. No i humanitarna.
 
Jeśli to jest wg ciebie humanitaryzm to winszuję poczucia rzeczywistości i kręgosłupa etycznego. To pewnie też humanitarna będzie tzw odroczona aborcja (lepiej udusić w kołysce, niż przez całe życie się znęcać), czy "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" (wcześniej mordowano ich za pomocą butów i innych na prędce wymyślonych sposobów).
 
gratuluję myślenia.

Portret użytkownika pytajnik

właśnie że humanitarne , bo

właśnie że humanitarne , bo żadne inne stworzenie na ziemi nie jest tak agresywne, ekspansywne, mordercze, ect tylko człowiek potrafi zabijać dla ideii, zachłanności czy wygodnictwa. wszystkie inne stworzenia zabijają tylko z głodu lub w samoobronie, a humanitaryzm określa całe zło jakiego potrafi dokonać człowiek tylko wmawia się nam przeciwne znaczenie tego słowa...

Portret użytkownika lol

Ha a zastanawialiście się jak

Ha a zastanawialiście się jak będzie wyglądało życie za 20-30 lat w sumie daleka nie daleka przyszłość. Myślę że starsze osoby nie wyobrazały sobie smartfona, 18latek czydzieści lat temu .
Jeśłi nasze życie wygląda dzisiaj tak to co za 30 lat zrobi na nas wrażenie
     20 lat temu samo pojęcie telefonu komurkowego wiązało się z walizką jako bateria a dzisiaj nie można sobie wyobrazić  życia bez niego. Jesteśmy niewolnikami tych małych urządzeń, musząc być ciągle zalogowani" a jeśli ktoś zadzwoni ", samochody kiedyś Fiat 125 lub 126 a dziś za parę lat będą nas zawozić i przywozić bez naszego uczestnictwa. NIewiem czy zdajecie sobie sprawę jak szybko wzrasta moc obliczeniowa i na jakim będzie poziomie za 5 lat. Każdy rok przynosi jakieś nowinki choćby gry kto pamięta GTA 1 lub london  albo CS-a a teraz Battlefield 4. Kiedyś nagrywało się wszystko na VHS do dzisiaj można je kupić wyobraźcie sobie chodzić z kasetą przy kluczach jak teraz można to zrobić z pendrivem  lub aparaty i klisze do nich tylko 30 zdjęć i oczekiwanie na wywołonie teraz CliCk i jak nie wyszło to Usuń i jeszcze raz.
Hmmmmm

Portret użytkownika Ripper87

Babeczki zawsze lubiły

Babeczki zawsze lubiły prawdziwych mężczyzn, a w ich realiach bojownicy nimi są. To że się jeden z drugim schowa w domu bogu ducha winnych ludzi i trzasną tam rakietę z drona to nic  w tym dziwnego. Z resztą dziennie umiera kilkaset tysiecy ludzi, kilkukrotnie więcej się rodzi. Chodzi o to by tym urodzonym wpoić dobre wartości. Ave!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem