Nowe gatunki roślin uprawnych zmieniły losy mieszkańców Tybetu

Kategorie: 

Ludzie zaczęli żyć w górach Tybetu na wysokości ponad trzech tysięcy metrów po opanowaniu upraw wytrzymałych na mróz i przywiezionych z Zachodniej Eurazji. Chodzi zwłaszcza o jęczmień - pisze Science.

 

Fahu Chen i jego koledzy badali 53 kompleksy archeologiczne w północno - wschodniej Wyżynie Tybetańskiej, zwracając uwagę na ślady roślin i zwierząt. Mimo, że pierwsi ludzie przybyli do Tybetu (najprawdopodobniej, przesuwając się wzdłuż brzegów Żółtej Rzeki), ponad 20 tysięcy lat temu, stałe osady na „dachu świata” pojawiły się zaledwie 5,2 tysięcy lat temu.


Niegdyś mieszkańcy tybetańskich wsi uprawiali sorgo (Setaria italica) i proso (Panicum miliaceum). Te rośliny nie tolerują zimna i dlatego ludzie nie przekraczali poziomu powyżej dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza. Potem, około 3,6 tysięcy lat temu, w regionie pojawiły się, pochodzące z Bliskiego Wschodu, jęczmień i pszenica. Dzięki temu ludzie mogli osiedlić się w bardziej ekstremalnych warunkach na wysokości pięciu tysięcy metrów.


Naukowcy podkreślają, że starożytni ludzie szli w wysokie góry przede wszystkim w celu polowania, ale z pomocą nowych roślin, byli w stanie przesiedlić się tam na całoroczne zamieszkanie. Naukowcy zauważyli również, że migracja na duże wysokości występowała w latach oznaczanych ogólnym ochłodzeniem planety.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem