Nowa kalifornijska elektrownia słoneczna jest niebezpieczna dla ptaków

Kategorie: 

Stosowanie odnawialnych źródeł energii to przyszłość, ale gigantomania zawsze prowadzi do nieoczekiwanych konsekwencji. Gdy postawi się za dużo wiatraków może to wpłynąć na ciśnienie w okolicy, a zbyt duża elektrownia solarna na pustyni Mojave emituje promień śmierci smażący ptaki w locie.

 

Nowa elektrownia słoneczna "Ivanpah" została otwarta 13 lutego tego roku. Projekt był bardzo drogi, bo kosztował 2,2 mld dolarów. W jego dokończenie zainwestował też koncern Google, który przeznaczył na ten cel 600 mln dolarów. Elektrownia została ostatecznie zlokalizowana na pustyni Mojave. Miała być cudem techniki, ale okazuje się też śmiertelnym zagrożeniem dla miejsowych ptaków. Jak podaje portal Huffington post, wiele z nich nieostrożnie wleciało nad stację i zostały niemal natychmiast "usmażone" intensywnym promieniowaniem cieplnym systemu.

 

Celem istnienia zakładu jest wytwarzanie energii elektrycznej dzięki parze wodnej, która napędza generator tak jak w każdej innej elektrowni. To co jest unikalne, to umieszczenie 300 000 luster na 170 tysiącach tak zwanych heliostatów śledzących Słońce i skupiających jego energię odbijając promienie w konkretne punkty trzech specjalnych wież, w których są zainstalowane kotły z wodą. Promienie ogrzewają wodę zamieniając ją w parę, która napędza potem turbinę. Planowana moc całego kompleksu to 392 megawaty. Elektrownia słoneczna będzie w stanie dostarczyć czystą energię dla około 170 000 gospodarstw domowych.

 

Jednak obiecujący projekt, najwyraźniej stał się niebezpieczny dla lokalnych ptaków, które nie wiedzą, że ludzie podnieśli na nowy poziom dziecięce zabawy z wypalaniem lupą. Już podczas testów układu, we wrześniu 2013 r. w okolicy "Ivanpah" znaleziono kilkadziesiąt martwych lub rannych ptaków. Połowa z nich utraciła skrzydła, co jest konsekwencją zetknięcia się z temperatura promieniowania cieplnego stacji sięgającą 537C.

Oświetlona stacja - foto: wikipedia.org

Jeśli takich przypadków będzie więcej niewątpliwie aktywiści ekologiczni będą się starali „usmażyć” na drodze sądowej wszystkich, którzy będą postulowali aby budować więcej elektrowni tego typu. Niestety zwierzęta nie rozumieją zagrożeń, a przestrzeni powietrznej nie da się ogrodzić jak lasu przy autostradzie. Promotorzy tej technologii mają jednak argument ostateczny – ich konstrukcja pozwala na zredukowanie emisji 400 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika eeeh

a podgrzewanie atmosfery

a podgrzewanie atmosfery lokalnie do ponad 500 stopni to oczywiście nie jest efekt cieplarniany i nie jest to termiczne zanieczyszczenie środowiska... oj czepiam sie przeciez powinno się zachwycac wyłacznie

Portret użytkownika Freedom4Birds

Pomysł na elektrownie

Pomysł na elektrownie genialny, uzależniony jednak od dobrej pogody - której jednak na pustyni nie brakuje - chociaż Zmiany Na Ziemi jakie zachodzą ostatnio, mogą doprowadzić do tego, że te miliardy pójdą "w błoto"...
A ptaki można łatwo ochronić - dla mnie to skandal że od razu o tym nie pomysleli twórcy tego energetycznego monstrum...
Przecież wystarczy mały echosonar lub nawet prościej, kilka kamer przemysłowych z wykrywaniem ruchu w powietrzu i emisja dzwięków drapieżników, to skutecznie odstrasza ptaki...
 

Portret użytkownika faust

Sorry, ale w dobie

Sorry, ale w dobie fotowoltaicznych trzeba być imbecylem, żeby tworzyć taką elektrownię. To tak,jakby zwykły zjadacz chleba zrobił kolektor z butelek plastikowych, a porównując środki finansowe to ten drugi (zwykły zjadacz chleba) byłby na wyższym poziomie intelektualnym i rozwojowym.

Portret użytkownika dizzy

nie znaszn tematu a już

nie znaszn tematu a już przesądzasz o jego niepraktyczności. Fotowoltanika ma to do siebie że ogniwa są bardzo drogie, delikatne, mało wydajne i z czasem się degenerują. Tutaj mamy klasyczną turbinę parową, która jest stosunkowo tania w produkcji i eksploatacji. Koszta luster są jeszcze tańsze. Jedyne słabe punkty to czyszczenie zwierciadeł z pyłu i innych zanieczyszczeń oraz wspomniane w artykule oddziaływanie na środowisko.
Gdyby zastosowali jakieś środki odstraszające może i ten problem udałoby się ominąć. Ja generalnie jestem za

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem