Nowa drukarka 3D buduje dom w ciągu 24 godzin

Kategorie: 

Naukowcy ogłosili stworzenie gigantycznej drukarki 3D, drukującej beton. Szykuje się więc rewolucja w budownictwie. Ta drukarka jest w stanie zbudować dom o łącznej powierzchni 230 m kw. w ciągu zaledwie 24 godzin, donosi NDTV.

 

Drukarka, którą stworzył profesor Behrokh Khoshnevis z Uniwersytet Południowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, buduje warstwę po warstwie pełnego domu w ciągu jednego dnia. Według NDTV, gigant robot zastąpi brygadę pracowników budowlanych i z powodzeniem, a także bez strat, użyje mokrego betonu, tworząc proste ściany na podstawie wstępnie opracowanego systemu oprogramowania.


Nowa technologia budowlana, dzięki której wznoszone są budynki, ma ogromny potencjał, aby zmaksymalizować automatyzację procesu tworzenia struktur architektonicznych. Wkrótce będzie możliwe tworzenie budynków i całych szeregów obiektów z różnych wzorów na raz.

Każdy dom zostanie od razu wyposażony w instalację elektryczną i wodno – kanalizacyjną, a także w klimatyzację. W porównaniu z tradycyjną budową nowa metoda pozwala zaoszczędzić koszty i często także wyeliminować z rynku liczne ekipy partaczy, podających się za fachowców. Inwestor zużyje mniej energii i poczyni znacznie mniej szkód dla środowiska.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Szapkowski

Pomysł świetny i jak

Pomysł świetny i jak najbardziej w przyszłosci do zrealizowania.Mam drukarkę 3D Gence w domu i dużo rzeczy drukuje potrzebnych mi zawodowo i do pracy. Nie wyobrażam sobie aby drukarki 3D mi zabrakło. A budowa domów? Kibicujmy aby taki system budowy stał się popularny. Nie każdy pewnie wie, że dom zbudowany tradycyjne jest dużo mniej wytrzymały niż ten "wydrukowany".

Portret użytkownika Szaperski

Pomysł wietny i jak

Pomysł wietny i jak najbardziej w pryszłosci do zrealizowania.Mam drukarkę 3D Gence w domu i dużo rzeczy drukuje potrzebnych mi zawodowo i do pracy. Nie wyobrażam sobie aby drukarki 3D mi zabrakło. A budowa domów? Kibicujmy aby taki system budowy stał się popularny. Niekażdy pewnie wie, że dom zbudowany tradycyjne jest dużo mniej wytrzymały niż ten "wydrukowany".

Portret użytkownika adam098

Swietna sprawa, ale może

Swietna sprawa, ale może zejdźmy na ziemię. Z wielu względów masowa "budowa" domów drukarką 3D nam nie grozi. Mam drukarkę domową i wiem, że sporo potrafi. Przekonałem się jednak, że bez odpowiednich komponetów i szablonów nie da się osiągnąć oczekiwanych efektów.  Na platformie 3D Designers kupuję żywice akrylowe fotoutwardzalne z palety barw CMYK i jest to produkt najwyższej jakości. Tam też kupuję szablony. Mam porównanie ponieważ wcześniej używałem innych o miernej jakości.

Portret użytkownika koszerr umysłów

A dla kogo będą budować te

A dla kogo będą budować te domy skoro budowlaniec, monter, operator, kasjerka, sprzedawca, rolnik, górnik, itp. stopniowo przestają być potrzebni i popadają w patologię?

Jak daleko jeszcze posuniemy się w tych absurdach kapitalistyczno-korporacjonistycznych? Aż zbierze się masa krytyczna i wyjdzie na ulicę w końcu?

Ja podziękuję za dom z drukarki. Tak jak omijam szerokim łukiem bezobsługowe kasy w Tesco.

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika ortega2

Stanowczo mówię nie. Jest to

Stanowczo mówię nie. Jest to wizja jakiegoś początkującego architekta. Sam pomysł jest może i dobry ale jesr masa których nierozwiązał. PO pierwsze typowych domów nie stawia się z betonu. Od wieków jest to cegła, co innego jeśli chodzi o bloki produkowane w postaci prefabrykowanych jednostek. To urządzenie wytwarza obiekty jednak do 6m wysokości. Poza tym nawet jeśli coś takiego by mialo powstać to jak rozwiązać sprawe zbrojenia ścian oraz zagęszczenia betonu. Oprócz tego musi być jakaś nawet minimalna przerwa technologiczna przed przystapieniem do stworzenia drógej kondygnacji (dojrzewanie betonu+stęplowanie stropu). Jest jeszcze wiele spraw nad którymi trzeba się zastanowić (m.in.  przenikanie ciepła przez przegrody (nic nie wspomniał o izolacji), kwestje wykończeniowe itp.) Stwierdzam, że nie ma szans na tym etapie postawić domu wykonanego w takiej technologii w ciągu 24h. Pozdrawiam 

Portret użytkownika szybciorowski

"NAJSAMWPIERW" to pozdrów

"NAJSAMWPIERW" to pozdrów Panią od polskiego, potem przeproś ją i całą resztę nauczycieli - to, że akurat TY nie znasz technologi nie oznacza tego, że ona nie istnieje albo nie jest możliwa. open your eyes - to tylko sugestia Język

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem