Norwescy ekolodzy obawiają się działalności Statoil w Arktyce

Kategorie: 

Zagrożona jest jedna z największych kolonii ptaków morskich w północnej Norwegii. Norweskie grupy ekologiczne obawiają się, że tankowce poruszające się w regionie, mogą osiąść na skałach i zniszczyć Gjesværstappan –  znaną na całym świecie kolonię ptaków w Norwegii Północnej, znajdującą się zaledwie kilka kilometrów od nowego odwiertu Statoil na Morzu Barentsa.

 

Wielki koncern może zniszczyć ekosystemy arktyczne, ostrzegają ekolodzy."Zwiększony ruch tankowców u wybrzeży zwiększa ryzyko wypadku" - mówi Lars Haltbrekker, szef Naturvernforbundet. Haltbrekken uważa, że Statoil powinien opuścić obszar Skrugard na Morzu Barentsa bez dalszego rozwoju.


We wtorek przedstawiciele Statoil zaprezentowali koncepcję rozwoju dla Skrugard i Havis (miejsca nowo okrytych złóż ropy). Na Morzu Barentsa zamierzają uruchomić pływającą jednostkę produkcyjną, którą z terminalem w Veidnes na lądzie połączy rurociąg. Veidnes leży blisko Przylądka Północnego, który słynie z niebywałych walorów turystycznych


280 - kilometrowy rurociąg będzie przechodzić na wschód od Gjesværstappan, jednego z najbardziej urokliwych klifów obleganego przez ptaki na wybrzeżu Finnmark. Ptaki tam gnieżdżące to m. in. mewy, kormorany, nurniki, maskonury i orły.


Według norweskich działaczy Statoil całkowicie ignoruje bezbronne kolonie ptaków przy budowie swojego terminalu ropy w tym regionie. „Te klify są kluczowym obszarem dla kormoranów, nurników i wielu innych. Wypadek w tym miejscu może prowadzić do katastrofalnych skutków dla populacji tych zwierząt” – powiedział Frederic Hauge z organizacji Bellona. "Nie widzimy, aby obecne plany ratownicze były wystarczająco dobre, aby obsłużyć ewentualne wypadki związane z wyciekiem oleju. Jest to obszar wyjątkowo narażony na surowy klimat Arktyki”. Hauge ma nadzieję, że Ministerstwo Środowiska wstrzyma budowę terminalu Statoil.

Gjeesværstappan składa się z trzech małych wysp, które wznoszą się od 92 metrów do 283 metrów nad poziomem morza. Od 1983 roku klify te są rezerwatem przyrody. Rozpoczęcie produkcji na polach Skrugard i Havis ma nastąpić w 2018 r. Dzienne wydobycie szacowane jest na około 200 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, informuje z kolei Statoil.

 


http://naturvernforbundet.no/
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika abbey

Zachęcam do obywatelskiej

Zachęcam do obywatelskiej aktywności w formie np bojkotu BP.Tragedia po katastrofie trwa,BP wraz z rządem USA prowadzą kampanię dezinformacji i pogarszają jedynie stan środowiska przez wprowadzanie toksycznych substancji,ktore sprawiają,że ropa jest niewidoczna lecz wchłaniana przez wszystkie organizmy.Opór,bojkot i sabotaż to potężny oręż mas.
 

Portret użytkownika onelove

czaczing kogo ocbhodza ptaki

czaczing kogo ocbhodza ptaki wazne ze $$$$$$ leci taka menatlnosc kapitalistwo krotkowzroczne patrzenie, ten rak ziemi obudzi sie z reaka w nocniku. Jest jedna nadzieja jest nia Bog nie ten katolicki, prawoslawny tylko ten rzeczywisty ktorego polecal miedzy innymi Jezus.

Portret użytkownika suawek

tak, dokładnie tak jak

tak, dokładnie tak jak piszesz, nie zrezygnują;-)
to tak jakby ktos oczekiwał, że kowalski od jutra przestanie uprawiać ziemię bo środki ochr. rośl, są szkodliwe dla dżdżownic i żuczków... albo goździkowa przestanie palic węglem od jutra ( bo okolicznej przyrodzie szkodzi smog - i goździkowa zrezygnuje, bedzie marzła! , albo włączy ogrzewanie elektr. 5 razy droższe - a co tam 500% różnicy ???
A w sprawie wydobycia to nie martwcie się o ptaki tylko o masę gazów wydalanych do atmosfery, jak urochomili pierwszą stację ( norwedzy na wyspie mlecznej -
 Melkøya )
to oprócz CO2 była masa emisji metanu ale o tym jakoś nikt nie wie przecierz Wink

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem