Niezwykły podwójny zachód Słońca nad węgierskim Balatonem

Kategorie: 

Powyższe wideo zostało nakręcone 11 czerwca 2011 roku na Węgrzech. Film to właściwie kombinacja zdjęć wysokiej rozdzielczości wykonanych ze statywu. Widać wyraźnie, że wraz ze spadkiem jasności Słońca zaczyna się wyłaniać jakiś obiekt w pobliżu tarczy.

 

Nie da się tego wyjaśnić, jako refleksu świetlnego soczewki aparatu, ponieważ dzięki tafli wody jeziora Balaton widzimy wyraźnie dwa odbicia, Słońca i czegoś jeszcze. Trudno też powiedzieć czy obiekt ten jest planetą lub Księżycem tak jak w przypadku filmu ze wschodem Słońca na Hawajach. Wydaje się, że nie, bo aparat fotograficzny nie wygląda na ustawiony w sposób umożliwiający obserwację obiektów o ograniczonej widoczności.

 

Co zatem zachodziło wraz z naszą gwiazdą? Czy możliwe jest, iż jest to po prostu jakiś efekt soczewkowania atmosfery, która zwielokrotniła Słońce w jakiejś skali? A może jest to dowód na to, że coś zbliża się od strony Słońca. Zwykle z oczywistych względów nie patrzymy w tarczę słoneczną a skoro tego nie robimy to trudno wyrokować w tej kwestii.

 

Wideo jest dostępne w rozdzielczościach HD, 1080p i 720p.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika heddon

szkoda, że dopiero teraz

szkoda, że dopiero teraz trafiłem na ten artykuł. zwolennicy teorii Merkurego chyba nigdy nie widzieli tej planety poza programami astronomicznymi. planeta jest zbyt mała, by można ją było zobaczyc w takiej okazałości, gołym okiem widać ją jako punkt, do dostrzeżenia tarczy - jak w tym filmie - potrzeba teleskopu min. 70 mm. Z odbiciem również wszystko jest ok i nie jest to żaden fake. nikogo nie ruszyło, że nie widac odbicia gór? odbicie symetryczne miałoby miejsce tylko wówczas, gdyby oba obiekty - słońce i świetlista kula - znajdowały się w identycznej odległości od obserwatora. a najwyraźniej nie są, dlatego fotony odbijają sie od tafli i trafiaja do oka obserwtora pod różnymi kątami, stąd inny obraz w odbiciu. co dowodzi, że są to dwa różne obiekty zawieszone w przestrzeni w różnej odległości od Ziemi. sprawdźcie

Portret użytkownika Amadeus

Powiem najkrócej - nei, nie

Powiem najkrócej - nei, nie jest to Merkury ani Wenus i to z kilku powodów: 1). Merkury jest maleńki i nie ma mowy, żeby tak "świecił"2). Wenus jest większa i jest widziana w nocy, jako jasna gwiazda (jeśli akurat widać z Ziemi pełną jej tarczę - nie zapominajmy, że ma fazy jak Księżyc). Ale...3). ... no właśnie, jest jedno ale: otóż, jeśli nie jest to refleks w atmosferze (a więc kopia obrazu samego Słońca), to ciało kosmiczne w tej pozycji musiałoby być "za Słońcem", patrząc od nas. W przeciwnym razie, byłoby.. ciemne, a nie jasne, bo Słońce świciłoby nań od tyłu. Reasumując - albo ciekawy efekt w atmosferze (jak te dwa Słońca w Chinach ostatnio), albo coś sporego za Słońcem.. ale.. takie coś powinno być widoczne nawet w środku dnia, przez dowolny filtr, umożliwiający obserwację samego Słońca.

Portret użytkownika Panas

Obiekt ten to Merkury -

Obiekt ten to Merkury - planeta njbliżej Słońca w naszym układzie
słonecznym. Na dowód załączam zrzut ekranu z programu Sky Map. Miejsce
obserwacji - Węgry - Budapeszt (niedaleko jeziora Balaton). Godzina
obserwacji 20:30 czasu letniego, kilka minut przed zachodem słońca.
(pozioma linia to horyzont, linia zakrzywiona to "trajektoria" słońca,
mały okrąg tuż nad horyzontem to słońce, małe żółte kółko obok niego to
Merkury. Pozdrawiam

Portret użytkownika Panicz Konrad

Drodzy przyjaciele... W

Drodzy przyjaciele... W przeciwieństwie do was nie ukończyłem studiów z zakresu optyki, fizyki i astronomii, jednakże na mój chłopski rozum, to to wasze "coś" będąc "poniżej" słońca powinno być za chmurą około 45. sekundy filmu, a jest przed chmurą i zachodzi dopiero za górką, a nie za chmurką... ale co ja się znam ;]

Smugi, komety, harpy, obcy, iluminaci, masoni, żydzi, nibiru, plamy na słońcu, troskliwe misie, białe myszki, różowe słonie, bla bla bla, spisek, spisek, spisek...
 
Panicz Konrad

Liczy sie to w co wierzysz, lecz wiara ma jedynie tylko wtedy sens, gdy mozesz jej wartość uzasadnić

Portret użytkownika Boungler

No chyba tak masz lustrzane

No chyba tak masz lustrzane odbicie. Nie mam pojęcia jak ci wyszło tamto. Przecież ewidentnie widać że położenie dodatkowego obiektu jest niesymetryczne. po lewej tak jak jest na filmie, po prawej poprawiłem jak powinno być.

 

boungler.pl - przygotowany na każdy koniec świata!

Portret użytkownika slaw

Bajki. Ciemne chmury

Bajki.
Ciemne chmury przysłaniają słońce na tyle, że je widać przy tej ekspozycji jako kulkę poprzez ciemną chmurę. Reszta światła "opływa" tą ciemną chmurę, a parametry ekspozycji ustawione na stałe dają efekt przepalenia i wrażenie jakby tam było źródło światła.
Koniec dobranocki, smerfów nie ma.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem