Nieznana choroba zagraża uprawom koki w Boliwii

Kategorie: 

Nieznana choroba zagraża uprawom liści koki w Boliwii w 2013 roku, donoszą latynoamerykańskie media. Plantatorzy biją na alarm. Choroba dotyka łodygę i korzenie krzewu. 

 

Liście żółkną i opadają, a sama roślina powoli umiera. Pierwsze przypadki choroby zostały zarejestrowane trzy miesiące temu w regionie Chapare, gdzie na około 7 tys. ha gruntów zlokalizowane są plantacje koki. Farmerzy zaapelowali o pomoc do uczonych z uczelni w mieście Cochabamba. Mogą oni też liczyć na wsparcie prezydenta Evo Moralesa.

 

Według danych ONZ w 2011 roku w Boliwii znajdowało się ok. 31 tys. hektarów plantacji koki. Roślina na 12 tys. hektarów uprawiana była legalnie. Boliwia to jeden z największych dostawców kokainy na czarnym rynku wraz z Peru, Ekwadorem, Urugwajem i Kolumbią. Władze kraju walczą z nielegalnym handlem narkotykami, ale ostatnio walkę tę utrudnia prezydent Morales. Uważa on, że koka jest częścią kultury Andów. 

 

W Boliwii ok. 62% do 67% ludności przeżuwa liście koki. Wspomniany prezydent zorganizował nawet specjalną uroczystość tzw. Wigilię Bożego Żucia Liści Koki. Potem podjął decyzję o odmowie wykonania zaleceń konwencji  o środkach odurzających ONZ. Oficjalnie w Boliwii mają być uprawiane przede wszystkim krzewy, których liście mają służyć celom leczniczym i rytuałom.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika MartialLaw

Widać, że komuś zależy na

Widać, że komuś zależy na likwidacji świętego zioła... Niechybnie popie...ny usrael lapska musial w tym maczac. Nie było choróbska, PUF! i jest.... cholerne geoinżyniery. I wszystko w myśl globalnego "porządku".... WTF!!!!!

Portret użytkownika euklides

Widzę, że ONZ działa jak Unia

Widzę, że ONZ działa jak Unia Europejska wydając jakieś zalecenia i konwencje. Ciekawe jakie są konsekwencje za odmowę wykonania takiego zalecenia. Nasz rząd pośpiesznie wykonuje zalecenia UE by nie zostać "hamulcowym unii".

Portret użytkownika morfeusz

a dopalacze dalej

a dopalacze dalej sprzedaja,dzis polsat news podał ze wlke z dopalaczami tuskus przegrał.lepiej ćpać gówno z internetu niz palić swirzuteńką  gandzie ktora by mozna byloby sobie samemu wychodowac na wlasne potrzeby .gdzie ten donald ma muzg czyzby JUSZKA go kiłą zaraził?

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem