Nieznana choroba zagraża uprawom koki w Boliwii

Kategorie: 

Nieznana choroba zagraża uprawom liści koki w Boliwii w 2013 roku, donoszą latynoamerykańskie media. Plantatorzy biją na alarm. Choroba dotyka łodygę i korzenie krzewu. 

 

Liście żółkną i opadają, a sama roślina powoli umiera. Pierwsze przypadki choroby zostały zarejestrowane trzy miesiące temu w regionie Chapare, gdzie na około 7 tys. ha gruntów zlokalizowane są plantacje koki. Farmerzy zaapelowali o pomoc do uczonych z uczelni w mieście Cochabamba. Mogą oni też liczyć na wsparcie prezydenta Evo Moralesa.

 

Według danych ONZ w 2011 roku w Boliwii znajdowało się ok. 31 tys. hektarów plantacji koki. Roślina na 12 tys. hektarów uprawiana była legalnie. Boliwia to jeden z największych dostawców kokainy na czarnym rynku wraz z Peru, Ekwadorem, Urugwajem i Kolumbią. Władze kraju walczą z nielegalnym handlem narkotykami, ale ostatnio walkę tę utrudnia prezydent Morales. Uważa on, że koka jest częścią kultury Andów. 

 

W Boliwii ok. 62% do 67% ludności przeżuwa liście koki. Wspomniany prezydent zorganizował nawet specjalną uroczystość tzw. Wigilię Bożego Żucia Liści Koki. Potem podjął decyzję o odmowie wykonania zaleceń konwencji  o środkach odurzających ONZ. Oficjalnie w Boliwii mają być uprawiane przede wszystkim krzewy, których liście mają służyć celom leczniczym i rytuałom.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika MartialLaw

Widać, że komuś zależy na

Widać, że komuś zależy na likwidacji świętego zioła... Niechybnie popie...ny usrael lapska musial w tym maczac. Nie było choróbska, PUF! i jest.... cholerne geoinżyniery. I wszystko w myśl globalnego "porządku".... WTF!!!!!

Portret użytkownika euklides

Widzę, że ONZ działa jak Unia

Widzę, że ONZ działa jak Unia Europejska wydając jakieś zalecenia i konwencje. Ciekawe jakie są konsekwencje za odmowę wykonania takiego zalecenia. Nasz rząd pośpiesznie wykonuje zalecenia UE by nie zostać "hamulcowym unii".

Portret użytkownika morfeusz

a dopalacze dalej

a dopalacze dalej sprzedaja,dzis polsat news podał ze wlke z dopalaczami tuskus przegrał.lepiej ćpać gówno z internetu niz palić swirzuteńką  gandzie ktora by mozna byloby sobie samemu wychodowac na wlasne potrzeby .gdzie ten donald ma muzg czyzby JUSZKA go kiłą zaraził?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ