Niespotykane w historii wymieranie ryb w kanadyjskim jeziorze Isle

Kategorie: 

Tysiące ryb, rozpaczliwie walczy o przetrwanie w lodowatej wodzie w jeziorze Isle, próbując łapać tlen z powietrza. Sandacze i szczupaki masowo wymierają, niby jak to się zdarzało kilka lat wcześniej, pisze Chris Zdeb w Edmonton Journal.

Ryby wymierają najczęściej z powodu obniżonej ilości tlenu w wodzie, ze względu na suszę, czy kwitnienie glonów lub po prostu z trwałego wzrostu temperatury wody. To dzieje się od dziesięcioleci, ale w ostatnich latach sytuacja diametralnie się zmieniła, od kiedy rolnictwo jest bardziej uprzemysłowione.

„Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy mieć poważne śnięcie ryb na masowa skalę” - mówi Michael Sullivan, miejscowy ichtiolog z Alberta Fish and Wildlife.

„Musimy poprawić nasze plony zbóż ... ale udoskonaliliśmy je poprzez stosowania nawozów na wielką skalę, a zużycie ich zwiększyliśmy osiem razy w ciągu ostatnich czterdziestu lat" - powiedział Sullivan.

Dodajmy do tego zeszłoroczne powodzie i obfite opady śniegu tej zimy. To może być najgorszy rok, jeśli chodzi o wymieranie ryb w regionie.

„Im więcej lodu ubędzie, tym więcej ujrzymy śniętych ryb. Będą one zalęgać na brzegach jeziora” – dodał Sullivan.

I to nie dzieje się tylko na jeziorach, ale także w rzekach, bo Alberta jest jednym z niewielu miejsc w Ameryce Północnej, gdzie znajdujemy martwe ryby w rzekach. Co dzieje się w Lake Isle, które zlokalizowane jest 80 kilometrów na zachód od Edmonton?


Niby nic, ale coraz więcej składników odżywczych, zazwyczaj fosforanów, spływa z pół rolniczych, obór, miast i dostaje się do jeziora. To powoduje rozkwit glonów, które tworzą tlen w świetle dziennym i wykorzystują go w nocy. A zimą noce są długie … Ryby zwykle pozyskują tlen z wody, która przechodzi przez skrzela, a jeśli go brakuje, zdesperowane próbują łapać tlen z powietrza.


Jeziora Isle to specyficzny, płytki zbiornik w pobliżu górnego biegu rzeki, który zawiera dużo fosforanów. Związane jest z to z działalnością człowieka wokół akwenu. Brakuje terenów podmokłych do filtrowania wody. Ekonomia przysłoniła zdrowy rozsądek farmerom z tych okolic, więc wkrótce ich oczy będzie cieszyć całkowicie wymarły, kolejny na świecie zbiornik bez życia.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Prorok2404

Patrzac na to wszystko co sie

Patrzac na to wszystko co sie dzieje w ostatnich 2 moze 3 latach na swiecie i  to w roznych miejscach Przypomina to plagi Egipskie. Czerwona barwa wody w roznych akwenach...wymieranie roznych gatunkow zwierzat...Niespotykane zjawiska atmosferyczne  rejonach w ktorych sie teoretycznie nie powinny przytrafic itd itp... Wymieniac mozna dlugo. Ale Biblia mowi nam ze zyjemy w czasach ostatecznych i niebawem Chrystus powtornie przyjdzie na Swiat. Najwyzsza pora zatrzymac sie i zastanowic nad sensem naszego zycia. Wyscig szczurow i chec bogacenia sie do niczego nie prowadzi. Przyszlismy na ten swiat w innym celu. Powinnismy sie rozwijac duchowo a nie finansowo.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem