Naukowcy zaprezentowali skaner w wielkości pierścienia

Kategorie: 

W dzisiejszym świecie wielu ludzi spędza wiele czasu, używając czytników – ebooków i tabletów. Korzystając z tej formy rozrywki, człowiek psuje sobie wzrok. Jest to niewątpliwie wada tych urządzeń, pisze Daily Mail.

 

Powstało jednak nowe narzędzie, które odczytuje na głos tekst i na pewno przyda się osobom niewidomym. Otwiera się dla nich nowy dostęp do ogromnej ilości informacji. Urządzenie FingerReader ma na celu wyeliminowanie z rynku sprzętów audio – video, które często okazują się niedokładne i mają wiele ograniczeń przy korzystaniu z nich.


Prototyp FingerReader, opracowany przez grupę naukowców z Mit Media Lab, pozwala właścicielowi skanować teks w miejscu, do którego przyłoży się palec. Urządzenie oczyta wszystko na głos. Obecnie znajduje się ono w fazie rozwoju, a jak widać na filmie, doposażone jest w  szereg ulepszeń.


W dalszej perspektywie, ze względu na rozwój oprogramowania, FingerReader może zastąpić język Braille'a, którego uczą się niewidomi lub słabiej widzący. Nowe urządzenie może być także wykorzystywane, jako tłumacz tekstów pisanych w obcych językach. Na razie opracowano prototyp, ale zespół naukowców realizuje szereg innych projektów, aby wypełnić lukę miedzy światem cyfrowym i fizycznym.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem