Naukowcy twierdzą, że rozwikłali tajemnicę „krzyków” wulkanu Redoubt na Alasce

Kategorie: 

Wiosną 2009 z wulkanu Redoubt na Alasce zaczęły wydobywać się dziwne dźwięki, które na początku przypominały hałas w fabrycznej hali, potem przerodziły się w krzyk, a na koniec w pisk – donosi Veczernaja Moskwa.

 

Po odegraniu tego „koncertu” wulkan uspokoił się na chwilę, aby po 30 sekundach wyrzucić ogromny słup popiołu na wysokość 15 kilometrów. Wszystko powtórzyło się ponad 20 razy w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Wulkaniczne brzmienie zainteresowało geologów, którzy postanowili zbadać tajemnicze, naturalne odgłosy, wydobywające się z głębi ziemi. Warto zauważyć, że przed wybuchem lokalne sejsmografy odnotowywały również niewielkie trzęsienia ziemi  wielkości od 0,5 do 1,5 stopnia w skali Richtera.

 

Według badaczy fale sejsmiczne, generowane w okolicach wulkanu, w pewnym momencie stały się tak częste, że połączyły się w jeden dźwięk. Zintensyfikowane wstrząsy wywoływały mocną falę dźwiękową, którą ludzkie ucho odbierało, jako krzyk lub skowyt. 

 

Eric Dunham ze Stanford University, który badał wulkaniczne „śpiewy” uważa, że zjawisko to daje nam dodatkowe informacje na temat tego, co dzieje się w środku wulkanu Redoubt. Drgania rodzą się na głębokości dwóch kilometrów poniżej powierzchni krateru w miejscu, gdzie basen magmy podłączony jest do „komina wulkanu”, a więc rury, przez którą przed wybuchem przechodzi magma.

Ponadto, istnieje hipoteza, według której następuje spadek ciśnienia w kraterze. Może to powodować przedwczesną krystalizację magmy. Dźwięki może wywoływać magma, która nie potrafi przebić się przez przeszkody na drodze do ujścia u szczytu góry. Wulkan Redoubt na Alasce wybucha dość regularnie i jest wyjątkowy ze względu na wydawana przez siebie dźwięki towarzyszące erupcjom. Powtarzają się one przed każdym wybuchem i osiągają niezwykle wysoką częstotliwość. Częstotliwość fali dźwiękowej waha się w przedziale od 1 do 30 HZ.

 


 

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika AMRŚP

Proszę nie mylić

Proszę nie mylić infradźwięków ( fale akustyczne ) generowane przez urządzenia harmoniczne wielkiej energii z Harapem. Haaarp to gigantyczna mikrofalówka, czyli fale radiowe a nie dźwiękowe.

Portret użytkownika simon

a co myślicie o oscylatorach

a co myślicie o oscylatorach kwarcowych, temat pokrewny. już dawno powstało radio kryształkowe, zaś sama koncepcja jest dość banalna baaa, prosta jak budowa cepa i pewnie dlatego działa Język ja sam nosiłem kryształ górski osadzony w srebrze, i polecam fakt, ale ... jak pracowałem po 12godz dzień w dzień i atmosfera narastała, konflikty, spory, ogólny zapie*dal to przestał przepuszczać światło, stał się ciemny i matowy, jesgo blask wygasł, zaś ja rzuciłem studia i głupio to zabrzmi ale poziom mego EGO był kuriozalny tak mi było dobrze być dupkiem a jednak kryształ znikł, zgubiłem go, nie wiadomo gdzie nie wiadomo jak. nie dla wszystkich ale i tak pomimo przeciwności skrajności charakterów dla zainteresowanych polecam 

 

Portret użytkownika joked

1kHz - 30kHz I po co robicie

1kHz - 30kHz
I po co robicie jazgot - to zapewne zwykła literówka. jeśli dostawimy 'k', która zniknęła zapewne podczas opracowania redakcyjnego, będzie w porządku. 1 kHz to typowy 'średniowysoki' dźwięk znany z telefonu, kilka kHz i więcej - to rzeczywiscie wysokie dźwieki.

Portret użytkownika sceptyyk

1-30Hz. Od 18Hz do 30Hz

1-30Hz. Od 18Hz do 30Hz uslyszymy dudnienie,a opisane skowyty i krzyki... Ten przedzial czestotliwosci tego nie tlumaczy.Niech szukaja dalej. Zaciekawionym czestotliwosciami od 1Hz do 18Hz (infradzwieki) polecam:  Rezonans Schumana, bron akustyczna i inne dotyczace infradzwiekow,Pozdrowka.

Portret użytkownika Szumson

Dokladnie WMjedi. Jakis blad

Dokladnie WMjedi. Jakis blad tu jest i ciezko zrozumiec tok myslenia autora.
1-30Hz to sa baaardzo NISKIE czestotliwosci uzywane praktycznie tylko do badan geologicznych i komunikacji z lodziami podwodnymi.

Zakres fali akustycznej(czyli to co czlowiek moze uslyszec) to 16Hz do okolo 20.000Hz

Simon, skad masz takie informacje? 7Hz mozna osiagnac w bardzo glebokiej relaksacji przy zachowaniu swiadomosci, podczas snu schodzi sie jeszcze nizej i wtedy organizm bardzo szybko sie regeneruje.
Poczytaj o fazach snu.

Zbudowalem kiedys generator, ktory generowal fale akustyczna i wizualna w przedziale od 1-50Hz. Przy czestotliwosciach 7-10Hz mozna bylo ciekawe efekty doswiadczyc. Zabic nie zabilo, a dalo ciekawe doswiadczenia, ale trzeba stosowac z rozwaga wszystkie te "shity", bo zdarzyly sie nieciekawe sytuacje z osobami np.chorymi na serce..o epilepsji i zaburzeniach tego typu juz nie wspomne.

Portret użytkownika pako1205

1-30 Hz do badań

1-30 Hz do badań geologicznych pewnie tak,jednak komunikacja z łodziami odbywała,czy odbywa się za pomocą fali elektromagnetycznej,nie akustycznej,używano do tego linii przesyłowych wysokiego napięcia,obecnie te sprawy prawdopodobnie odbywają się za pomocą instalacji HAARP(jedno z zadań).Co do wygenerowania sygnału elektrycznego np 7 Hz-to żaden problem,jednak problemem jest wygenerowanie fali akustycznej o takiej długości,bo to,że np głośnik wykonuje ruchy membrany,to nie oznacza,że pojawiło się ciśnienie akustyczne,to bardzo trudne do wykonania i do tego dużo lepiej wykorzystać selsyny,gdyż sprawność silników jest wielokrotnie większa,niż głośników dynamicznych,gdzie sprawność orbituje na poziomie kilku procent 4-5%.Te dźwięki z filmików załączonych do art.to faktycznie może być lawa(jako generator symulujący coś na wzór szumu brązowego) rezonująca w ogromnych kominach,komorach,które przy chwilowych impulsach sygnału dają odpowiedź w falach stojących,odpowiadających rozmiarom tych"pomieszczeń".Tak to widzę z pierwszej łapanki po tym,jak to usłyszałem...:)

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem