Naukowcy przypadkowo sfilmowali wybuch podwodnego wulkanu

Kategorie: 

Naukowcy nie tylko byli świadkami nieoczekiwanego i nieprzewidywalnego wybuchu podwodnego wulkanu w pobliżu wyspy Guyshan, ale także sfilmowali to zdarzenie.

 

Badacze wiedzieli, że u wybrzeży wyspy znajduje się wulkan, ale nie spodziewali się, że dojdzie do erupcji. Na Guyshan przybyli oni badać siarkę pochodzenia wulkanicznego, której tam pełno. Pierwsze wielkie emocje udzieliły się 29 – letniemu Hiszpanowi Mario Lebrato z Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech, który pierwszy zauważył zjawisko na wodzie.

„Okazje do sfilmowania takiego zjawiska zdarzają się niezwykle rzadko. Trzeba byłoby znać dokładną godzinę wybuchu i obszar, na którym się to wydarzy. Ponadto, trzeba byłoby wynająć łódź, albo w niektórych przypadkach helikopter, co może kosztować nawet 10 tys. euro za godzinę lotu. Ważne są również dobre warunki pogodowe. My do obserwacji wykorzystujemy drona. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy” – tłumaczy Lebrato.

Zdaniem naukowca, na filmie widać, jak woda buzuje w kraterze. Podczas wybuchu ogrzewa się ona do prawie 100° C, jednak w tym samym czasie jest szybko schładzana przez otaczającą wodą. W związku z tym pojawia się pytanie - jak w rejonie wybuchu, w którym woda jest podgrzewana do takich wysokich temperaturach, mogą przetrwać morskie stworzenia?


Wyspa Guyshan należy do łańcucha pięciu małych wysp w północno - wschodniej części Tajwanu i wznosi się 401 m n. p. m. Guyshan zwana jest także wyspą żółwi.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem