Naukowcy opracowali nową technologię, druk 4D

Kategorie: 

Ledwo dowiedzieliśmy się o powstaniu drukarek 3D a tymczasem dowiadujemy się o kolejnych postępach w tej dziedzinie. Przyszła technologia drukowania w czterech wymiarach pozwoli na stworzenie pasma materiałów, które będą przekształcać się dosłowie w to, czego zażądamy.

 

Można powiedzieć, że drukowanie jako takie powstało najpierw w formie zwykłej drukarki, używanej przez komputery, którą dziś można nazwać drukarką 2D. Natomiast z dostępnych informacji wynika iż drukowanie 3D jest rozwijane już od lat 70-tych. Możliwości w tym przypadku są jednak o wiele większe i możemy wydrukować sobie dowolny przedmiot, jaki tylko zechcemy. Naukowcy uważają, że przy zastosowaniu pyłu księżycowego jako tuszu, można będzie w przyszłości wydrukować bazy dla ludzi na naszym naturalnym satelicie.

 

Technologia drukowania 3D nadal jest rozwijana a od obecnego roku trwają prace nad jeszcze bardziej zaawansowanym sprzętem, mianowicie nad tzw. drukarką 4D. Zasada działania jest jednak inna. Drukarka ta nie tworzy konkretnego przedmiotu, a jedynie pasmo materiałów, które następnie przekształci się w to co zechcemy.

Skylar Tibbits, artysta zajmujący się architekturą obliczeniową już 6 miesięcy temu wyjaśnił ze szczegółami na czym będzie polegał druk 4D, gdzie czwartym wymiarem ma być czas. Zaawansowana technologia o której mowa pozwoli na wydrukowanie obiektów, które następnie będą miały wpływ na swój kształt lub zdolność samoorganizacji w czasie. Wystarczy wyobrazić sobie jak elementy powstałe dzięki drukarce 4D same przyjmują pożądany kształt. Naukowcy twierdzą, że ta technologia może okazać się niezwykle przydatna między innymi w budownictwie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika sinuke

kiedy przeczytałam pierwszy

kiedy przeczytałam pierwszy art. na ten temat byłam zachwycona .Zagłebiajac sie w temat mniej mnie to zachwyca .Ludzie mogą stracić prace ,będzie więcej smieci .Szczęśliwie to jeszcze odległe czasy .Samo to ze w przybliżeniu wiemy jak to zrobić nie wystarczy bo trzeba mieć z czego zrobić .Był szum drukowanie organów ale pytam się z czego  ??sztuczne ucho ? tak ale to tylko jak narazie doskonała proteza .Budowanie na księżycu śmiechu warte i nic więcej .

Portret użytkownika Jola

Cyt: „Przyszła technologia

Cyt: „Przyszła technologia drukowania w czterech wymiarach pozwoli na stworzenie pasma materiałów, które będą przekształcać się dosłowie w to, czego zażądamy”

Czy dzieki tej technologii bedzie mozliwe abysmy mieli znowu wierne, kochajace Serce?
Watpie :/
...psy maja to bez naukowcow i technologi.

Portret użytkownika tomavoyt

Co do psów masz rację, tylko

Co do psów masz rację, tylko co ma piernik do wiatraka? To jest materiał czysto techniczny i mowa jest tu o nowej technologii, a nie o miłości, duchowości, czy ezoteryce, więc po co ten komentarz? Po prostu jest nie na temat Smile

Portret użytkownika dąb

artykuł przesadzony , ze

artykuł przesadzony , ze będzie można wszystko zrobić . raczej chodzi o to , że na przykład transportuje się na budowę konstrukcję w postaci prostych prętów (bo tak można przewieźć więcej materiału ) a na budowie elementy złożą się w całą konstrukcję. W przyrodzie nie ma nic takiego genialnego , wszystko jest wyspecjalizowane i nie można z byle czego zrobić coś co jest sprzeczne z zasadami chemii i fizyki .  

Portret użytkownika kbk

Pan "artysta" myśli w 4

Pan "artysta" myśli w 4 wymiarze i stąd drukarka 4D. Bardziej wyobrażam sobie technologię małych nano-robotów, które niczym klocki lego będą mogły się łączyć w większe struktury i nadawać im kształty. Takie nano-roboty mogłyby stworzyć konstrukcję twardą jak i elastyczną. Ale mimo wszystko pojedynczego nano-robota musi wyprodukować fabryka, a nie jakaś "drukarka" z media markt.

Portret użytkownika Karol

Czytam ZnZ od dłuższego czasu

Czytam ZnZ od dłuższego czasu i bardzo często widzę Twoje narzekania na technologię i ludzi pod wieloma tematami. Pozwól więc, że zapytam. Skoro tak bardzo masz dosyć ludzi i technologii, to dlaczego w ogóle używasz komputera, internetu? Dlaczego nie wyrzucisz ubrań, telefonu, samochodu, nie zapomnisz o elektryczności i nie wyprowadzisz się do lasu? Przecież nikt Cię nie zmusza do korzystania z tej 'przeklętej' technologii? Miast się mazgaić na forum miej jak chłop prawdziwy jaja i zrób w końcu co chcesz a nie narzekaj bo to zwyczajnie śmieszne i facetowi nie przystoi. I dwa - co Ty człowieku masz z tymi 'simsami'? Zmusza Cię ktoś do grania w jakieś gry czy jak? Bo ja jak czegoś nie lubię to zwyczajnie tego nie używam/trzymam sie z dala, a nie wiecznie narzekam i gadam o tym. Może by się 'Jaśnie Pan' raczył nauczyć, że istnieje takie coś jak wolna wola? A że są na tej Ziemi ludzie których to bawi? Cóż - jeden woli marchewkę,  inny krwisty stek. Ale tak długo jak jeden nie krzywdzi drugiego, nikt nie ma prawa komuś czegoś zabraniać. Ahhh ci wieczni malkontenci - narzekać tylko potrafią, a gdy przychodzi do czynów to nic. Dokładnie tu pasuje - "krytyk i eunuch z jednej są parafii ...". Pozbyłbyś się tego 'złego' internetu i zrobiłbyś przysługę Sobie (bo ponoć ta technologia taka 'be') oraz Nam (nie byłoby tu tego mazgajenia się i wiecznego narzekania).

Portret użytkownika Karol

Wiesz - staram sie raczej nie

Wiesz - staram sie raczej nie narzekać, a zwracać uwagę, bo co jak co, ale wydajesz się jednym z normalniej myślących ludzi (a dużo takich już w dzisiejszym 'wyścigu szczurów' nie zostało) i szkoda patzreć na to, jak popadasz w skrajność. Pisze tak, bo sam przez to kiedyś przechodziłem. Ale juz sie nauczyłem, że skrajności i ekstremizmy są niebezpieczne i prowadzą donikąd. Wiesz - ja przykładowo jestem takim 'zwykłym chopem ze wsi' a mimo wszystko nie odżengnuje się całkowicie od technologii. Zauważam, że też robisz tak samo (w końcu używasz internetu - możesz tutaj podyskutować, przedstawić swe racje itd. prawda?) tylko nie do końca chcesz to przyznać, a przecież nie ma co gadać - technologia nie musi być do końca zła - nic nie jest złe. To tak jak z tym nożem. Jeden powie, że jest zły, bo można nim zabić, ale inny, że dobry, bo można nim np. pokroić chleb i rozdać ludziom. A prawda jest taka, że to tylko narzędzie - jest neutralne, a to jak my go używamy decyduje o wszystkim. Zresztą jak pisałem - skrajności są ślepymi uliczkami, najtrudniej jest zachować złoty środek - to jak balansowanie po linie na przepaścią. Trudne, niebezpieczne, ale gdy się uda i przejdziesz na drugą stronę jesteś kimś. Tak samo z tym - odrzucanie całkowicie osiągnięć techniki jest - moim zdaniem oczywiście - szalone, ale podobnie całkowite się w niej zatracenie, wpadnięcie w ten wir 'matrixa', te całe twarzoksiążki, portale, gdzie każdy opisuje wszystko co robi jakby uprawiał jakiś mentalny ekshibicjonizm, zapominając o realnym życiu i przyjaciołach z krwi i kości (w końcu liczą się tylko ci 'nabici' na liczniku na stronce) - to dopiero wariactwo. Podsumowując - z jednej strony cofnięcie się do życia w ziemiankach jak pół-małpoludy, z drugiej - betonowe klatki, ludzie-roboty wyprane z emocji. Dla mnie obie te wersje odpadają - uważam, że można się spotkać w pół drogi i pogodzić jedno z drugim tak by żyć w harmonii. I tego Sobie, Tobie i Wszystkim w ogóle życzę. Pozdrawiam.

Portret użytkownika matematyk

Zwykły marketingowy bełkot.

Zwykły marketingowy bełkot. Żyjemy w 3ch wymiarach, a kolejne są jedynie w sferze spekulacji, bo matematyka ich nie wyklucza. To że z powodzeniem da się liczyć całki n wymiarowe, czy macieże n wymiarowe nie znaczy jeszcze, że żyjemy w wielowymiarowym świecie (powyżej 3ch). Da się liczyć także rózne przestrzenie topologiczne, które istnieją wyłacznie w sfwerze fantazji matematyków Smile Nasza przestrzeń, to tak zwana 3 wymarowa przestrzeń euklidesowa, mimo że fizycy sobie dorobili kolejny w postaci czasu, to jednak sa to dalej 3 wymiary przestrzenne.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem