Naukowcy opracowali nową technologię, druk 4D

Kategorie: 

Ledwo dowiedzieliśmy się o powstaniu drukarek 3D a tymczasem dowiadujemy się o kolejnych postępach w tej dziedzinie. Przyszła technologia drukowania w czterech wymiarach pozwoli na stworzenie pasma materiałów, które będą przekształcać się dosłowie w to, czego zażądamy.

 

Można powiedzieć, że drukowanie jako takie powstało najpierw w formie zwykłej drukarki, używanej przez komputery, którą dziś można nazwać drukarką 2D. Natomiast z dostępnych informacji wynika iż drukowanie 3D jest rozwijane już od lat 70-tych. Możliwości w tym przypadku są jednak o wiele większe i możemy wydrukować sobie dowolny przedmiot, jaki tylko zechcemy. Naukowcy uważają, że przy zastosowaniu pyłu księżycowego jako tuszu, można będzie w przyszłości wydrukować bazy dla ludzi na naszym naturalnym satelicie.

 

Technologia drukowania 3D nadal jest rozwijana a od obecnego roku trwają prace nad jeszcze bardziej zaawansowanym sprzętem, mianowicie nad tzw. drukarką 4D. Zasada działania jest jednak inna. Drukarka ta nie tworzy konkretnego przedmiotu, a jedynie pasmo materiałów, które następnie przekształci się w to co zechcemy.

Skylar Tibbits, artysta zajmujący się architekturą obliczeniową już 6 miesięcy temu wyjaśnił ze szczegółami na czym będzie polegał druk 4D, gdzie czwartym wymiarem ma być czas. Zaawansowana technologia o której mowa pozwoli na wydrukowanie obiektów, które następnie będą miały wpływ na swój kształt lub zdolność samoorganizacji w czasie. Wystarczy wyobrazić sobie jak elementy powstałe dzięki drukarce 4D same przyjmują pożądany kształt. Naukowcy twierdzą, że ta technologia może okazać się niezwykle przydatna między innymi w budownictwie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika sinuke

kiedy przeczytałam pierwszy

kiedy przeczytałam pierwszy art. na ten temat byłam zachwycona .Zagłebiajac sie w temat mniej mnie to zachwyca .Ludzie mogą stracić prace ,będzie więcej smieci .Szczęśliwie to jeszcze odległe czasy .Samo to ze w przybliżeniu wiemy jak to zrobić nie wystarczy bo trzeba mieć z czego zrobić .Był szum drukowanie organów ale pytam się z czego  ??sztuczne ucho ? tak ale to tylko jak narazie doskonała proteza .Budowanie na księżycu śmiechu warte i nic więcej .

Portret użytkownika Jola

Cyt: „Przyszła technologia

Cyt: „Przyszła technologia drukowania w czterech wymiarach pozwoli na stworzenie pasma materiałów, które będą przekształcać się dosłowie w to, czego zażądamy”

Czy dzieki tej technologii bedzie mozliwe abysmy mieli znowu wierne, kochajace Serce?
Watpie :/
...psy maja to bez naukowcow i technologi.

Portret użytkownika tomavoyt

Co do psów masz rację, tylko

Co do psów masz rację, tylko co ma piernik do wiatraka? To jest materiał czysto techniczny i mowa jest tu o nowej technologii, a nie o miłości, duchowości, czy ezoteryce, więc po co ten komentarz? Po prostu jest nie na temat Smile

Portret użytkownika dąb

artykuł przesadzony , ze

artykuł przesadzony , ze będzie można wszystko zrobić . raczej chodzi o to , że na przykład transportuje się na budowę konstrukcję w postaci prostych prętów (bo tak można przewieźć więcej materiału ) a na budowie elementy złożą się w całą konstrukcję. W przyrodzie nie ma nic takiego genialnego , wszystko jest wyspecjalizowane i nie można z byle czego zrobić coś co jest sprzeczne z zasadami chemii i fizyki .  

Portret użytkownika kbk

Pan "artysta" myśli w 4

Pan "artysta" myśli w 4 wymiarze i stąd drukarka 4D. Bardziej wyobrażam sobie technologię małych nano-robotów, które niczym klocki lego będą mogły się łączyć w większe struktury i nadawać im kształty. Takie nano-roboty mogłyby stworzyć konstrukcję twardą jak i elastyczną. Ale mimo wszystko pojedynczego nano-robota musi wyprodukować fabryka, a nie jakaś "drukarka" z media markt.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem