Naukowcy oczekują nowych erupcji wulkanu Iwan Groźny na Wyspach Kurylskich

Kategorie: 

Wulkan Iwan Groźny na wyspie Iturup (średnie Kuryle) wszedł w nową fazę ożywienia, podają przedstawiciele Instytutu Geologii, Geofizyki Morskiej (IMGiG).  Eksperci  IMGiG przewidują w najbliższym czasie nowe trzęsienia ziemi w rejonie.


Nowa aktywność wulkanu Iwan Groźny na Wyspie Iturup obserwowana jest od 3 kwietnia 2013r. Popiół z erupcji doskwiera mieszkańcom okolicznych terenów. Jego warstwa wynosi ok. 3 mm. Szczególnie wzmożone erupcje odnotowano 4 kwietnia 2013r.

„W próbkach popiołu uzyskanych po erupcji w 2013r. zebrano świeży materiał magmowy. Wyczytano z nich nowy etap rewitalizacji wulkanu. W najbliższym czasie spodziewany jest potężny wybuch” – donoszą służby prasowe.

Sejsmolodzy kurylscy prowadzą stałą obserwację wulkanu i analizują dane sejsmiczne. Zbierają próbki popiołu po każdej nowej emisji i dostarczają je do laboratorium wulkanologicznego IMGiG. Ogromną emisję popiołu z wulkanu Iwan Groźny zarejestrowano 03 kwietnia 2013r. Przez 15 minut wioski Raid i Whale na Kurylach spadło ok. 2 mm popiołu. Popiołem pokryty był także lód na morzu w okolicy wyspy Iturup.


Wulkan Iwan Groźny obudził się 15 sierpnia 2012, kiedy to nastąpił pierwszy wybuch. Podobne wybuchy miały miejsce w 1968, 1973 i 1989. Nie skomplikowały one życia mieszkańców. Także obecna erupcja nie powinna być groźna dla ludzi, zapewniają eksperci. Iwan Groźny (wysokość 1159 m) znajduje się w centralnej części wyspy Iturup. Wulkan położony jest 25 km na południowy - wschód od miasta Kurilsk.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zibi

Nie chce nikogo straszyć,a

Nie chce nikogo straszyć,a szczególnie Polaków którzy się niczego nie boją są tacy ignoranci co wszystko mają gdzieś a tylko tvn bajki filmowe,facebook,wóda ,proszki i tak w kółko,oczywiście info Polskie tak doprowadziło a rzeczywistość jest inna jestesmy o krok od zagłady i nie ja to powiedziałem normalny człowiek myślący sam może to zauważyć wystarczy przeczytać wsteczne strony zmian ,a na losach na ziemi w lewym rogu jest cała statystyka co i ile nawyprawiało się od 2011 i ja uważam że ziemia jest skreślona,jakiś astrofizyk daje 1000 lat ziemi wygląda że za dużo dał,kilka lat takiego postępu jakim idzie i zamieni się ziemia w marsa,a bym zapomniał ultra nie odzywaj się na ten temat ty jesteś jednym z tych ignorantów,nawet jak do kościoła byś poszedł to i tak ci już nie pomoże,za pużno ignorancie zmień portal

Portret użytkownika Santiago88

zibi napisał: Nie chce nikogo

zibi wrote:

Nie chce nikogo straszyć,a szczególnie Polaków którzy się niczego nie boją są tacy ignoranci co wszystko mają gdzieś a tylko tvn bajki filmowe,facebook,wóda ,proszki i tak w kółko,oczywiście info Polskie tak doprowadziło

 
Boją się Smile tv, internet, narkotyki itp to zazwyczaj ucieczka przed życiem. 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem