Naukowcy nie wykluczają możliwości powstania życia na orbicie Saturna

Kategorie: 

Naukowcy z planetarium z USA i Kanady doszli do wniosku, że warunki chemiczne w oceanie pod lodem na Enceladus przyczyniają się do powstania i istnienia życia na tym księżycu Saturna. Odpowiednie wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Geochimica et Cosmochimica.

 

Christopher Glyayn, jeden z autorów badania, sugeruje, że Enceladus „coraz bardziej aspiruje na kandydata na drugiego źródło życia (po Ziemi - red.) w Układzie Słonecznym”.


Naukowcy wykorzystali dane z urządzenia Cassini, który pobrał próbki podczas emisji z gejzerów Enceladusa. Analiza danych planetarnych wykazała wysoki poziom przy tych emisjach dwutlenku węgla i innych związków, które pozwoliły im na założenie, że woda Saturna zawiera wiele składników mineralnych.


Te materiały planetarne wykorzystano do skonstruowania modelu, który opisuje właściwości chemiczne oceanu pod lodem Enceladus. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, w wodach oceanu Saturna jest taka sama zawartość soli, jak w oceanach Ziemi. Ponadto, wykryto tam wiele sody i wysoką alkaliczność (wartość pH wody wynosi 12).


Podobne warunki, jak w oceanach Enceladus, stwierdzono w Mono Lake w Kalifornii. W wodach jeziora jest co prawda dużo soli i sody i nie ma w nim ryb, ale występują bakterie tj. GFAJ-1 i inne organizmy, tolerujące letalne stężenia arsenu.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem