Naukowcy z ekscytacją obserwują wyłanianie się nowej wyspy Kanaryjskiej

Kategorie: 

"Potwór wydostaje się z wody! " taki nagłówek miał hiszpański dziennik La Provincia. Naukowcy są bardzo podekscytowani, obserwując, jak na ich oczach rodzi się nowa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

 

Podwodny wulkan, położony na południe od wyspy Hierro, doszedł jakiś czas temu do kolejnego etapu erupcji pojawiły się fontanny wody gotującej się nad Atlantykiem i wystrzelającej na 20 m w górę. Mówi się, że lokalni mieszkańcy widzieli wyrzucane do tej samej wysokości kawałki skał. Powierzchnia wody przypomina gigantyczne jacuzzi o średnicy kilkudziesięciu metrów. Woda w jego obrębie jest wielokrotnie cieplejsza od otaczającej.

Do tej pory wulkan wykazywał swoją moc pod wodą. Teraz, od czasu do czasu na powierzchni oceanu wypływa piana, emulsja i cząstki materiału piroklastycznego. Sugeruje to, że podwodna góra rośnie i centrum erupcji jest już blisko powierzchni. Wyspiarze już szukają nazwy dla nowego terytorium. Według specjalistów do powierzchni brakuje już mniej niż 70 metrów.

Na południowym wybrzeżu na wodzie dryfuje pumeks i popiół. Wstępna analiza charakterystyki erupcji dokonana pod kierownictwem Domingo Gimeno  z Uniwersytetu w Barcelonie, wykazała, że istnieje potencjał wybuchowy wulkanu. Większość z tzw. gorącej magmy wulkanicznej z bazaltu wytwarza stosunkowo niewielkie ilości dwutlenku krzemu (SiO 2 ). To działa jak klej, tworząc bardzo lepką magmę, co prowadzi do gromadzenia się gazów i mieszanin wybuchowych. Okazało się również, że wulkan w pobliżu Hierro jest zasilany z dwóch źródeł lawy, jedno z nich zawiera mniej lotną magmę bazaltową, a drugie bardziej wybuchową. Tak więc wszystko może się zdarzyć.

Źródłohttp://science.compulenta.ru/645472/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Rasta4Peace

Wiele takich wysp wyłoni się

Wiele takich wysp wyłoni się z pod wody w najblizszych miesiącach lub poprostu zaczną sie wyłaniać, myśle że najwiekszym podekscytowaniem ludzi bedzie wyłonienie się atlantydy razem z wieloma artefaktami, przyczym mit stanie się prawdą oficjalnie.W każdej z legend czy mitów jest cząstka prawdy, legenda opowiedziana pierwszy raz była prawdą lecz z osoby na osobe stawała się tylko legenda, można to porównac do obecnego działania sporej ilosci ludzi, nazywamy to plotkami, z jednej na drugą osobe coraz więcej aspektów zaczyna się dziaćw danej historii.Pozdrawiam

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem