Naturalne katastrofy w 2011 kosztowały rekordowe 366 miliardów dolarów

Kategorie: 

Według ONZ klęski żywiołowe w 2011 roku, takie jak ogromne trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię spowodowały straty sięgające 366 miliardów dolarów. W sumie zginęło 29 782 osób w 302 katastrofach w ubiegłym roku.

 

To znacznie mniej ofiar niż w latach ubiegłych, więc to dobra wiadomość. Burze i powodzie stanowiły do 70 procent katastrof, ale trzęsienia ziemi były największym zabójcą. 

 

Dane opublikowane przez Centrum Badań nad Epidemiologią i Katastrofami (CRED) i ONZ pokazały, że trzęsienia ziemi odpowiadają za większość ofiar śmiertelnych, 20 943 zabrane życia, większość z nich w Japonii. Trzęsienie ziemi i tsunami, które wywołały katastrofę nuklearną w Fukushimie spowodowało szkody o wartości 210 miliardów dolarów. Druga w kolejności kosztowna katastrofa to powodzie, które od sierpnia do grudnia dotknęły Tajlandii, co kosztowało kraj ponad 40 mld dolarów. 

Źródło: bbc.co.uk

Według danych CRED, liczba katastrof spadła w 2010 roku, kiedy miało miejsce 385 zdarzeń. Jednak 2011 zobaczyliśmy potrojenie ich kosztów.

Dyrektor CRED Debarati Guha-Sapir powiedział: "Trzeba zauważyć, że większość katastrof była w krajach średnio lub dobrze rozwiniętych, które mają środki na lepsze zapobieganie katastrofom." 

Ponadto oprócz trzęsienia ziemi w Japonii, centrum podaje przykłady innych kataklizmów takich jak powodzie w Brazylii w styczniu, trzęsienia ziemi, które nawiedziły Nową Zelandię w lutym, Huragan Irene w Stanach Zjednoczonych w sierpniu i wrześniu. 

 

Powodzie w Brazylii były najkrwawszymi w historii kraju, z 900 ofiarami. Inne katastrofy m.in. trzęsienia ziemi z października w Turcji i tropikalna burza Sendong, która nawiedziła Filipiny w zeszłym miesiącu pozbawiła życia 1430 osób. Była to druga najwyższa liczba ofiar katastrof w 2011 r. po 19 846, którzy zginęli w Japonii. 

 

Trzęsienie ziemi Japonii i towarzyszące mu tsunami jest przypomnieniem nam wszystkim, że nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie lekcji historii nie ważne jak zapomnianych. W wielu dużych miastach położonych w strefach sejsmicznych należy założyć prawdopodobieństwo powrotu trzęsień ziemi, nawet, jeśli od ostatniego zdarzenia sejsmicznego dużych rozmiarów doszło tam wiele lat temu.  Gdyby doszło do takiego zjawiska w którymś z gęsto zaludnionych państw wiązałoby się to na pewno z duża ilością ofiar, może nawet porównywalną do trzęsienia z Haiti w 2010.

 

W sumie w ubiegłym roku było 206 milionów ludzi dotkniętych różnego rodzaju klęskami żywiołowymi. W tym 106 milionów dotkniętych powodziami i 60 mln dotkniętych suszą, głównie w Afryce. Susze nie są spektakularnymi wydarzeniami, ale powodują głód, który jest winny ogromnej ilości zgonów.

 

Źródłohttp://www.terradaily.com/reports/Disasters_cost_366_billion_in_2011_UN_999.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika janusz

Jeśli ludzie nie mieli by

Jeśli ludzie nie mieli by nadzieji to wielu z nich nie miało by po co żyć.To ona jest w wielu przypadkach czynnikiem zarówno napędzającym jak i podtrzymującym nasz byt.Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem