Nasza planeta wlatuje w rój Drakonidów, spodziewane są spektakularne obserwacje

Kategorie: 

W nadchodzących dniach nocą będą okazje do wspaniałych i spektakularnych obserwacji spadających meteorytów. Już 8 października z nieba ma spadać do 1000 takich obiektów na godzinę. Istnieje realne zagrożenie dla satelitów i dla stacji kosmicznej.

 

Obserwacje będzie można prowadzić z większości państw europejskich, ale jak to zwykle o tej porze roku mogą być problemy z zachmurzeniem, które uniemożliwi podziwianie spektaklu.

 

Drakonidy nazywamy w ten sposób, ponieważ wydaje się, że pochodzić z konstelacji Draco. Zwykle nie są tak spektakularne i ilość wydarzeń na godzinę sięga dziesięciu. Perseidy w szczycie dochodzą do 100 zjawisk na godzinę skoro, więc teraz przewiduje się ich 1000 można śmiało powiedzieć, że jest to coś nadzwyczajnego.

 

W przeszłości bywały nawet wyższe wskaźniki intensywności meteorytów, bo w 1933 i 1946 roku wartość ta dochodziła do 10 000 zdarzeń na godzinę. W latach 1952, 1985 i 1998 dochodziło do 100 na spadających obiektów godzinę.

 

Podobnie jak inne deszcze meteorytów Drakonidy występują wtedy, gdy Ziemia wlatuje w obszar występowania gruzu kosmicznego będącego efektem rozpadu komety. W tym konkretnym przypadku kometą tą była Giacobini-Zinner.

 

Cząstki komety mają tendencje do formowania się w strumienie i swoiste szlaki. Gdy Ziemia znajdzie się na kursie takiego strumienia z gruzem deszcze meteorytów mogą być bardziej spektakularne niż zwykle. Według ostatnich badań właśnie w coś takiego wlatujemy a estymowana ilość zdarzeń na godzinę może sięgnąć 1000.

 

Trzeba nadmienić, że takie zjawisko jest ekstremalnie niebezpieczne dla satelitów. Jest tak zwłaszcza, dlatego, że bardzo trudno wyliczyć gdzie pojawią się meteoryty. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest podobno przygotowana na to wyzwanie a ryzyko uszkodzenia jej przez zbłąkany meteoryt szacuje się, jako niewielkie.

 

Naukowcy sterujący kosmicznym laboratorium, jakim jest ISS planują szereg manewrów unikowych mających pozwolić przetrwanie tego największego sztucznego satelity Ziemi.

 

 

Źródło: http://www.msnbc.msn.com/id/44673381/ns/technology_and_science-space/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

---
Miłego pobytu na Planecie Ziemi
 

Portret użytkownika calvis

trochę czepialstwa z mojej

trochę czepialstwa z mojej strony ale szanse na trafienie stacji kosmicznej czy czegokolwiek na orbicie przez "meteoryt" są z definicji zerowe. Meteoryt to obiekt, który nie spalił się w atmosferze i trafił w ziemię, satelity zagrożone są przez meteoroidy.

Portret użytkownika G

Im dalej na południe od

Im dalej na południe od równika, tym ciężej zobaczyć.  Północna część A.Pd może w środku nocy oglądać drakonidy, Południowa część A.Pd może zapomnieć.P.S: Smok jest dużym gwiazdozbiorem, nie wiecie gdzie będzie dokładnie radiant?

Portret użytkownika Anakin23

O ile się orientuje to

O ile się orientuje to dopiero należy spodziewać się tego roju od 6 pażdziernika a meximum przewiduję się na 8 października spodziewane maximum na 22 godzine naszego czasu będzie można zobaczyć nawet do 1000 meteorytów na godzine jedynym problemem będzie księżyc który nie stety będzie w pełni 

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem