NASA użyje nowego łazika Grover do badania lodu na Grenlandii

Kategorie: 

NASA stworzyła najnowszy łazik Grover (Goddard Remotely Operated Vehicle for Exploration and Research), który tym razem został wysłany na Grenlandię, gdzie będzie badał warstwy lodu i śniegu, które są niedostępne dla ludzi. Autonomiczny łazik jest zasilany energią słoneczną i posiada radar, który wysyła impulsy fal radiowych w głąb lodu i śniegu, dając naukowcom dużą wiedzę o ich cechach na poszczególnych warstwach.

 

Naukowcy NASA z Centrum Lotów Kosmicznych w Greenbelt chcą za pomocą łazika Grover wykryć warstwę lodu, która tworzyła się w następstwie skrajnego topnienia, do którego doszło w okresie letnim 2012 roku. Wysokie temperatury spowodowały wtedy topnienie około 97% powierzchni pokrywy lodowej. Radar zamontowany na łaziku wysyła impulsy fal radiowych do lądolodu, które następnie odbijają się, informując badaczy o charakterystyce warstw śniegu i lodu.

 

Łazik został opracowany w latach 2010/2011 przez zespół studentów biorących udział w inżynierskich obozach letnich w Goddard. Zbieranie informacji o warstwach lodu i śniegu zwykle było możliwe dzięki radarom, które były przewożone na skuterach śnieżnych i samolotach, natomiast studenci byli zainteresowani zbudowaniem łazika. Prowadzenie badań tego typu łazikiem wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. Grover został dopracowany dzięki finansowaniu z NASA.

 

Grover posiada około 2 metry wysokości łącznie z panelami słonecznymi i waży około 800 kilogramów. Panele są zamontowane w kształcie odwróconej litery "V", dzięki czemu mogą one zbierać energię słoneczną oraz światło słoneczne odbite od pokrywy lodowej. Łazik porusza się ze średnią prędkością 2 kilometrów na godzinę. Słońce nigdy nie znika za horyzontem podczas arktycznego lata, więc może on pracować w dowolnym czasie w ciągu dnia i uważa się, iż jest on bardziej wydajny od człowieka.

 

W czerwcu planuje się wysłanie tam drugiego robota, zwanego Cool Robot, który został opracowany przez Dartmouth College w Hanover i finansowany przez National Science Foundation. Łazik ten będzie posiadał wiele instrumentów do przeprowadzenia badań glacjologicznych i atmosfery.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1112836355/nasa-rover-prototype-grover-explore-greenland-ice-sheet-050213/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika deda64

uważa się, iż jest on

uważa się, iż jest on bardziej wydajny od człowieka.... kiedy czytam taką bzdurę to nie wiem czy ktoś chodził do szkoły.  Po prostu ten łazik może robic automatycznie pomiary ci ileś tam metrów , po to sie buduje takie roboty by mozna było lepiej poznać to co nie poznane  Kto zbudował tego robota też robot bo zatrudnienie człowieka było by nie opłacalne?

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem