NASA twierdzi, że poznała już wszystkie większe asteroidy w okolicy Ziemi

Kategorie: 

Duże asteroidy o średnicy przekraczającej 10 kilometrów są ulubionym tematem filmów katastroficznych, ale w istocie są najrzadziej występującym rodzajem tych ciał niebieskich. NASA stwierdziła ostatnio, że jest pewna, iż wszystkie takie asteroidy znajdujące się blisko Ziemi zostały już zlokalizowane i są śledzone.

 

Agencja kosmiczna twierdzi, że żaden z tych obiektów nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej planety, przez co najmniej kilkaset lat.

 

NASA twierdzi, że dzięki satelicie WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) dokonano podwójnego sfotografowania całego nieba i z 981 odnalezionych asteroidów, 911 miało średnice między 1 a 10 kilometrów. Mimo, że ewentualny impakt z którąś z nich nie spowodowałby końca cywilizacji to na pewno wpłynąłby na życie zmieniając trochę warunki, w jakich funkcjonujemy.

 

Na szczęście tak jak w przypadku asteroidów powyżej 10 km tak i te do kilometra włącznie nie stanowią zagrożenia dla Ziemi. I mimo, że zlokalizowano tylko 5200 z 20 000 asteroidów o średnicy około 100 metrów, agencja twierdzi, że one również nie stanowią dla nas zagrożenia. Naukowcy zaznaczają jednak asekuracyjnie, że jest nadal wiele, których nie widzieliśmy.

 

Mniejsze asteroidy, których występowanie szacuje się na miliony sztuk, mogą stanowić jakieś zagrożenie. Przede wszystkim są trudniejsze w detekcji, bo w podczerwieni jaśnieją w znikomy sposób. Tutaj jest pole do działania, dla WISE, która to misja nadal będzie próbowała katalogować i śledzić więcej tych obiektów.

 

 

Źródło: http://space.about.com/b/2011/10/10/fewer-asteroids-than-previously-thought.htm

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika galuu

jak pierdyknie to ziemia

jak pierdyknie to ziemia odwyknie uod nass ;)nie ma co popadać w paranoje, przeciez każdy z nas moze jutro zginąc w  wypadku samochodwoym,  albo  od zawałus erca lbo  co tam jeszcze  moze byc Wink wtedy dla nas bedzie prywatny kataklizm na miare jednostki ;)  przejmujeta sie czyms nei uniknionym. ahh ten strach Biggrin

Portret użytkownika ot-co

Czy to znaczy że obiekt o

Czy to znaczy że obiekt o średnicy 100m jest bezpieczny ?
Przecież to jakieś 4,2mln  m3 skały pędzące z zawrotną prędkością.
Uderzenie w ocean to ogromne tsunami które z pewnością obiegłoby cały świat. A uderzenie w ląd to zapewne : trzęsienie ziemii, fala uderzeniowa, ogromne pożary i zniszczenie wsystkiego co zyje w promieniu conajmniej 250km. Co oznacza że gdyby trafiło w Polske to jest po nas tylko nasza historia.

Portret użytkownika PawełWR

I co nam po tym, ze sa

I co nam po tym, ze sa sledzone. Jesli okaze sie ze jeden z nich jest n akursie kolizyjnym to co wtedy ? NASA gowno moze w takiej sytuacji. Zawina sie w cieple kraje a ludzi zostawia na pastwe losu.

Portret użytkownika lamia

NASA to kłamliwa,

NASA to kłamliwa, monopolistyczna organizacja, nikt nie ma pojęcia co tak naprawdę dzieje się wewnątrz niej (bo nikt wiarygodny jej nie kontroluje) i co oni wyrabiają w przestrzeni kosmicznej, te swoje wypociny wylewane do opinii publicznej niech sobie wsadzą tam gdzie światło nie dochodzi a Ziemia radziła sobie znacznie lepiej gdy te hieny nie wyłaziły ze swoimi śmieciami w Kosmos. Chyba tylko ostatni głupi uwierzy w to, że ci manipulatorzy są w stanie czuwać nad planetą. Jeśli ktoś czuwa to napewno nie oni!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem