NASA przewiduje krwistoczerwone zaćmienie Księżyca

Kategorie: 

Już w sobotę 10 grudnia mieszkańcy sporych części globu będą mogli podziwiać nietypowe zaćmienie Księżyca. NASA już teraz informuje, że Księżyc przybierze najprawdopodobniej czerwoną barwę.

 

To może się wydawać trochę zaskakujące, ze wejście w cień Ziemi powoduje zabarwienie Księżyca na czerwono. Logika nakazywałaby raczej, że cień powinien być ciemny a nie kolorowy. W tym przypadku dzieje się tak, dlatego, że delikatna warstwa zapylonego powietrza otaczająca naszą planetę czerwieni się i kieruje światło słoneczne za Ziemię, co powoduje czerwony blask tarczy.

 

Spodziewane jest również optyczne złudzenie stwarzające iluzję jakoby Księżyc uzyskał większe rozmiary. Sami naukowcy przyznają, że nie jest znany ten mechanizm i ma z tym coś wspólnego nasza fizjologia gdyż tarcza Księżyca w istocie nie jest większa. Złudzenie ma związek z niską pozycją Księżyca nad horyzontem.

 

Całe zjawisko w naszej strefie zacznie się około 15:00 czasu uniwersalnego. Poniżej znajduje się mapa przedstawiająca obszary, w których można będzie prowadzić obserwacje.

 

Źródło: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/02dec_lunareclipse/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Znam tą teoryjkę, jakoby

Znam tą teoryjkę, jakoby księżyc nad horyzontem był większy "bo taka jest nasza fizjologia".
Tylko dlaczego "fizjologia" aparatu fotograficznego też pokazuje wiekszy księżyc nad horyzontem. Nie wydaje mi sie abyśmy mieli tą samą "fizjologię" co analogowe i cyfrowe aparaty.
Widzicie ściemę w takiej pseudologice naukowego wytłumaczenia wielkości Księzyca?  To tak durne tłumaczenia, że aż żołądek sie buntuje.

Portret użytkownika ARTUR5

@Roni.Masz rację ,był

@Roni.Masz rację ,był jesienią i wiosną a potem w ciągu miesiąca następowało duże trzęsienie ziemi .Obserwowałem wiele lat to zjawisko ale ostatnio układ stał się nieprzewidywalny i niestabilny w stosunku do Ziemi .Świadczy to jednak o tym że takie zaćmienia nie powoduje Ziemia lecz duży obiekt o masie conajmniej połowy Ziemi znajdujący się na naszej orbicie okołosłonecznej i poruszający się w tym samym kieruku .

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem