NASA poinformowała o odkryciu nowej planety podobnej do Ziemi

Kategorie: 

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie ludzkość zadaje sobie od wieków, teraz NASA stosując zaawansowane technologie obserwacji nieba stara się na nie odpowiedzieć. Wyniesiony w 2009 roku teleskop kosmiczny Kepler miał postawione między innymi zadanie poszukiwania egzoplanet podobnych do naszej Ziemi. Właśnie poinformowano o odkryciu pierwszego tego typu obiektu.

 

Aby planeta nadawała się do utrzymania życia jej orbita powinna się zawierać w tak zwanej ekosferze. W przypadku Układu Słonecznego znajduje się ona między orbitami Wenus i Marsa. Było już kilka planet poza naszym układem planetarnym, co, do których podejrzewano zdolność podtrzymania życia. W większości były to jednak planety znacznie większe od Ziemi.

 

Teraz udało się zaobserwować planetę, która prawdopodobnie nadawałaby się do zamieszkania bez koniecznej terraformacji. Planeta została nazwana Kepler -22b i co najważniejsze wszystko wskazuje na to, że temperatury panujące na jej powierzchni są idealne dla podtrzymania życia.

 

Badacze szacują, że temperatury panujące na tym globie oscylują około 23 stopni Celsjusza. Planeta znajduje się prawie w środku ekosfery, co czyni ją bardzo podobną do Ziemi. Poza tym jest tylko 2,4 razy większa od naszego globu a to bardzo obiecujące. Nie wiadomo do końca czy jest to planeta skalista czy gazowa, ale naukowcy spekulują, że może być skalista.

 

Oprócz ciepłej temperatury, Kepler-22b posiada inne intrygujące podobieństwa do Ziemi. Jej domowa gwiazda znajduje się około 600 lat świetlnych stąd, w pobliżu gwiazdozbioru Łabędzia, jest to prawie słoneczny bliźniak. Oznacza to, że światło trafiające do powierzchni planety będzie miało niemal taki sam kolor jak światło docierające do Ziemi. Okres obiegu planety Kepler-22b jest prawie tej samej długości, co rok ziemski, 290 dni zamiast 365.

 

Znalezienie Kepler-22b wymagało trochę szczęścia. Teleskop po raz pierwszy wypatrzył planetę podczas przejścia na tle swojej gwiazdy i stało się to zaledwie kilka dni po tym, gdy teleskop rozpoczął działalność w 2009 roku. Kontynuując obserwacje teleskop był świadkiem jeszcze dwóch przejść, z których do jednego doszło na kilka dni przed tym, gdy teleskop został ustawiony w tryb offline. Trzecie przejście miało miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia w zeszłym roku.

 

Naukowcy z misji Teleskopu Keplera twierdzą, że Kepler-22b jest lepszym kandydatem do podtrzymania życia niż planeta HD85512b odkryta przez ESA. Tamten obiekt okrąża pomarańczową gwiazdę, mniejszą i chłodniejszą niż nasze Słońce.

 

Ogłoszenie istnienia planety Kepler-22b spowodowało entuzjazm wśród naukowców poszukujących planet orbitujących wokół gwiazd klasy Słońca. Był to jeden z celów misji wartej 600 milionów dolarów. W tym tygodniu odbędzie się spotkanie organizowane przez NASA w trakcie, którego omówiony będzie sukces misji.

 

Źródło: http://www.washingtonpost.com/national/health-science/newest-alien-planet-is-just-the-right-temperature-for-life/2011/12/05/gIQAPk1vWO_story.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika serafin

Bardzo cieszy taka

Bardzo cieszy taka informacja. Działania wszystkich ludzi powinny być skierowane na powodzenie takiej misji, przynajmniej wszystkich którzy chcą by Nasz gatunek jako cywilizacja przetrwal :DNiestety ludzie zpomnieli kiedyś gdziś w dalekiej przeszłości że Nasza planeta nie będzie wieczna i zamiast dążyć do Naszego zjednoczonego rozwoju, poznali wygody. Z wygód narodziła się arogncja i najważniejsze, kompleksy psycholi u władzy(do dziś zastanawiam się jak ludność stawia na kretynów od wystąpień). Przez taki system zapomnieliśmy o drugim człowieku o bliźnim, powstał głód i bieda. Przykre to jest ilu mądrych ludzi którzy udzwigneli by problemy ludzkości i kierowały Nami w dobrym kierunku, umiera z głodu i w biedzie. Osobiście uważam iż od początku istnienia człowieka ludzie żyli by zgodnie z naturą, ciągle dążąc do rozwoju ludzkości w zgodzie i pokoju to już dawno byśmy byli mieszkańcami innych planet.Trochę futurystyczna wizaja lecz patrząc na potencjał ludzki jaki w Nas drzemie, wierze w to.Podobno korzystamy maksymalnie z 13-20 % swojego mózgu. Daje Nam to ogromną widzę i przewielkie możliwości. Ciągle szukając odpowiedzi jak przekroczyć te 20%. A może wystarczy się skupić na tym co mamy 13-20%, co potrafimy ogarnąć. Bo tak mocno mi się wydje, że te 80% (i ponad) które mamy do dyspozycji to jest wiedza nad tym jak wykożystać te Nasze 13-20%. Posiadamy ogromną wiedzę o Nas samych, a jaki mały procent tej wiedzy wykorzystujemy Sad

Portret użytkownika babinicz

I czym tu się podniecać? I

I czym tu się podniecać? I tak nikt w najbliższym czasie tam nie doleci (na Marsa nie potrafią dolecieć). Przynajmniej ziemianie nie zmienią kolejnej planety w toksyczny śmietnik.
Przecież żyjemy na planecie! Po co szukać innej. Szanujmy tą którą MAMY!

Portret użytkownika Trauma

Ano po to mądralo, że jest

Ano po to mądralo, że jest nas 7 miliardów, dasz wiarę? 7 miliardów ludzi na jednej niewielkiej planecie i ciągle nas przybywa. Powiedz mi, jak 7 miliardów ludzi ma żyć na jednej planecie i nie robić z niej śmietnika? Jak 7 miliardów ludzi ma żyć, by nie niszczyć planety? Tylko błagam, bez żadnych dyrdymałów o pokoju, sacunku i porządku, bo przy 7 miliardach istot na jednej planecie takimi pierdołami można sobie zad podetrzeć jedynie.Musimy szukać innej planety, bo inaczej czeka nas zagłada, do której sami chcąc nie chcąc doprowadzimy. Surowce naturalne nie są nieskończone, kiedyś się skończą. Skończy się pożywienie, zabraknie miejsca dla ludzi, co wtedy? Właśnie po to między innymi szuka się podobnej do ziemi planety, z myślą o nas, by część z nas mogła tam zamieszkać. Ideałem byłaby ciepła i niezamieszkana przez żadną inną cywilizację planeta stosunkowo blisko naszego układu słonecznego, ale niestety nie tak łatwo takie cudo znaleźć.

Portret użytkownika tomas

Nie zastanawia was po co

Nie zastanawia was po co rzady szukaja planety mogacej podtrzymac ziemskie zycie? przeciez oni nie wydaja tych miliardow dolarow zeby powiedziec o tym w wiadomosciach. a myslicie ze kto by na takiej planecie zamieszkal?Oni wiedza ze co sie stanie zlego z nasza planeta

Portret użytkownika Jurek

A zastanowiłeś się co

A zastanowiłeś się co piszesz, ziemianie na tych swoich "kukuryźnikach" co najwyżej na Marsa mogliby polecieć za kilka, kilkanaście lat. Na tą niedawno odkrtytą planętę trzeba by było lecieć 600 lat z prędkością światła. Stąd  nie ma ucieczki, człowiek za swoje czyny musi odpowiedzieć tutaj na Ziemii.

Portret użytkownika Łosoś

Tak jest dziś, ale kto z nas

Tak jest dziś, ale kto z nas wie, co będzie jutro? Mamy przestać szukać nowej planety twoim zdaniem, bo nie znamy dziś możliwości szybkich lotów między gwiazdami, tak? To sobie wyobraź sytuację, że za rok zostaje odkryty nowy napęd, że przekroczono prędkość światła i w ciągu kilku lat można przebyć nawet kilkaset lat świetlnych, ale dupa blada, nie znaleźliśmy planety, na którą można by uciec... Ma to sens? Nie ma żadnego. Lepiej być przygotowanym na taką możliwość za wczasu, by w razie takiego odkrycia móc tylko spakować zad do statku i ruszać w kosmos. Potrzeba matką wynalazku. Potrzebujemy polecieć cholernie daleko i cholernie szybko, więc moim zdaniem prędzej czy później ktoś wpadnie na to, jak to zrobić.

Portret użytkownika suzej wen

Jak dla mnie to sprawa ma się

Jak dla mnie to sprawa ma się tak:dajemy radę obserwować coraz większy obszar przestrzeni kosmicznej. zapominamy o tym, że biorąc pod uwagę nieskończoność tego obszaru lub jej pozapercepcyjną wielkość to to co udaje nam się zbadać czy przeskanować w rezultacie jest jedynie 0,00001% bądź nawet mniej (tego nie wiemy za dobrze) objętości tej przestrzeni w której udało się zaistnieć naszemu układowi słonecznemu. Biorąc pod uwagę przecieki o różnych artefaktach lub pozostałościach rąk innych bądź wcześniejszych cywilizacji również poza naszą planetą (księzyc, mars) ciężko nie wysunąć wniosku, że skoro tu niedaleko nas (600lat świetlnych) znajduje się wiele planet zbliżonych do ziemi to jedynie oznacza, że tam w całej reszcie może ich być cała masa. Dziwne jest myślenie, że jesteśmy sami to wręcz jest bardzo nieprawdopodobne.     Rozmyślałem o tworzeniu się naszego świata i wielkim wybuchu. zanim coś wypluje z siebie masę materii, energi poczym w takich dziwacznych warunkach połączą się lub odzielą różne pierwiastki to coś wcześniej musiało zassać niezbędny materiał do takiej fuzji. W związku z tym czymś takim mogłaby być czarna dziura. Być może jej pojemność jest ogromna lecz ograniczona również matematycznie. Zakładając, że pochłonie swoją masą wszystko dokoła sibie to energia tych wszystkich skompensowach mas i reakcji grawitacyjnyo-jądrowych może rozerwać strukturę zależności czarnej dziury i pokonać barierę megatonowych sił panujących wewnątrz. Takim zjawiskiem może być tzw wielki wybuch. Być może patrząc na czarne dziury jesteśmy świadkami Tworzenia się kolejnych układów słonecznych gdzie pozostałością czarnej dziury jest nagromadzona masa najbardziej energetycznych pierwiastków(słońce) o bardzo nierozerwalnych własnościach a cała reszta lżejszych tworzy w ruchu wirowym lewitując na łancuchu magnetycznych formy planet siłą rzeczy. Zapewne istnieją siły zwane wymiarami, które umożliwiają zachwianie e=mc2 i przemieszczanie materii w dowolne miejsce oszukując wzór. Zatsanawiające jest to czy taki jak nasz układ słoneczny i jego macierz czyli czarna dziua jest dziełem tworzyciela czy przypadku. Czasem wydaje mi się, że taki jak nasz układ jest jak terrarium do wychodowania życia. Odwłokiem czarna dziura a my sami oczekiwanym owocem... być może wiemy tak mało, jak mało jesteśmy w stanie zbadać w skali pozapercepcyjnej całości....

co ma być to będzie

Portret użytkownika qqwwee

Do melody-Może iby był to

Do melody-Może iby był to dobry pomysł,ale statek by musiał być ogromny żeby założyć tam jakby miasto założyć armię do ewentualnego ataku... itp.itd a co jeśli wybuchła by panika lub bunt.A co jeśli byśmy stracili z nimi kontakt...Trzeba liczyć się z tym że wysyłamy ciała materialne-istoty żywe i myślące...Ale nie będę się w to zagłębiał bo to już inna bajka.

Portret użytkownika qqwwee

Dla naszych naukowców i tak

Dla naszych naukowców i tak jesteśmy sami w kosmosie.Bo tylko tu mogło się rozwinąć życie.Takie kity to dziecko z przedszkola nawet nie uwierzy.Prawda jest taka że jest takich planet pełno i może kwitnąć tam takie życie jak u nas...Bo są cywilizację które dopiero powstają są i takie jak nasza na takim poziomie ale są i takie też które wyprzedzają nas o miliony lat.A na Keplerze są idealne warunki dla rozwinięcia cywilizacji i takich planet jest pełno i ras innych tak samo...

Portret użytkownika Gość

Albo po prostu polecieć

Albo po prostu polecieć statkiem, który wykona hyper-jump. Chwila lotu i po zawodach.. lub.. może tam są po prostu.. wrota? (I tak Wam nie powiedzą, spokojnie). Zresztą.. USA łatwo rezygnuje z promów kosmicznych i podobnych technologii pozwalając Rosjanom wozić się na ISS, nie pomyśleliście ani przez moment, że rezygnacja z promów może oznaczać, że mają już coś o tyle lepszego, że inwestowanie w taki złom nie ma dalszego sensu? Hę?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem