NASA dostarczyła dowodów na istnienie wody na księżycu Europa

Kategorie: 

Dane z misji międzyplanetarnej NASA dostarczyły dowodów na istnienie czegoś, co wygląda jak obszar wody w stanie ciekłym pod powierzchnią księżyca Europa. Ilość wody w odkrytym zbiorniku pozaziemskim odpowiada wielkości, jaka znajduje się w Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Wszystko to pod powłoką lodową księżyca Jowisza.

 

Dane naukowe sugerują, że jest tam duża wymiana między warstwą lodową, oraz znajdującym się pod nią oceanem. Odkrycie podsyciło nadzieje tych wszystkich naukowców, którzy głosili, że na Europie mogą panować warunki dla istnienia życia. Jest to jeden z najważniejszych egzoksiężyców w naszym układzie.

 

Jak zauważyła Mary Voytek, dyrektor Programu Astrobiologii przy NASA, teraz jest czas na zapoznanie się z danymi przez innych naukowców, aby w pełni docenić implikacje tych znalezisk.

Sonda kosmiczna NASA o nazwie Galileo została wyniesiona wraz z promem kosmicznym Atlantis w 1989 roku następnie skierowano ją w stronę Jowisza. Po drodze Galileo dokonał wielu odkryć i dostarczył ogromnej ilości danych do analiz. Głównym jego celem było zbadanie Jowisza, ale również niektórych jego księżyców.

 

Największym odkryciem, jakie potwierdzono w artykule w Nature to fakt istniejącej wymiany między słonowodnym oceanem pod powierzchnią Europy a jej skorupą lodową. Ten ocean jest na tyle głęboki, że byłby w stanie pokryć całą powierzchnię księżyca. Ze względu na odległość od Słońca księżyc pokrywa warstwa lodu.

Do tej pory uważano, że grubość pokrywy lodowej jest znaczna, ale teraz zidentyfikowano charakterystyczne pęknięcia wskazujące na to, żer są miejsca, w których może to być jedynie 3 kilometry. Cyrkulacja w tym oceanie jest inna niż na Ziemi, bo tam ciepła woda pochodzi z głębin a zimna z powierzchni.

 

Gdyby okazało się, że pokrywa lodowa sięga dziesięciu lub stu kilometrów jakiekolwiek wwiercanie się tam w poszukiwaniu śladów życia było nierealne, jeśli jednak są miejsca gdzie ta pokrywa jest cienka sprawa staje w innym świetle i kto wie czy planowana na przyszłą dekadę misja z lądowaniem na Europie nie otrzyma nowych priorytetów.

 

 

Źródło: http://www.sacbee.com/2011/11/16/4059568/nasa-probe-data-show-evidence.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika stanislaw

Sądzę że cele wojskowe

Sądzę że cele wojskowe decydują o planach kosmicznych.Są to korzyści tylko dla dominowania nad Światem.Czlowiek czy też ludzkość jest tylko masą przetargową.Bez nas nie było by tego wyścigu zbrojeń.Nie wiem co jeszcze może nas uratować.  

Portret użytkownika 19banan

Mam nadzieje ze w najblizszym

Mam nadzieje ze w najblizszym czasie uda sie to zbadac. Pewnie potrwa to z 15 lat, ale jesli okaze sie ze zycie tam istnieje to wiele zmieni. Moze beda tam istoty jakich nawet nie bylibysmy w stanie sobie wyobrazic. Moze beda tam pozostalosci po inteligentnym zyciu (nie wiemy jakie warunki panowaly miliardy lat temu). Jesli nie bedziemy badac kosmosu to nic sie o nim nie dowiemy, a jest co badac.

Portret użytkownika Mlekoholik

Bzdury pan plecie. Gdyby nie

Bzdury pan plecie. Gdyby nie wysyłali pieniędzy w kosmos, to zrobiliby za nie jakieś bronie/zbroje i mordowali by się dla rozrywki, albo przeznaczyliby na jakieś wynalazki, czy coś innego, albo napchali ewentualnie własne kieszenie i mieli nas w nosie, a na pewno nie oddaliby tylu pieniędzy głodnym, to absurd wierzyć w taką szlachetność. Głodnym nie potrzeba pieniędzy, tylko jedzenia, a te na przykład wywalają całymi tonami wielkie supermarkety, bo im niepotrzebne, a żal groszy kilka na transport wydać, prościej wyrzucić dobre jedzenie do śmieci.Ludzie od zawsze czuli potrzebę zdobywania wiedzy o kosmosie, bo kosmos zawsze ludzi ciekawił. Sam fakt istnienia wody na tak odległych ciałach niebieskich był zaskoczeniem dla wielu nukowców i dał nadzieję na to, że gdzieś może istnieć życie, więc nie liczą się pieniądze, liczy się to, by to sprawdzić. Niektórym to się może wydawać bez sensu, ale jako gatunek i w ogóle jako cywilizacja, jako życie na ziemi jesteśmy bardzo samotni. Nie wiemy, czy istnieje gdzieś życie choćby minimalnie podobne do naszego, więc to naturalne, że chcemy to sprawdzić.

Portret użytkownika tere

Na zbrojenia tez ida takie

Na zbrojenia tez ida takie kwoty, ze nam sie nie sni, a wlasnie podal pan fakty co sie dzieje a nie co by bylo. Wierzy pan, ze na innych planetach poszukuje sie tylko zycia? Dlaczego istoty z innych planet mialyby chciec sie z nami przyjaznic jesli nie umiemy zyc ze soba zyc jako wspolnota, a chec brania wszystkiego bez umiaru zdaje sie nie miec granic.

Portret użytkownika Krupnik

Kto powiedział, że my na tym

Kto powiedział, że my na tym księżycu będziemy kosmitów szukać? Po prostu życia, dowodu na to, że życie (tu chodzi prędzej o mikroorganizmy, formy zwierzęce, niż o inteligentne istoty) może powstać gdzieś poza ziemią. Tak jak zostało napisane - ludzie są samotni, więc szukają tego życie gdzie popadnie, wierzą w kosmitów itd.Ty może tego nie rozumiesz, ale ja się cieszę, a ucieszę się jeszcze bardziej, gdy życie zostanie znalezione. Misja ta oczywiście nie ma na celu tylko i wyłącznie sprawdzić, czy życie istnieje na Europie, ale też zbadać ją, dowiedzieć się o niej więcej, zwykła ludzka ciekawość, nad którą trudno nam zapanować, czego przykładem jestem ja, a także ty, wszak z ciekawości wchodzimy na tą stronę i marnujemy czas, prawda? Bo po co innego? Smile

Portret użytkownika XyrfaX

Wszystko pięknie, ale co to w

Wszystko pięknie, ale co to w ogóle zmienia ?? Czy jest tam woda czy nie ? Po co wydawać tyle kasy na coś co dla Nas bezpośrednio nie ma tak naprawdę znaczenia ? Nauki dla samej nauki ? Możę by to pojąc trzeba być mgr.inż.dr.prof.reh. którym ja nie jestem i być nie będę. Ma ktoś jakoś logiczną odpowiedź ? Bardzo proszę. Oświećcie mnie.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem