Najwyższy stopień zagrożenia wydany dla wulkanu Copahue

Kategorie: 

Najwyższy "czerwony" kod zagrożenia został wprowadzony w chilijskim regionie Biobío z powodu możliwej eskalacji w trwającej erupcji wulkanu Copahue.  Z krateru bardzo aktywnie wypływają gazy, i popiół a słup dymu sięga już na wysokość 1,5 km.

 

Celowe ewakuacje zostały przeprowadzone i obok wulkanu nie ma już zamieszkałych dużych osiedli.  Główne drogi prowadzące do wulkanu zostały tymczasowo zamknięte dla normalnego ruchu. Żywioł nadal, może zagrozić dalszym miejscowością małej wiosce o populacji 500 osób, znanej z ruchu turystycznego związanego z obecnością źródeł mineralnych.  Innym miasto położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu.  Zagrożone pozostaje również miasteczko Saviaue z 900 mieszkańcami. 

Sejsmolodzy wykluczają prawdopodobieństwo katastrofalnej erupcji Copahue i twierdza, że nie będzie bardzo duża i raczej nie zamieni się w klęskę żywiołową.  I dla Argentyny i dla Chile trwa aktualnie szczyt sezonu turystycznego.

 

Copahue to wulkan położony na granicy Argentyny i Chile.  Jego wysokość wynosi 2965 metrów, a najbardziej aktywny krater znajduje się po argentyńskiej stronie.  Mając pojęcia, co się dzieje, władze Argentyny ostrzegły swoich obywateli, aby uważnie śledzili rozwój sytuacji w pobliżu wulkanu.  Wielu opuściło swoje domostwa dla własnego bezpieczeństwa.  Loty w całych południowych Andach mają zmienione trasy korytarzy powietrznych tak, aby omijać wulkan.

 

 

Źródła:

http://news.nationalpost.com/2012/12/24/chile-on-red-alert-as-copahue-volcano-spews-ash-and-gas-near-border-with-argentina/

http://www.aljazeera.com/news/americas/2012/12/2012122413243493714.html

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem