Nagłe powodzie w Wielkiej Brytanii spowodowane wielkimi opadami deszczu

Kategorie: 

Na całym świecie dochodzi do wielu anomalii pogodowych potencjalnie grożących nagłymi powodziami. Ledwie dwa dni temu raportowaliśmy o rekordowych opadach w Nowym Jorku, teraz przyszedł czas na Wielką Brytanię.

 

Powodzie w wyniku opadów spowodowały wczoraj chaos. W niektórych obszarach dwutygodniowy opad deszczu spadł w ciągu zaledwie pół godziny. Strumienie wody głębokiej po pas zmusiły do ucieczki sklepikarzy w Dorset. Zatopione sklepy i kierowcy zmuszeni do porzucenia zalanych samochodów, tak wyglądały wczoraj niektóre miasta Anglii.

 

Duże pęknięcia otworzyły się wzdłuż głównych dróg w Bournemouth i ratownicy musieli salwować się ucieczką, gdy strumień wody wpadł przez miasto do plaży, która normalnie byłaby pełna turystów. Mieszkańcy zgłaszali metrowej wielkości pływy wody zmierzające w kierunku ich domów.

 

Ulewne powodzie w Hampshire również spowodowane spustoszenie w Southampton, Basingstoke i Winchester, drogi zamknięte są w całym hrabstwie. Meteorolog dr Richard Wild, powiedział, że 30mm deszczu spadło w ciągu 30 minut, dodając, że "średnia opadów w sierpniu to 56mm, więc jest to około połowy. Każdy opad powyżej 4 mm na godzinę to za dużo. Deszcze były prognozowane, jako efekt przejścia ciepłego frontu nad kanałem La Manche.

 

 

 

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2027453/UK-flash-floods-Dorset-monsoon-Bournemouth-coast-gets-fortnights-rain-30-MINS.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Sybilla

Ogromne dzięki za ten link.

Ogromne dzięki za ten link. Obejrzałam. Warto było.
Mimo, że nie mam pewności co do rzetelności przedstawionych tu niektórych "danych źródłowych" (obcy???) to i tak film jest niesamowicie ciekawy i skłaniający do refleksji. Dotyczy to też tematu zmian klimatu. W internecie znajduję wiele komentarzy w stylu: "i co z tego, przecież w przeszłości też to (tsunami, tornado, powódź itp.) się zdarzało. Pewnie tak samo często tylko nie było internetu ,powszechnego dostępu do mediów, żebyśmy mogli się o tym dowiedzieć." Ja się z takim podejściem do tej sprawy nie zgadzam. Owszem nie było internetu, ale były prowadzone badania metereologiczne. Możemy więc łatwo sprawdzić czy te ekstremalne zjawiska się ostatnio nasiliły czy są na tym samym poziomie co zawsze. I w tym filmiku znalazłam kilka danych świadczących o tym, że jednak się nasiliły. 2 fragmenty (z wielu) w moim tłumaczeniu na j. polski:
1) "Spośród 10 najcieplejszych lat na przestrzeni 143 lat prowadzenia obserwacji temperatur wszystkie wydarzyły się po 1990 roku, a najcieplejsze w latach: 1998, 2001 i 2002". Dane są z 2003 roku. A przecież w 2010 też w Europie podło kilka rekordów ciepła. Pamiętacie?
2) Porównano średnią liczbę katastrof naturalnych w latach: 1980-2009. "W porównaniu z latami 1980-1989 śednia liczba katastrof naturalnych na rok wzrosła w latach 2000-2009 aż o 233% !!!" Dane pochodzą z CRED (Centre for Reasearch on the Epidemiology of Disastres - organizacji współpracującej z WHO).

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem