Nacjonalistyczny Batalion Azow może być zagrożeniem dla Kijowa?

Kategorie: 

„Potrzebujemy dyktatora, który nie będzie bał się rozlewu krwi”- powiedział jeden z ukraińskich bojowników związanych z neonazistów - brzmi nagłówek brytyjskiego The Guardian.

 

Autor Shon Walker, specjalny korespondent, dzieli się swoimi wrażeniami o tym, jak spędził kilka dni wraz z wolontariuszami batalionu Azow we wschodniej Ukrainie. Jego zdaniem, batalion to jedna z wielu uzbrojonych jednostek ochotniczych w ramach wojsk rządowych. Jego ludzie przynoszą mu szacunek swoją odwagą, a batalion jest uważany za jeden z najbardziej wydajnych i niezawodnych w walkach z separatystami.


Jednakże rosną obawy, że jednostka i inne takie bataliony mogą być poważnym zagrożeniem nie tylko dla ukraińskiego rządu, ale nawet, być może, dla narodu jako całości. „Azow”, mówi Walker, jest szczególny, ponieważ wielu z jego bojowników dzieli skrajne poglądy neonazistów, a walkę chcą przenieść do Kijowa, jak tylko skończy się wojna na wschodzie.

„Nie mam nic przeciwko rosyjskim nacjonalistom i wielkiej Rosji, ale Putin nie jest Rosjaninem – to Żyd” - powiedział dziennikarzom jeden z wolontariuszy.

„Dmitrij powiedział The Guardian, że nie był nazistą, ale entuzjastycznie odnosi się do Hitlera, jako przywódcy wojskowego. Chłopak twierdzi, że Holocaust nigdy się nie zdarzył” – tłumaczy Walker.

Na pytanie, ile jest neonazistów w batalionie, jeden z mężczyzn odpowiedział wymijająco:

„Oczywiście, że nie ma. To wszystko spekulacje. Po prostu wielu interesuje mitologia nordycka".

Wolontariuszy batalionu azowskiego, tłumaczy Shon Walker, nie można nazwać anty – Rosjanami. Językiem bojowników jest rosyjski, a dla większości jest to nawet język ojczysty. Ponadto Walker uważa, że ideologiczne poglądy wielu z nich pokrywają się z przekonaniami rosyjskich nacjonalistów, którzy walczą po drugiej stronie barykady u separatystów. Za ostatnie porażki i straty armii ukraińskiej, bojownicy z batalionu Azow, obwiniają dowódców w Kijowie.

„Generałów odpowiedzialnych za Ilowajsk należy umieścić za kratkami za zdradę. Oczywiście ktoś będzie zaraz myśleć, że to jest tylko walka o władzę” - powiedział The Gaurdian Michael Shillt, Szwed, walczący w batalionie Azow.

„Ukraińskie siły zbrojne to armia lwów dowodzonych przez barana" - mówi Dymitr, towarzysz szwedzkiego najemnika. Jego zdaniem, do władzy powinien dojść dyktator, który pozwoli na rozlew krwi, bo to jedyna metoda, aby zjednoczyć naród.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zamtrak

Ukraina przsala istniec, moim

Ukraina przsala istniec, moim zdaniem. Nie da sie w tej chwili zbudowac wizji tego kraju za 5-10 lat. To jest kolejna Libia, Irak, czy Afganistan. Bez przemyslu, surowcow, infrastruktury na Wschodzie, z mocno ograniczonym dostepem do morza, lub tez calkiem bez niego, gospodarka i realna sila tego kraju opiera sie zdewastowanej czarnoziemi, przedpotopowej wyniszczajacej eksploatacji nielicznych zloz ropy kolo Drohobycza i tyle. Takie wspolczesne Dzikie Pola. 
Jak z tego mozemy wyjsc sucha stopa? Az serce kluje gdy sie patrzy na zwyrodnialcow spod znakow SS i Bandery swoja obecnoscia bezczeszczacych polska ziemie, polskie miasta, polskie mogily wymordowanych przez ich dziadow bezbronnej polsiej, rdzennej ludnosci.
Uwazam, ze nie powinnismy sie teraz w nic mieszac. Stanac z boku, wzmacniac swoja armie i czekac. Mozna im sprzedac troche ekwipunku, czy kilka konserw, jesli zaplaca gotowka.
A potem..., za rok, dwa, trzy kiedy zacznie sie wielki glod, rabunki, anarchia, przewroty stanow, lokalni watazkowie, za worek zlota chetnie sprzedadza nam co tylko beda mogli, a wiec..ziemie. Nakarmimy ich w zamian za nasz kochany Lwow, Stanislawow, Rowne. Byle tylko, wyjezdzajac zabrali ze soba wszystkich swoich.
Z Rosja poki co nie ma co isc na udry. To sie po prostu nie oplaca. Bialy Dom nam nie pomoze, nie mowiac juz o Niemcach. putinowi nie wolno ustepowac, ale nalezy z nim rozmawiac. Musi zrozumiec, ze i Polska moze miec zbiezny z nim cel: odzyskanie ziem zagrabionych przez Stalina. W koncu "Ukraina" powstala przez polaczenie ziem rosyjskich, polskich, wegierskich i slowackich z obszarami centralnymi, wokol Kijowa.
I tyle. 

Portret użytkownika Pantałyk

Zapominasz o jednym. Polska

Zapominasz o jednym. Polska nie jest krajem za czasów Jagiellonów. Nie my dyktujemy tu warunki i nie my będziemy cokolwiek wykupywać od Ukrainy. Zrobią to właściciele najbogatszych banków takich jak Goldman Sachs Bank. Kupią ich tak samo, jak kupią Polskę. Sprawnie szybko i bez ceregieli. Jedziemy z Ukrainą na jednym wózku, tyle że u nich akurat teraz leje się krew. My z kolei jesteśmy wypatroszeni, a jedyne finanse jakie posiadamy zależą od bangsterskich elit i ich piesków z Brukseli.
Zapomnij więc o jakichkolwiek narodowościowych gierkach i odzyskiwaniu ziemi, dumy i honoru. Za pózno na to wszystko. Służący nigdy nie wtargnie do pokoju Pana, bo wie jakie czekają go konsekwencje. Głupi Polak co prawda jeszcze nie wie jak mocno i głęboko go wyruchano, ale niebawem i to do niego dotrze. Ale powtórze raz jeszcze- za pózno.
I tyle...

Portret użytkownika achiles

Na południowym wschodzie

Na południowym wschodzie Ukrainy ramię w ramię z armią rządową walczą bojówki neonazistowskie i skrajnie nacjonalistyczne – są to bojówki partii i organizacji, które kilka miesięcy temu odegrały znaczącą rolę na kijowskim „Euromajdanie”.
 
Po wystawionym (i wycofanym kolejnego dnia) ultimatum Prawego Sektora wobec prezydenta Poroszenki można zadać pytanie, na ile Kijów w ogóle panuje nad tymi bandami, i jak długo może być pewny wsparcia radykalnych bojowników, którzy jako ochotnicy wspierają armię rządową?
W okolicach Doniecka i Ługańska działają liczne bandy skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań i partii. Walczą wspólnie z armią rządową przeciwko prorosyjskim powstańcom. W przeciwieństwie do sił regularnych, którym często brakuje woli walki i których morale jest wątpliwe (cały czas ciąży na nich oskarżenie, że są katami własnego narodu – a o wpływie tego oskarżenia na psychikę żołnierzy świadczą liczne dezercje i ucieczki za rosyjską granicę). Wśród ochotników z radykalnie nacjonalistycznych i neonazistowskich ugrupowań tego problemu nie ma. Oni są zdecydowani i przekonani, nienawidzą Rosjan i chcą wszelkimi środkami zwalczać „separatystów”. Tyle tylko, że są to właśnie organizacje nieobliczalne, odwołujące się do ideologii nazizmu, do tradycji III Rzeszy, Hitlera, walki u boku Wehrmachtu i ludobójstwa na Polakach.
Gdy Prawy Sektor – największa z radykalnie nacjonalistycznych partii politycznych Ukrainy – wystosował do prezydenta Poroszenki ultimatum, od razu fakt ten wykorzystała Rosja. Prawy Sektor zagroził, że jeśli w ciągu 48 godzin z aresztu nie zostaną zwolnieni wszyscy zatrzymani członkowie tej partii, jeśli z ministerstwa spraw wewnętrznych nie zostaną usunięte „siły antyukraińskie” i jeśli nie zostanie zwrócona „nielegalnie skonfiskowana broń” – wycofa swe pododdziały z terenu walk i rozpocznie zbrojny „marsz na Kijów” (także tu dopatrzeć się można jawnej aluzji do faszyzmu i nazizmu: marsz na Rzym w 1922 roku przeprowadził Mussolini, a w 1923 nieudany pucz monachijski Hitlera miał zapoczątkować marsz na Berlin).
Podczas rozmów w Berlinie minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Ławrow zarzucił stronie ukraińskiej, że nie kontroluje zarówno walczących na południowym wschodzie bojówek neonazistowskich, jak i batalionów finansowanych przez ukraińskich oligarchów.
Po stronie sił rządowych nowych ukraińskich władz walczą: bataliony „Azow” i „Donbas”, grupy Prawego Sektora i ukraińska Gwardia Narodowa, także w dużej mierze złożona z członków Prawego Sektora. Członkowie tych grup określają się jako „ukraińscy patrioci”, a powstańcy i Rosja nazywają ich neofaszystami i neonazistami. Dlaczego?

Batalion „Azow”
Został sformowany w maju 2014, w jego skład wchodzi specjalna kampania milicji ukraińskiego MSW. Bojownicy batalionu walczą w wojskowych mundurach i czarnych kominiarkach – choć początkowo batalion był organizacją paramilitarna, złożoną z ochotników-banderowców, teraz wchodzi w skład armii ukraińskiej i odnosić ma sporo sukcesów w walce z „separatystami”. Żołnierze batalionu należą do Socjal-Nacjonalistycznego Zjednoczenia (SNA),ugrupowania reprezentującego ideologię narodowego socjalizmu i rasistowskiego nacjonalizmu.
Obok ukraińskich ochotników (także zza oceanu, z emigracji w Kanadzie i USA) w brygadach batalionu walczyć mają neonaziści-ochotnicy z Szwecji, Włoch, Francji i Kanady. Bojownicy podkreślają, że pierwszym wrogiem Ukrainy jest Rosja, a drugim – Unia Europejska. Żadnych wątpliwości nie pozostawia emblemat batalionu: na pierwszym planie znajduje się znak heraldyczny Wolfsangel(wilczy hak), a w tle okultystyczny i nazistowski symbol czarnego słońca. Wolfsangel – to runiczny symbol nazizmu, używany przez neonazistów w różnych krajach. W wersji ukraińskiej oznaczał także skrót hasła „Idea Nacji”. W III Rzeszy wilczy hak wykorzystywany był w kilku jednostkach Waffen SS, służył tez jako emblemat dywizji pancernej „Das Reich”.
Ponieważ znakiem tym posługiwały się liczne grupy i organizacje neonazistowskie, w Republice Federalnej Niemiec Wolfsangel znajduje się na liście prawnie zakazanych symboli. Także „czarne słońce” było chętnie wykorzystywanym w III Rzeszy symbolem, wywodzi się jednak z okultyzmu i czarnej magii. Było jednym z ulubionych symboli szefa SS, Gestapo i policji niemieckiej, Heinricha Himmlera (mocno zaangażowanego w działalność okultystyczną). Batalion „Azow” posługuje się też nazwą „Czarny Korpus” – zapożyczonym bezpośrednio z hitlerowskiej III Rzeszy, w której formacje SS (a także oficjalna gazeta SS) nosiły właśnie nazwę „Das schwarzeKorps”.
Batalion „Donbas”
Sformowany został w kwietniu 2014 w Dniepropietrowsku do walki z powstańcami z republiki Donieckiej. Z ochotniczego ugrupowania powstały później 24. Batalion Obrony Terytorialnej „Donbas”, podporządkowany bezpośrednio sztabowi generalnemu sił zbrojnych Ukrainy, oraz batalion operacyjny Gwardii Narodowej „Donbas”, podporządkowany ukraińskiemu MSW. Według własnych danych, batalion w czerwcu liczyć miał ponad 800 członków.
Wśród ochotników tych formacji spora część stanowią ukraińscy neonaziści, co potwierdzają liczne zdjęcia zabitych żołnierzy batalionu i brygady „Donbas”, z wytatuowanymi godłami III Rzeszy, hitlerowskimi orłami i swastykami. W szeregach jednostki walczą też ochotnicy z Hiszpanii, Gruzji, Białorusi i Rosji – przeważnie neonaziści. Symbolem batalionu jest odwrócony (lecący w dół) hitlerowski czarny orzeł, którego ogon i skrzydła tworzą ukraiński tryzub. Popularnym symbolem, występującym w formie tatuażu wśród żołnierzy batalionu, jest też czerwony ukraiński tryzub wpisany w czarny kontur hitlerowskiego orła. Znane są też zdjęcia punktu rekrutacyjnego przy koszarach batalionu, w którym wywieszono – obok flagi ukraińskiej – czerwoną flagę ze swastyką, flagę III Rzeszy niemieckiej.
Prawy Sektor
Skrajnie nacjonalistyczny i neonazistowski, nieformalny ruch polityczny, który jest stosunkowo najlepiej znany z wszystkich sił ekstremistycznych na Ukrainie. W zasadzie jest to sojusz różnych mniejszych organizacji nacjonalistycznych i neonazistowskich, które walczyły na kijowskim „Euromajdanie”. Prawy Sektor powstał w marcu 2014 na podstawie ukraińskiej Organizacji Stepana Bandery „Tryzub” oraz partii Ukraińskie Zjednoczenie Narodowe (UNA). Przyłączyła się do niego też UNA-UNSO – organizacja najbardziej radykalnych ukraińskich neofaszystów, neonazistów i banderowców, której członkowie po rozpadzie ZSRR walczyli w wielu konfliktach zbrojnych przeciwko Rosji.
Do PS przyłączyły się też mniejsze, neonazistowskie ugrupowania, jak „Biały Młot” i C-14 – neonazistowskie skrzydło partii Swoboda, oraz piłkarscy „ultrasi” – kibice Dynama Kijów. Najprawdopodobniej to właśnie bojówkarze Prawego Sektora odpowiedzialni są za podpalenie domu związków zawodowych w Odessie, w którym zginęli liczni Ukraińcy i Rosjanie. Na kijowskim „Euromajdanie” właśnie „sotnie” PS stanowiły człon tzw. Samoobrony, i dzięki nim udało się obronić Majdan przed szturmem milicji. PS posługuje się symboliką, kolorystyką, hasłami i godłami nacjonalistycznych organizacji OUN-UPA, które kolaborowały z hitlerowcami, mordowały Żydów, Polaków i Rosjan i walczyły ramię w ramię z Wehrmachtem przeciwko Armii Czerwonej.
Hasłem PS jest pozdrowienie UPA, które powstało podczas II wojny światowej: „Sława Ukrainie – bohaterom sława!”, któremu często towarzyszy nazistowskie/faszystowskie pozdrowienie wzniesioną prawą ręką. Zabity w marcu jeden z liderów PS, ukraiński biznesmen i działacz polityczny „Saszko Biały” (Ołeksandr Muzyczko) domagał się między innymi przyłączenia południowo-wschodnich powiatów Polski do Ukrainy, czy wręcz niemiecko-ukraińskiej granicy pośrodku Polski.
Gwardia Narodowa Ukrainy
Powstała w marcu 2014 po przeformowaniu ukraińskich sił zbrojnych i podlega bezpośrednio ukraińskiemu MSZ. Część bojowników trafiła do niej bezpośrednio z Majdanu, i należała do Prawego Sektora, sotni Samoobrony Majdanu. Emblemat Gwardii utrzymany jest w czarno-czerwonej kolorystyce UPA. Pośrodku widnieje przypuszczalnie postać Archanioła Michała – choć istnieje też opinia, że w rzeczywistości ze względu na pewne szczegóły jest to Lucyfer. Bez wątpienia natomiast pod figurą dostrzec można stylizowaną swastykę, której znaczenia nie trzeba chyba już tłumaczyć.
Jak widać, struktury radykalnych neonazistów, banderowców i nacjonalistów, walczących na Majdanie, a teraz na wschodzie Ukrainy, przeplatają się już z strukturami rządowej armii, czyli państwa. Pytanie brzmi, jak długo Kijów może być pewny takich „żołnierzy”? Do walki z Rosjanami, ludnością cywilną i powstańcami zapewne im zapału nie zabraknie – ale co będzie potem? Czy neonaziści ruszą na Kijów, bo stwierdzą, że to także nie jest „ich władza”? Czy będą chcieli rozpocząć nową rewolucję, jeśli prezydent i rząd będą zacieśniać więzy z UE i USA? A może będą chcieli odzyskać Przemyśl i całą „zachodnią Galicję” aż po Kraków?
 
A tu ci bohaterowie w dość osobliwej sytuacji swoich wyczynów.
 
https://www.youtube.com/watch?v=g1mLGgUIYAM

Portret użytkownika michail

Krew się poleje, tak jak

Krew się poleje, tak jak sobie życzy USA. Przecież ukraińscy naziści, byli Banderowcy, zostali przygarnięci do USA. Teraz wszyscy powrócili do Ukrainy.. Akurat, gdy Rosja zaczyna zagrażać USA w hegomoni na świecie. Amerykanie chcą rozpętać 3 wojnę światową dlatego, żeby Eurazja znów cofnęła się gospodarczo w rozwoju - wtedy żadej kraj nie dorówna USA. Dla zainteresowanych polecam http://independenttrader.pl/262,wojna_na_sankcje_cz1.html

Portret użytkownika Kazek12

W tym batalionie zebrali sie

W tym batalionie zebrali sie naziści, którzy atakuja ludnośc cywilna na wschodniej Ukrainie. Moim zdaniem , to grupa zbrodnicza. i na takich ma się opierać władza Ukrainy ? Robią to samo co w latach 40 XX w. z Polakjami. Dla kogo oni walczą ?  Napewno nie dla Ukrainy i Ukraińców.  

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem