Morze Azowskie kwitnie nawet zimą

Kategorie: 

Członkowie rosyjskiej wyprawy na Morzu Azowskim (wzdłuż Zatoki Taganroskiej) znaleźli unikalne zjawisko tzw. „kwitnący lód”. Wcześniej sądzono, że okrzemki rozwijają się wyłącznie w miesiącach letnich, ponieważ mogą przetrwać tylko w ciepłej wodzie. Jednak najnowsze badania obaliły tę teorię, donosi "RIA Novosti".

 

Jak powiedziała Galina Kowaliowa, członek Południowego Centrum Naukowego w Rosyjskiej Akademii Nauk, podczas wyprawy naukowcy zwrócili uwagę na duże brązowe plamy na powierzchni zamarzniętego Morza Azowskiego.

 

Pobrano próbki i przekazano je do laboratorium. Badacze od razu odkryli przyczynę kwitnienia lodu, którą wiązać należy z rozwojem okrzemek. Tym samym obalono teorię, że są to organizmy ciepłolubne.


Galina Kovaleva podkreśla, że obecne ustalenia mają praktyczne znaczenie dla naukowców. Takie informacje nie tylko ukazują przeszłość regionu Morza Azowskiego, ale również dzięki nim można tworzyć prognozy klimatu.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Zenek

"Badacze od razu odkryli

"Badacze od razu odkryli przyczynę kwitnienia lodu, którą wiązać należy z rozwojem okrzemek. Tym samym obalono teorię, że są to organizmy ciepłolubne."
 
- albo okrzemki sobie zakwitły i wtedy je zmroziło i takie zamrożone czekają wiosny kiedy będą mogły zgnić w roztopionych odmentach morza.
 
Skoro według nałukofcóf okrzemki to organizmy ujemnorozwojowe to czemu nie ma ich zakwitów w zimie w innych miejscach świata?

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem