Młodzi Finowie chętnie uczą się języka rosyjskiego

Kategorie: 

We wschodniej Finlandii ludzie chcą się uczyć języka rosyjskiego. Konieczne są zmiany w ustawie o języku, zgodnie z którą w szkołach zamiast szwedzkiego, obowiązywałby rosyjski, donosi Barents Observer.

 

Według pomysłodawców zmiana fińskiej ustawy językowej jest konieczna w celu zapewnienia równych szans na rynku pracy w Finlandii i innych krajach, także skandynawskich. Zdaniem władz nauka rosyjskiego i innych języków może być łatwiejsza, ale nie kosztem szwedzkiego. Dwujęzyczność jest częścią fińskiego dziedzictwa kulturowego i rdzenni Finowie będą tego bronić.


Finlandia ma dwa języki urzędowe. Program nauczania obejmuje zarówno fiński, jak i szwedzki. W zachodniej części kraju duża część ludności używa szwedzkiego. Inaczej jest na w regionach graniczących z Rosją. I tam rosyjski jest bardziej atrakcyjny dla młodych ludzi. Według przeprowadzonych ostatnio badań 90% Finów wolałaby się uczyć tam rosyjskiego zamiast szwedzkiego.


W lutym 2011 r. Ministerstwo Edukacji Finlandii odrzuciło wniosek gmin Finlandii Wschodniej, które postulowały wprowadzenia do programów szkolnych rosyjskiego w miejsce obowiązkowych zajęć z języka szwedzkiego. Chodzi konkretnie o gminę Lappeenranta, Imatra, Mikkeli, Savonlinna, Pieksamaki i Tohmajärvi.
 

 

Źródło: http://estonczycy.pl/wideo/finowie-chca-rosyjskiego

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Borys

Wszystkim mieszkającym na

Wszystkim mieszkającym na wschód od Wisły, a mającym obecnie nie więcej, niż 40-45 lat radzę uczyć się rosyjskiego. Ja mieszkam na Pomorzu, niemiecki w miare znam. Dam radę. My i nasze dzieci doczekamy niestety kolejnego Finis Poloniae... Pewnych cykli historycznych nie da się oszukać...

Portret użytkownika p

Rosyjski to po angielskim

Rosyjski to po angielskim najbardziej przydatny jak dla mnie język. Pewne fajne rzeczy wydają się istnieć wyłącznie na stronach rosyjskojęzycznych, przydaje się też w kontaktach towarzyskich podczas wizyt w Europie Zachodniej, gdyż lepiej jest bawić się z normalnymi ludźmi.

Portret użytkownika hopsiup

Noo, ja też. Obowiązkowo się

Noo, ja też. Obowiązkowo się uczyłem. No ja żem "starej daty", może nie tak do końca ale zawszeć.  A tera dla odmiany p. J. Palikot proponuje aby j. angielski był językiem urzędowym. Ha... H. Pająk cytuje J. Urbana: "Język polski jest niepotrzebny, wystarczy angielski." "Niedaleko pada jabłko od jabłoni."
Palikot dzisiaj mówił o "państwie Europa". Jakież to miłe perspektywy... Ech, "z deszczu pod rynnę".

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem