Mieszkańcom Brukseli doskwiera lotniczy huk

Kategorie: 

Mały dom z przytulnym ogrodem położony jest w zielonej dzielnicy Shang Doisy w południowo - wschodniej części Brukseli. Wcześniej jego mieszkańcy mogli cieszyć się ciszą i śpiewem ptaków, ale teraz wszystko się zmieniło. Od rana do nocy słychać tu tylko ryk samolotów – podaje NTD.

 

Mimo, że większość z nas tak do tego nie podchodzi to hałas jest traktowany jako rodzaj zanieczyszczenia. 

„Lubię słuchać ptaków w godzinach porannych. Dlatego przenieśliśmy się tutaj żyć. Teraz musimy zamknąć okna o świcie, a ptaki już nie śpiewają. To jest poważna niedogodności dla nas” – mówi Michael Sole ,mieszkaniec Brukseli.

Michael i jego żona twierdzą, że nigdy nie kupiliby domu, gdyby wiedzieli o planach belgijskiego rządu, który zmienił trajektorię lotów powietrznych nad Brukselą.

„Nigdy nie słyszałam takiego huku, najwyżej przeleciał jeden samolot tutaj. Jednak od lutego szum nie ustaje. Nie czuję się bezpieczna, bo jesteśmy bezpośrednio pod kanałem lotniczym. Słyszę piekło hałasu. Czujemy się źle w domu. To prowokuje agresję. I tak dalej przez cały dzień - od rana do nocy i to nie ustaje” – tłumaczy  Ilse Sole - Getteman, mieszkanka Brukseli.

Lotnisko Zaventem znajduje się zaledwie 11 km od Brukseli. Taka bliskość zawsze jest utrapieniem dla okolic stolicy. Belgijski sekretarz stanu Melchior Vatelet opracował nowy plan, aby poprawić trudną sytuację mieszkańców. Teraz co najmniej sto samolotów przelatuje dziennie na małej wysokości nad gęsto zaludnionymi obszarami Brukseli.

„Gdy lotnisko jest blisko miasta, zwykle staramy się zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów związanych z bezpieczeństwem i zmniejszamy poziom hałasu” – powiedziała Isabelle Durant, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Poprawiła się za to sytuacja mieszkańców flamandzkich gmin Vezembek – Oppem i Far. Tam samoloty latają teraz rzadziej.

„Szczerze mówiąc, mogę zrozumieć, dlaczego mieszkańcy Brukseli nie są szczęśliwi. Zwłaszcza, że istnieją inne rozwiązania, inne kanały, które mogą być realizowane w praktyce np. nad terenami słabo zaludnionymi i przemysłowymi w północnej części Brukseli” – mówi Frederic Petit, burmistrz gminy  Oppem – Vezembek.

Prawie 14 tys. ludzi podpisało petycję wzywającą rząd, aby anulować nowy plan. Panuje przekonanie, że władze celowo wprowadziły zmiany. W tej części miasta mieszka wielu cudzoziemców, którzy nie są uprawnieni do brania udziału w wyborach i referendach.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Kostek

To zwyczajny postęp

To zwyczajny postęp cywilizacji, tak samo jak dawniej były nimi samochody. Ludzie szukają wygody i szybkiego środka transportu. Lotnictwo kwitnie i będzie więcej samolotów latało, więc ci co mieszkają w miastach obok lotnisk muszą się przyzwyczaić, a jak nie, to pozostaje im przeprowadzka na tereny oddalone od dużych aglomeracji.

Portret użytkownika pako1205

To celowe,a przy tym zyski z

To celowe,a przy tym zyski z takiego systemu.Człowiek nie jest w systemie brany pod uwagę,jedynie zyski dla wąskiej grupy faktycznie,przebrzydle bogatych ludzi.Kocopoły,że coś się robi dla tego,czy śmego,żeby "lepiej"-to taka zasłona pierdzona w mediach,bo ten element musi być,pozory muszą być tworzone,tak na żywca-to na dłuższą metę bez odzewów,przejawów "zainteresowania"problemami,wiedzą,że nie przejdzie.Mają czas,wiedzą,że nie wszyscy są ograniczeni,ale też wiedzą doskonale,że nic tak nie rujnuje człowieka,jak permanentny stres,jaki by on nie był .

Portret użytkownika zulus

Jak dodamy jeszcze kosiarki i

Jak dodamy jeszcze kosiarki i dwupasmówkę pod domem, to wychodzi już hardcore taki, że myśleć da się tylko nocą. W dzień tylko spać w stoperach.

Warczą na nas jak wściekłe psy.

Nawet ptaki śpiewać zaczęły po ciemku.

Portret użytkownika koń który mówi

Zgadzam się. Osobiście

Zgadzam się. Osobiście izoluję się od hałasu ile wlezie bo naprawdę ciężko się skupić na czymkolwiek w tym aglomeracyjnym smrodzie i huku. Nie pojmuję ludzi którzy tego nie zauważają i nie przeszkadza im to. Zombiaki czy co?

Portret użytkownika koń który mówi

Jak nie lubisz tych z

Jak nie lubisz tych z brukseli to jesteś: katolem, zaściankowym polaczkiem, faszystą, moherem, oglądasz tv trwam i kupujesz w Biedronce, a jak ci się coś nie podoba to możesz się wynieść na Białoruś albo na Madagaskar Smile
Dobrze podsumowałem mechanizm indoktrynacji?

Portret użytkownika kp

koniu jestem pod

koniu jestem pod wrazeniem,srecok holmes z krzesla by spadl,ze smiechu.nie jestem katolem.nie cierpie trwam,nie lubie faszystow,kupuje tam gdzie taniej,jak kazdy normalny i nie lubie tych z brukseli.nie indokrynuje nikogo lecz wyrazam swoja opinie.pozdrawiam

Portret użytkownika Pac Man

Nie tylko Bruksela ma ten

Nie tylko Bruksela ma ten problem... u mnie w kujawsko-pomorskim dzień w dzień nad miastem latają, czesem nawet po 12 w nocy sie zdarzy jak po kilka razy przelatują, z początku myślałem, że to jakieś ćwiczenia. Kurw.. rozumiem raz na tydzień czy na 2 te ćwiczenia no ale nie, że od jakiegoś miesiąca praktycznie codziennie niezliczoną ilość razy nacierają i to czasem na takich niskich wysokościach, że aż mi plastiki w oknach drżą. Ludzie Wtf ?

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem