Magnetosfera ziemska jest pod dużym naporem, to efekt aktywności słonecznej z 24 września.

Kategorie: 

Większość aktywności zostało spowodowane przez ogromną plamę słoneczną 1302. Mimo, że plama nie była jeszcze wtedy w bezpośrednim ustawieniu względem Ziemi seria rozbłysków z tego regionu wygenerowała wiele koronalnych wyrzutów masy i część z nich powinna zahaczyć o naszą planetę. To, co dociera aktualnie do ziemskiej magnetosfery to pierwszy rzut tej aktywności.

 

Dodatkowo w koronie naszej gwiazdy znowu zaczęły się tworzyć dziury, czego efektem jest to, że zjonizowane cząsteczki będą mogły uformować strumienie, które omiotą okolicę Słońca i z pewnością dołożą jeszcze siły do naporu, jakiemu poddawane jest nasze pole magnetyczne.

Dotarcie pierwszej fali cząstek powinno nastąpić dzisiaj tj. 26 września, około godziny 14:00, ale możliwe jest przesunięcie tego o kilka godzin. Obserwacje symulacji magnetosfery potwierdzają, że napór już się rozpoczął. NOAA uważa, że jest 30% szansa wystąpienia burzy magnetycznej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zenek

Dzisiaj rano około 7

Dzisiaj rano około 7 obserwowałem słońce przy wschodzie, kiedy można jeszcze na nie patrzeć gołym okiem, z lewej strony słońca zauważyłem czarną kreskę która się powiększała w górę. Gdy tarcza słoneczna przechodziła przez nią okazało się ,że jest to smuga czarnego dymy a ten obiekt to prawdopodobnie jakaś chyba startująca rakieta. Słup oglądałem przy powiększeniu 10x. Widział ktoś to jeszcze?

Portret użytkownika robaczek

Zupełnie nic z tego nie

Zupełnie nic z tego nie rozumiem. Ostatnio staram się dość często zagladać na serwisy opisujące promieniowanie słoneczne i stan pola geomagnetycznego. Przed chwilą sprawdzałem co nowego dzieje się z tym polem korzystając z linku podanego w dziale pomiarów ZnZ. Wszędzie trafiam na opis - pole geomagnetyczne spokojne. O co chodzi? Co musiałoby się stać, by ta informacja była inna. Może zawyżono kryteria zmiany takiego zaklasyfikowania. 

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem