Ludzie zaczęli aktywnie zanieczyszczać planetę już w XVI wieku

Kategorie: 

Eksperci znaleźli dowody, że ludzie zaczęli mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne przed rewolucją przemysłową tj. około 1572 r. Właśnie wtedy Hiszpanie zaczęli używać nowych technologii w wydobyciu srebra w Potosi (dzisiejsza Boliwia).Pełne sprawozdanie z prac naukowców można znaleźć w czasopiśmie PNAS.

 

Potosi był największym źródłem wydobycia srebra w Ameryce Południowej w wieku XVI-XVIII. Hiszpanie którzy przybyli tam w 1572 r. zaczęli wydobywać metale szlachetne z pomocą nowych technologii – amalgamacji. Amalgamację używa się do ekstrakcji srebra z rud lub złota z wykorzystaniem rtęci.

 

Niebezpieczne odpady produkcji unosiły się z dymem, wiatr niósł je w stronę lodowca Quelccaya (grzbiet górski Cordillera de Vilcanota w Peru). Naukowcy analizowali warstwy lodu, pochodzące z XVI wieku, porównali znalezione w nim metale szkodliwe z tymi, które zostały znalezione na miejscu w starych kopalniach i okazało się, że ludzie zaczęli mieć istotnie negatywny wpływ na środowisko długo przed rewolucją przemysłową.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika bogdan4957

Każdy byt,w tym

Każdy byt,w tym człowiek,przyroda a nawet martwa natura od zarania dziejów powoduje zanieczyszczenia w mniejszym lub większym stopniu srodowiska fizyczno-biologicznegoPo prosu istnienie powoduje zanieczyszcenie,jako wytwór końcowy,aczkolwiek można ten końcowy nazwijmy produkt,wdrożyć z powrotem do obiegu biologiczno-fizycznego,jako nowy twór podlegający ponownym przemianom,a co za tym idzie również produkcją zanieczyszczeń.Itd.

Portret użytkownika SurvivorMan

Troszkę to odkrycie zalatuje

Troszkę to odkrycie zalatuje usprawiedliwianiem obecnego tempa degradacji ekosystemu... Coś w stylu: "To może nie podcierajmy dupy, skoro wczoraj sraliśmy i jutro też będziemy srać"... Niech nawet odkryją, że w starożytności ludzie zanieczyszczali środowisko... Nie zmienia to faktu, że przy obecnym tempie rozpieprzania ziemskiego ekosystemu przez cywilizowanego pasożyta vel człowieka, jeśli nie ogarniemy się w ciągu najbliższej dekady, zmiany będą nieodwracalne i tragiczne w skutkach również dla ludzkości!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Biblię? Tę Biblię? Właśnie

Biblię? Tę Biblię? Właśnie tak się składa że ją przeczytałem (Nawiasem mówiąc, zrobiłem coś czego 90% Katolików nigdy nie zrobiło)... Bez urazy, ale w życiu nie czytałem większej księgi zbrodni, kłamstwa, zboczenia, zemsty, zawiści, pazerności i innych patologii i przestępstw, a biblijny Jahwe to w mojej ocenie najczarniejsza i najbrutalniejsza postać o jakiej miałem wątpliwą przyjemność kiedykolwiek czytać... Tak... Wystarczy przeczytać Biblię, by przejrzeć na oczy, czym są trzy wielkie jahwistyczne religie księgi...
Co do tego że będzie coraz gorzej, to oczywiście podzielam Twoje zdanie.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika DJODA

Ale czytałeś stary i nowy

Ale czytałeś stary i nowy testament czy tylko stary?
Bo jeśli tylko pierwszy to po części się z tobą zgodzę, ale jeśli chodzi o nowy testament to mówisz totalne bzdury, bo jest to księga o miłości do Boga i kochaniu ludzi bardziej od siebie samego. 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem