Łotwa oficjalnie chce ograniczyć użycie języka rosyjskiego

Kategorie: 

Władze Łotwy chcą zakazu używania języka rosyjskiego w mediach - Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt przepisów rządowych, które w poniedziałek będą omawiane na posiedzeniu rządu – pisze Postimees.

 

Projekt ustawy przewiduje, że w kanałach informacyjnych, można używać jedynie oficjalnych języków, obowiązujących w Unii Europejskiej, a język rosyjski się do tej grupy nie zalicza, choć znaczna część obywateli w UE włada tym językiem. Rosyjski jest jednym z oficjalnych języków ONZ.


Łotewscy ustawodawcy poinformowali, że dokument został przygotowany „w celu poprawy przestrzegania prawa”. Dokument odnosi się do celów przewidzianych w ustawie o języku państwowym. Powiedziane jest, że dla lepszej integracji społecznej „oraz w uzasadnionym interesie większości mieszkańców Łotwy zdolność do korzystania z języków obcych, powinna być ograniczona do języków urzędowych UE. Wyjątkiem są sytuacje dot. katastrof i zagrożenia bezpieczeństwa.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika jaron22

Szanowni Państwo, pragnę

Szanowni Państwo, pragnę przypomnieć, że kilka miesięcy temu Władymir Władymirowicz oficjalnie powiedział, że każde działanie przeciw obywatem Rosji bądź mniejszościom rosyjskim w różnych krajach, spotka się z ostrą reakcja Fed. Ros. Mówił on, że będą oni interweniować nie oglądając się na nic. Działenie Łotwy, rugujące język rosyjski z życia publicznego może zostać w Moskwie odczytane jako atak na mniejszośćrosyjską w tym kraju, a jest ona dość spora. Pewnie w pierwszej fazie zaczną się protesty i przemarsze Rosjan, jeśli to nie poskutkuje, przerodzą się one w zamieszki, a gdy i to nie przyniesie rezultatu, może dojść do zamachów i w ostateczności do interwencji Rosji na Łowtwie w obronie Rosjan. Powtórka z Ukrainy. Łotysze sami otwierają Puszkę Pandory, mimo iż widzą co się wyprawia na Ukrainie.

Portret użytkownika Xystos

.. podobnie powinno sie

.. podobnie powinno sie potraktowac Litwe,nalezy oczekiwac ze kraik ten bedzie traktowal swych polskojezycznych obywateli zgodnie z prawem europejskim tak jak w polsce traktowana jest mniejszosc niemiecka .., jesli nie to qwestia czasu jest powtorka z histori-wejscie na litwe lokalnych/przygranicznych wojsk polskich i podzielenie Litwy w kraj konfederacyjny,oby.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem